Ashwagandha (Withania somnifera)
Ashwagandha je vysoce ceněná rostlina původem z Indie, která se v tradiční ajurvédské medicíně používá tisíce let. Je známá pod několika dalšími názvy, jako je indický ženšen nebo zimní třešeň. Jedná se o odolnou bylinu, která dokáže lidskému organismu nabídnout mnoho zdravotních benefitů. Z tohoto důvodu je oblíbená po celém světě a má své místo mezi velice přínosnými doplňky stravy.
Aktivní látky ashwagandhy
Ashwagandha obsahuje celou řadu bioaktivních látek, které se podílejí na jejích zdravotních přínosech. Tyto látky vytváří velice zajímavý komplex. Mezi významné skupiny patří například alkaloidy, flavonoidy, glykosidy, aminokyseliny a steroidní laktony. Mezi nejdůležitější a nejvýznamnější sloučeniny této rostliny patří withanolidy, které se řadí mezi steroidní laktony. Withanolidy jsou zodpovědné za většinu terapeutických schopností ashwagandhy a jsou vědecky studovány pro svou schopnost ovlivňovat buněčné procesy v těle.
Přínosy ashwagandhy
Ashwagandha je oblíbená především díky svým adaptogenním vlastnostem, které pomáhají tělu přizpůsobit se změnám a stresovým situacím. To znamená, že podporuje vyrovnávání tělesných a psychických funkcí v období vyčerpání nebo při dlouhodobém stresu. Využijete ji ovšem také mimo náročná životní období, kdy zajistí psychickou vyrovnanost a pohodu. Dalším výrazným přínosem ashwagandhy je její schopnost zlepšovat kvalitu spánku. Pravidelný příjem této rostliny může pomoci nejen těm, kteří trpí nespavostí, ale i těm, kteří mají problém s nočním probouzením nebo s neklidným spánkem. Ashwagandha přispívá také k lepší regeneraci. Navíc podporuje imunitní systém a napomáhá udržovat hormonální rovnováhu, což je důležité nejen pro ženy, ale i pro muže.
Formy, dávkování a doporučené užívání
Ashwagandhu můžete pořídit hned v několika rozličných formách, včetně kapslí, tablet, prášků, extraktů nebo tinktur. Doporučené dávkování závisí na konkrétní formě a také koncentraci produktu, ale běžně se pohybuje mezi 300 až 1000 mg extraktu denně. Záleží, za jakým účelem jste se rozhodli ashwagandhu užívat. Je vhodné vyzkoušet nejdříve menší dávky a postupně dle potřeby navyšovat. Doporučuje se podávat s jídlem nebo po něm, aby se předešlo možným nežádoucím žaludečním a obdobným obtížím.
Ashwagandha se nedoporučuje užívat v těhotenství a v období kojení, v případě že užíváte léky v podobě sedativ či imunosupresiv, úpravu krevního tlaku nebo na štítnou žlázu. V těchto případech je dobré poradit se nejprve s lékařem. Naopak je vhodné ji kombinovat s jinými adaptogeny, čímž se posílí její efekt.