Bacillus coagulans v probiotikách, čím se liší od těch klasických?
O probiotikách – živých mikroorganismech, které se přirozeně vyskytují ve střevech, jistě každý z náš už slyšel nebo je dokonce někdy užíval. Lidský zažívací trakt obsahuje stovky různých bakteriálních druhů, z nichž je jich nejvíce v tlustém střevě. Jsou důležité pro rovnováhu střevní mikroflóry a trávicí systém, a stejně tak i pro naši imunitu. V určitých situacích je pak vhodné probiotika do organismu doplňovat, a to například při delším užívání antibiotik. Existují ale právě spousty druhů, včetně tzv. půdních probiotik do kterých řadíme i Bacillus coagulans, jež má oproti klasickým probiotikům určité výhody. Co to vůbec je a v čem je pro nás Bacillus coagulans přínosnější? O tom si můžete přečíst v tomto článku.
Co je Bacillus coagulans?
Bacillus coagulans je prospěšný bakteriální druh pro lidský organismus patřící do rodu Bacillus s desítkami dalšími druhy. Jak již bylo řečeno řadí se mezi půdní probiotika. Ty se vyznačují a liší tím, že tvoří spóry – to je odolná klidová forma mikroorganismů, jež pomáhá překonat i velice nepříznivé podmínky. Bacillus coagulans produkuje kyselinu mléčnou a někdy je kvůli tomu nesprávně označován jako bakterie mléčného kvašení a řazen mezi Lactobacily. Dalším produktem je coagulin, což je antibakteriální látka schopna ničit patogenní bakterie. Toto půdní probiotikum lze nalézt i v některých potravinách, jako jsou jogurty, kysané zelí nebo třeba kimchi. Je však také důležité si uvědomit, že spousta jogurtů je pasterována a tento proces neodstraňuje pouze choroboplodné zárodky, ale i látky pro naše tělo přínosné.
V čem je Bacillus coagulans lepší?
Jako všechna probiotika, je i Bacillus coagulans prospěšný pro naši mikroflóru, správné zažívání a zpracovávání potravy a udržování normálního stavu střev. Avšak oproti jiným druhům má B. coagulans i nějaké nesporně lepší vlastnosti než ty klasické typy.
Právě díky tomu, že tyto mikroorganismy tvoří výše zmíněné spóry, zajišťující větší rezistenci, dokážou přežít oproti běžným probiotikům i nehostinné podmínky v trávicím traktu. Odolají nízkým i velmi vysokým teplotám, kyselému prostředí, nevadí ani nízká vlhkost a působení některých antibiotik. Sporulující bakterie tedy přežijí i v prostředí žaludečních kyselin, a to i v případě, kdy pozřeme pouze malé množství – i tak se dostanou na místo působení a jsou schopny kolonizovat střeva. V případě bifidobakterií nebo laktobacilů je totiž nutné přijímat poměrně velké množství, jelikož oproti Bacillus coagulans jich velký počet nepřežije a tam kam je potřeba se dostane pouze malá část z nich.
Dalším benefitem je zajisté to, že Bacillus coagulans je velmi dobře snášeným probiotikem, což je pozitivní nejen pro navrácení rovnováhy po antibiotické léčbě, ale i při různých onemocněních. Při užívání laktobacilů a bifidobakterií může totiž u lidí se sníženou imunitou nastat problém, spočívající v přemnožení bakterií a následně pak dochází k nadýmání nebo průjmům.
Pro koho je Bacillus Coagulans vhodný?
Bacillus coagulans může být velmi přínosný pro každého, kdo trpí problémy v oblasti zažívání. Těžit z něj mohou lidé se syndromem dráždivého tračníku, protože i těmi je velmi dobře přijímán. Zmírňuje nadýmání, bolesti břicha a je účelný i při průjmových onemocněních nebo opačném problému – zácpě. Užívat ho mohou i lidé s poruchami trávení (dyspepsie), kdy napomáhá proti nevolnosti, pocitu plnosti v břiše a snížení bolestivosti žaludku. V některých případech je toto probiotikum využívané i při rotavirových infekcích nebo jako prevence respiračních onemocnění.
Bacillus coagulans tedy může podpořit nejen zdraví našeho mikrobiomu, má oproti ostatním probiotikům určité výhody a vykazuje blahodárný efekt při nejrůznějších obtížích, a to i u citlivějších jedinců nebo lidí se sníženou imunitou.
Probiotika přispívají k:
- správné funkci trávicího systému
- správnému vstřebávání živin z potravy
- lepší peristaltice
- správné funkci imunitního systému
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

Proč kombinovat kurkumin s piperinem?
Kurkumin se získává z rostliny, která se jmenuje kurkuma dlouhá (Curcuma Longa). Samotná kurkuma obsahuje různorodé látky, ale nejvýznamnější je z hlediska zdravotních benefitů právě kurkumin. Známe kurkumin typu 1, 2 a 3. Dohromady se nazývají kurkuminoidy, samostatně pak kurkumin, demethoxykurkumin a bisdemethoxykurkumin. Nacházejí se v oddenku rostliny a z celkového množství složek zabírají pouhá 3 %. Ale blahodárný vliv, jež umí mít na náš organismus, je podstatně větší. Proto se přistoupilo k jeho extrahování, aby se veškerých vlastností využilo naplno. Vznikly tak doplňky stravy s koncentrovaným množstvím kurkuminu.

Na jaké složky kromě polysacharidů se u reishi zaměřit?
Reishi je asi jednou z nejznámějších medicinálních hub u nás, nebo možná dokonce na celém světě. Můžeme na ni často narazit i pod dvěma dalšími názvy – lesklokorka lesklá či Ganoderma Lucidum. V tradiční čínské medicíně je uznávaná už více než 4 tisíce let.

Methionin pro lepší růst vlasů?
Methionin je látka, o které možná ani nevíte, že je pro náš organismus důležitá, nebo jste o ní dokonce nikdy neslyšeli. Jedná se přitom o aminokyselinu, jež má klíčovou roli v řadě fyziologický procesů, jako je například syntéza bílkovin či rozkládání tuků. Jestli jste ale o něm přece jen něco zaslechli, možná to bylo ve spojitosti s podporou růstu vlasů. A není tomu jen tak, jelikož je v tomto ohledu tato aminokyselina zásadní