Co je to krilový olej a jaké má výhody?
Krilový olej neboli krill oil si v poslední době získává své místo na trhu, a to jako alternativa k rybímu tuku. Je mu totiž v mnoha ohledech podobný, a tudíž může být i velmi prospěšný pro naše zdraví. Z tohoto důvodu se začali vyrábět různé doplňky s jeho obsahem, které vám poskytnout dostatečnou dávku omega 3 mastných kyselin. Ty jsou pro fungování organismu nezbytné, ovšem ne vždy jich přijímáme tolik, kolik bychom opravdu měli. Kde se ale tento olej vůbec bere a jaké má přednosti? Na to se zaměříme právě v tomto článku.
Jak se krill oil získává?
Olej se získává z drobných a poloprůsvitných korýšů, které obývají některé oceány a žijí ve velkých hejnech. Dohromady se pak označují jako kril. Povětšinou slouží jako potrava pro velryby, ptáky a tuleně. Svým vzhledem se tito živočichové značně podobají malým krevetám. Hlavním zástupcem je krunýřovka krillová, která žije především hluboko v chladnějších vodách polárního pásu. Tyto vody jsou velice čisté, a proto ani extrahovaný olej neobsahuje těžké kovy, což je často diskutované téma právě třeba u oleje rybího. Výsledný produkt má vysoký obsah přínosných bioaktivních látek a nápadně červenou barvu.
Co v krilovém oleji najdeme za látky?
Co se týče výše zmíněné barvy, ta je zapříčiněna jednou ze složek krilového oleje. Je jím konkrétně astaxanthin. To je červeně zbarvený pigment z velmi rozmanité řady karotenoidů, jež má ale hned několik pozitivních vlastností. V první řadě se jedná o silný antioxidant, který napomáhá chránit buňky před nepříznivým působením volných radikálů. Dále podporuje například zdraví očí nebo mozku. Nejzásadnější jsou v krilovém oleji ovšem omega 3 mastné kyseliny, a to konkrétně dva hlavní zástupci – kyselina dokosahexaenová (DHA) a kyselina eikosapentaenová (EPA), jež si naše tělo nikterak neprodukuje a my bychom je měli přijímat z potravy.
Jaké jsou běžné zdroje omega 3?
Omega 3 zahrnují větší počet mastných kyselin, jež se liší svojí chemickou strukturou. Mimo již jmenovanou EPA a DHA, sem řadíme ještě kyselinu alfalinoleovou (ALA). Tu si však organismus dokáže vytvořit z předchozích dvou. Je proto vhodné, aby omega 3 mastné kyseliny měli v jídelníčku své stále místo. Popřípadě je můžete tělu dodat za pomoci doplňků stravy. Bohatým zdrojem jsou hlavně tučnější mořské ryby, jako je makrela, losos, sardinky a tuňák. Doporučuje se také konzumace jater bílých ryb, což může být například treska. Z rostlinné stravy to jsou třeba ořechy či lněná semínka.
Čím je krilový olej prospěšný?
Jestliže víte, že omega 3 mastných kyselin přijímáte málo, můžete sáhnout po krilovém oleji, jenž vám dodá jejich potřebnou dávku. Díky tomu je tento olej příznivý pro kardiovaskulární systém, správnou činnost vašeho srdce a přispívá ke snížení triglyceridů v krvi, které jsou častou příčinou určitých onemocnění cév a srdce. Jeho užívání se doporučuje i při obtížích pohybového aparátu. Krill oil má totiž pozitivní vliv na snižování zánětu v těle, který je jedním z projevů mnoha kloubních onemocnění. Dle klinické studie podpoří rovněž zdraví mozku a jisté kognitivní funkce.
Jaké má krill oil výhody?
Ať už si zvolíte krilový olej nebo rybí tuk, uděláte v obou případech vašemu tělu dobrou službu, protože oba vám dopřejí bohatou dávku omega 3 mastných kyselin. Krilový olej je však podstatně nákladnější, nicméně zato vyniká svojí vstřebatelností. Je totiž vázán na fosfolipidy, kterými jsou tvořeny i veškeré buněčné membrány v našem organismu. Díky tomu se přes ně mastné kyseliny v takové formě dostanou daleko jednodušeji. Proto se považuje za velice dobře biologicky dostupný.
Z naší nabídky omega 3 na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3789637/

Kolagen pro zdravé klouby a pleť
Kolagen patří mezi velice oblíbený a stále častěji užívaný preparát resp. Doplněk stravy podporující správnou funkci pohybového aparátu, zejména tedy kloubů, vazů a šlach. Blahodárný efekt kolagenu ovšem nespočívá pouze v působení na pohybový aparát. Kolagen je také z více jak 60% obsažen v kůži a tak je pro kvalitu pleti nepostradatelným faktorem.

MCT olej a jeho využití??
MCT kokosový olej má odlišnou strukturu nežli klasické tuky s dlouhými řetězci. Díky tomu je MCT olej více rozpustný ve vodě a snadněji se v organismu vstřebává. Rychlá vstřebatelnost MCT oleje napomáhá získat organismu okamžitou energii, bez požití rychlých sacharidů. Pro tuto výbornou vlastnost se MCT olej dostal do podvědomí ne jen sportovcům, ale všem aktivním lidem, kteří hledají rychlý zdroj energie. MCT olej je tedy výborným pomocníkem při redukčních dietách.

Maca a Kotvičník zemní – je vhodné je kombinovat?
Maca peruánská a kotvičník zemní známý také jako tribulus terrestris jsou dvě odlišné bylinky, které toho ale mají hodně společného. Možná jste o nich už slyšeli a teď si kladete otázku, proč se doporučuje jejich kombinace. A právě na to vám odpovíme v následujících řádcích. otvičník zemní, známý pod latinským názvem (tribulus terrestris), je jednoletá bylina, s níž se můžeme setkat i u nás. Původně ale pochází z jihovýchodní části Asie. Poznat ji lze podle tmavě zelených listů řapíkatého vzhledu a jasně žlutého květu či ostnatých plodů. Maca peruánská, latinsky (Lepidium meyenii), je přízemní rostlina, která roste v nehostinných podmínkách peruánských And v nadmořské výšce kolem 3000–4000 metrů nad mořem. V takové výšce samozřejmě příliš rostlin neroste, a právě proto je úchvatné, jak se mace na kamenitých svazích skvěle daří.