Co jsou kolagenní peptidy?
Na doplňky stravy obsahující kolagen můžete v dnešní době narazit téměř na každém rohu. Jedná se totiž o složku, jejíž oblíbenost stále stoupá, a z tohoto důvodu vznikají další a další produkty, které nám slibují nemalé zázraky. Kolagen je v organismu nepochybně důležitou látkou a jeho doplňování je v určitých fázích života více než užitečné. Ovšem je potřeba vybrat si kolagen správný a kvalitní. Zvolit můžete třeba tzv. kolagenní peptidy, které se těší velkému zájmu. Jakou výhodu ale skutečně mají a proč bychom se měli o kolagen vůbec zajímat? Na to se podívejte níže v článku.
Kolagen v našem těle
Kolagen je jeden z nejrozšířenějších typů proteinů v lidském organismu. Jedná se o nerozpustnou vláknitou bílkovinu, kterou si tělo ve většině případů umí samo vytvořit, tato schopnost se však zpomaluje. Syntéza probíhá tak, že tělo vezme určité druhy aminokyselin, které na sebe naváže, čímž vznikne kolagen, jež se dále využívá dle potřeby. Molekula je složena asi z 19 druhů aminokyselin, z nichž největší množství připadá na glycin, prolin a hydroxyprolin. Kolagen má strukturální a podpůrnou funkci a našli bychom ho napříč celým organismem. Je přítomen například v kůži, šlachách, kloubech, kostech i cévách a jiných mnoha místech.
Co je kolagenní peptid?
Kolagen se běžně vyskytuje ve své čisté neboli nativní verzi. To je nepozměněná přírodní forma, jež je ale bohužel pro tělo hůře vstřebatelná. Proto se začali vytvářet kolagenní peptidy, s nimiž se možná častěji setkáte pod názvem hydrolyzovaný kolagen. Ten je již sice jistým způsobem upraven, ale pouze k lepšímu. Nemusíte se tedy ničeho obávat. Kolagenní peptidy se liší hlavně molekulární strukturou, která je pro nás daleko snadněji využitelná. Vyrábí se šetrně procesem hydrolýzy, což je chemický proces, při kterém jsou velké molekuly rozštěpeny na menší celky. Ty se pak v těle lépe vstřebávají a jsou proto efektivnější. Při výběru byste tudíž měli dávat vždy přednost kolagenním peptidům.
Na co je dobrý kolagen?
Jak jsme už dříve naznačili, dostatečné množství kolagenu je pro naše zdraví klíčové a jeho užívání může mít širokou škálu prospěšných vlivů i na vzhled kůže. Jak se můžeme dočíst v mnohých studiích, má hydrolyzovaný kolagen mnoho přínosných biologických funkcí, jako je kupříkladu schopnost zadržovat vlhkost v pleti, napomáhat proti stárnutí či zlepšit pevnost a elasticitu pokožky. Výživu však dodá rovněž vlasům a nehtům. Nicméně kolagen je nepostradatelný také pro náležitou funkci kloubů, šlach, kostí a chrupavek, může tak posloužit jako prevence před vznikem obtíží v důsledku stárnutí nebo vysoké zátěže. Kolagenní peptidy jsou dále příznivé třeba pro zdraví cévních stěn a zubů.
Proč nezapomínat na vitamin C?
Vitamin C je zásadní vitamin, bez kterého se neobejde řada procesů, které probíhají v našem těle každý den. Je spojován především s obranyschopností, ale má svoji významnou roli právě i při tvorbě kolagenu. Podporuje totiž jeho produkci a je aktivní součástí kolagenové syntézy, a to již od úplného počátku. Pokud není přítomno potřebné množství vitaminu C, může být jeho produkce zpomalena či se nevytváří kolagen ve stabilní kvalitě. Myslete tudíž při užívání kolagenu i na tento aspekt. Volte buď kolagen, jenž obsahuje taktéž vitamin C nebo dbejte na jeho dostatečný příjem jinde.
Jak vybrat ten správný doplněk stravy?
Jak už je asi zřejmé, je nejvýhodnější volit kolagen ve formě kolagenních peptidů, jež se dobře rozpouštějí a absorbují. Ovšem záleží také na tom, na co ho konkrétně pořizujete, a dle toho sáhnout po typu kolagenu, co se na to přesně hodí. Jestliže chcete přilepšit pleti, užívejte kolagen typu I, který je v kůži bohatě obsažen. Pokud se chcete zaměřit na pohybový aparát, měl by to být spíše kolagen typu II. Existují však takové formy kolagenů, které sice tento typ neobsahují, ale jsou speciálně vytvořeny tak, že prospívají i kloubům a chrupavkám. Před zakoupením si proto nastudujte daný výrobek.
Z naší nabídky kolagenů na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6891674/

Ginkgo biloba nejen pro lepší prokrvení, co ještě umí?
Ginkgo biloba nebo také Jinan dvoulaločný je v Asii už po několik tisíc let svatou rostlinou. Zároveň se i po takto dlouhou dobu využívá v tradičním lidovém léčitelství pro řešení vícero zdravotních obtíží a podporu organismu. Dochované zkameněliny však dokazují, že tento strom roste na naší planetě dokonce již miliony let. Je tedy skutečně odolnou rostlinou, která si prošla mnohými obdobími a změnami klimatu. V současnosti je součástí celé škály doplňků stravy, a to zcela samostatně či v kombinaci s dalšími prospěšnými složkami. Ginkgo biloba je vysoký, zdatný strom, který je opravdu houževnatý. Nevadí mu nepříznivé vlivy okolí, mrazy, škůdci ani mikroorganismy. Dorůstá až do několika desítek metrů, avšak samotný růst je velmi pomalý.

Na co se používá DMSO?
DMSO je bezbarvá tekutina s charakteristickým zápachem, který mnoho lidí definuje jako podobný česneku. Jedná se o zkratku ze slova dimethylsulfoxid, konkrétně je to tedy organická sirná sloučenina. Vzniká jakožto vedlejší produkt při výrobě papíru a zpočátku se dal upotřebit pouze pro průmyslové účely. Dnes je schválen jeho volný prodej a při správném používání se nemusíte obávat žádných vedlejších účinků, často se totiž uvádí, že je bezpečnější než ostatní, daleko déle známá, léčiva. Je ovšem potřeba s touto látkou zacházet opatrně a řídit se určitými doporučeními.

Kotvičník zemní a jeho vliv na ženy?
Kotvičník zemní (tribulus terrestris) je jednoletka, která má krásné žluté květy. Pro své blahodárné účinky na organismus se využívá především v tradiční čínské a indické medicíně (Ájurvéda), odkud mimo jiné pochází. V Evropě se nejkvalitnější kotvičník/tribulus pěstuje v Bulharsku, neboť právě tamní teplotní podmínky kotvičku nejvíce prospívají.