Coriolus a jeho využití, proč je tak oblíbený?
Coriolus versicolor, známý také jako outkovka pestrá, je medicinální houba, která si postupně získává stále větší pozornost. Je totiž nabitá prospěšnými látkami, kterým se připisuje celá řada pozitivních účinků. Proto se v tradičních medicínách využívá již po staletí. V našich končinách se teprve pomalu dostává na výsluní. Daří se mu dobře v mírném podnebném pásmu v Asii, Severní Americe nebo také v Evropě, a tudíž na něj můžete narazit dokonce v našich lesích. Co však coriolus obsahuje, a čím je tedy výjimečný? Na to se právě dnes zaměříme.
Jak coriolus vypadá?
Coriolus je chorošovitá houba, jež má mnoho různých názvů a přezdívek – outkovka, tráva říše nebes, královská houba nebo třeba Yun zhi. Jeden z nich však vychází z anglického turkey tail, což v překladu znamená krocaní ocas. Toto pojmenování získal na základě svého specifického vzhledu. Vytváří drobné plodnice, které se shlukují do větších uskupení. Vytváří různobarevné pásy a vrstvy, kde najdeme různé pruhy v odstínech hnědé a šedé, na konci klobouků se nachází bílé lemování. Čím starší houba je, tím je tmavší. Coriolus najdete nejčastěji na listnatých stromech, kde parazituje na poškozených místech, pařezech či spadlých větvích.
Jaké bioaktivní látky skrývá?
Veškeré schopnosti coriolu se odvíjí od obsahu celé škály bioaktivních sloučenin, které jsou ve spoustě ohledech prospěšné. Důležitou součástí jsou polysacharidy, a to zejména betaglukany, polysacharid s názvem Krestin (PSK) a tzv. polysacharidopeptid (PSP). Dále stojí za zmínku bílkoviny a esenciální i neesenciální aminokyseliny, jako je leucin, izoleucin, tyrosin, glutamin nebo methionin. Součástí jsou i rozličné fenoly, triterpeny, mastné kyseliny, tuky, draslík, hořčík, zinek, železo, měď, ergosterol (vitamin D2) a vitaminy ze skupiny B.
Na co se coriolus používá?
Veškeré látky vykazují určitou biologickou aktivitu a dohromady tvoří velice efektivní komplex. V první řadě fungují imunostimulačně a antioxidačně. To znamená, že podporují imunitní systém, zdokonalují vlastní obrané mechanismy, napomáhají v boji proti infekcím a jiným nemocem, potlačují volné radikály a chronické i akutní zánětlivé procesy a ochraňují veškeré buňky. Dále je velmi často zmiňována podpora nervové soustavy, tlumení bolestí, příznivý vliv na kardiovaskulární systém nebo zlepšení regenerace sliznic. Dle tradiční čínské medicíny pozitivně ovlivňuje tělo i ducha, doplňuje slezinu, povzbuzuje vitalitu, odvádí vlhkost, patogeny a toxiny, ochlazuje horkost, vyživuje srdeční sval a doplňuje esenci ledvin a slezinu.
Jak dlouho coriolus podávat?
Coriolus je možné podávat dlouhodobě. Po několika měsících je žádoucí zařadit pauzu nebo zvolit schéma užívání, kdy je 5 dní v týdnu užíván a 2 dny ne. Pro prevenci zvolte nejprve nižší dávkování, při akutních stavech množství navyšte. Je doporučeno ho užívat na lačno, to znamená zhruba 20 minut před jídlem nebo až 30 minut po jídle. Není vhodné současné podávání s imunosupresivy. To je skupina léčiv na tlumení imunitního systému.
Jaký coriolus zvolit?
Coriolus je vyráběn v různých koncentracích, které se nejběžněji týkají zastoupení polysacharidů (popřípadě přímo betaglukanů). Nejvyužívanější jsou extrakty s množstvím 30–40 % polysacharidů, jež obsahují i bohaté spektrum ostatních bioaktivních sloučenin a z tohoto důvodu mají o něco více širokospektrální efekt. Při akutnějších imunitních nerovnováhách nebo jiných výraznějších obtížích můžete zvolit koncentraci vyšší, kterou ovšem zařaďte na kratší dobu.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
Immunomodulatory Properties of Coriolus versicolor: The Role of Polysaccharopeptide - PMC [online]. [cit. 30. 10. 2024]. Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5592279/

Triple magnesium, proč zvolit tuto variantu?
Hořčík je minerální látkou, kterou potřebuje každá naše buňka v těle. Prvním a zásadním dějem, v němž je hořčík důležitým účastníkem, je energetický metabolismus. Je totiž nezbytnou součástí procesu produkce energie, ke kterému dochází uvnitř mitochondrií. Na tom je závislá nejenom míra naší únavy a vyčerpanosti, ale třeba též relaxace a kontrakce svalů, reprodukce buněk nebo přenos živin přes membránu buněk.

Kotvičník zemní a jeho působení??
Kotvičník zemní je jednoletá bylina, která se objevila před více jak 1000 lety a to v oblasti Asie konkrétně Číny. Postupem času se Kotvičník dostal do podvědomí veřejnosti a začal se pěstovat téměř po celém světě. Největším producentem Kotvičníku zemního je Čína a v Evropě má výbornou odezvu Kotvičník pěstovaný v Bulharsku. V Bulharsku jsou ideální teplotní podmínky pro růst této byliny, a tak lze z ní získat kvalitní aktivní složky, kterými jsou převážně steroidní saponiny. Golden Nature Kotvičník zemní s deklarovaným obsahem 90% saponinu patří mezi náš nejprodávanější produkt a jednoznačně ho doporučujeme.

Železo a jeho funkce v organismu?
Železo patří k velice důležitým prvkům v lidském těle, neboť se podílí na celé řadě úloh od dýchacího systému až po správné fungování svalů. Jeho nedostatek v těle se zpočátku projevuje nenápadně, takže po příčině příznaků mnoho lidí ani nepátrá. Později se ale může dostavit až tzv. anémie (chudokrevnost), což je stav, který nepříznivě ovlivňuje různé pochody v těle a může až vést k poruše některých orgánů. Dostatek železa v potravě je tedy dobré nepodceňovat. Železo je v těle zastoupeno ve dvou základních formách – ve formě hemoglobinu a myoglobinu