Ginkgo biloba nejen pro lepší prokrvení, co ještě umí?
Ginkgo biloba nebo také Jinan dvoulaločný je v Asii už po několik tisíc let svatou rostlinou. Zároveň se i po takto dlouhou dobu využívá v tradičním lidovém léčitelství pro řešení vícero zdravotních obtíží a podporu organismu. Dochované zkameněliny však dokazují, že tento strom roste na naší planetě dokonce již miliony let. Je tedy skutečně odolnou rostlinou, která si prošla mnohými obdobími a změnami klimatu. V současnosti je součástí celé škály doplňků stravy, a to zcela samostatně či v kombinaci s dalšími prospěšnými složkami. Oblíbenost takovýchto doplňků stoupá, a s tím i potřeba lidí se o jednotlivých látkách dozvědět větší množství informací. Proto si v tomto článku o ginkgo bilobě shrneme pár základních bodů a osvětlíme si, v čem je skutečně tolik přínosná.
Jak jinan dvoulaločný vypadá a z čeho se získává extrakt?
Ginkgo biloba je vysoký, zdatný strom, který je opravdu houževnatý. Nevadí mu nepříznivé vlivy okolí, mrazy, škůdci ani mikroorganismy. Dorůstá až do několika desítek metrů, avšak samotný růst je velmi pomalý. Může to být jen pár desítek centimetrů za rok, někdy i méně. Ginkgo má hranatou korunu, šedavou kůru a typicky tvarované listy do dvou laloků, jež svým tvarem připomínají vějíř. Jsou jasně zelené a řapíkaté, ovšem na podzim žloutnou a opadávají. Právě listy jsou ale z celého stromu tou nejdůležitější částí, jelikož se v nich nachází vysoké množství aktivních látek. Jejich sběr probíhá od jara do léta v době, kdy listy dosáhnout své plné velikosti. To bývá zpravidla 5-10 cm. Podle tradice by mělo sbírání dokonce probíhat v určitou denní hodinu. Listy se nadále zpracovávají a na závěr se z nich získává extrakt.
Co se v extraktu z ginkgo biloby tedy nachází?
Ginkgo obsahuje flavonoidy, fenoly, terpeny, steroidní látky, organické kyseliny, karotenoidy, vitaminy a minerály. Je teda skutečně nabitá příznivými složkami pro náš organismus. Flavonoidů má v sobě jinan dvoulaločný asi kolem 20 různých druhů. Jedná se především o mono, di a triglykosidy. V nejvyšším kvantu jsou zastoupeny třeba kvercetin, kaempferol nebo isorhamnetin. Z terpenových sloučenin to jsou biologicky aktivní laktony – tzv. ginkgolidy a bilobalid. Z kyselin je to kyselina ginkgolová a z vitamínu zejména vitamin C.
Co všechno lze od ginkgo očekávat?
Jinan je proslulí svojí schopností lépe prokrvovat celé tělo. Správné prokrvování je důležité pro veškerou naši tkáň bez rozdílu. Povzbuzení cirkulace krve s sebou ale přináší mnoho jiných benefitů. Pokud máme lepší přísun krve například do mozku, zdokonalují se tím potažmo veškeré kognitivní a rozumové funkce jako je pozornost, chápání přijímaných informací, rychlost myšlení, soustředění a taktéž paměť. Ta se obzvlášť s přibývajícím věkem zhoršuje. Ginkgo je v tomto ohledu přínosem rovněž pro končetiny, slyšení a oči, protože zajišťuje dodání krve i do okrajových částí těla. Problémy s mikrocirkulací můžeme v první řadě vypozorovat na našich rukách a nohách, kdy dochází k jejich častému prochladnutí.
Běžně je také jinan dvoulaločný využíván jako podpora při snaze odstranit závratě nebo hučení v uších (tinitus). Dále je pak vhodná, pokud máme vyšší míru oxidačního stresu způsobenou kupříkladu přílišnou konzumací tučných a průmyslově zpracovaných potravin, kouřením, nadmírou alkoholu či stresem. Dlouhodobě zvýšená tvorba volných radikálů je mnohdy příčinou nejrůznějších civilizačních onemocnění a předčasného stárnutí. Díky obsaženým glykosidům je ginkgo protizánětlivá, terpenové laktony jsou zase neuroprotektivní a podněcují přenos nervových vzruchů a kyselina ginkgolová je nejen antioxidantem, ale navíc ve spojení s ostatními látkami podporuje žilní tonus (napětí cévní stěny, které v nich vytváří více prostoru).
Ginkgo biloba je přínosná pro:
- Duševní rovnováhu
- Mikrocirkulaci krevního systému
- Kognitivní funkce
- Ochranu buněk – antioxidant
- Periferní oběhový systém – oči – slyšení
- Normální činnost mozku
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová

Jaké jsou vhodné formy zinku?
Zinek je minerální látkou, která hraje klíčovou roli ve více procesech v našem těle, než bychom si možná dokázali představit. Běžně tento minerál přijímáme v jídle, ovšem ne vždy to je v dostatečném množství. Už však jeho nepatrný deficit může vyvolat řadu obtíží a narušit přirozené mechanismy. Proto není na škodu ho organismu dodávat v podobě suplementu

Bacillus coagulans v probiotikách, čím se liší od těch klasických?
Bacillus coagulans je prospěšný bakteriální druh pro lidský organismus patřící do rodu Bacillus s desítkami dalšími druhy, který se řadí mezi půdní probiotika. Ty se vyznačují a liší tím, že tvoří spóry – to je odolná klidová forma mikroorganismů, jež pomáhá překonat i velice nepříznivé podmínky. Bacillus coagulans produkuje kyselinu mléčnou a někdy je kvůli tomu nesprávně označován jako bakterie mléčného kvašení a řazen mezi Lactobacily. Jako všechny probiotika, je i Bacillus coagulans prospěšný pro naši mikroflóru, správné zažívání a zpracovávání potravy a udržování normálního stavu střev.

Aloe Vera – jsou vhodnější kapsle nebo šťáva?
Aloe vera nebo také aloe pravá je sukulentní rostlina, která je známá pro svoje blahodárné vlastnosti již mnoho let. Využívá se hojně v kosmetickém průmyslu, ale má příznivý vliv na organismus i při vnitřním užívání. Obsahuje totiž řadu vitaminů, minerálů, aminokyselin, polysacharidů a v neposlední řadě i antioxidantů, jež jsou pro lidské tělo prospěné. Aloe vera je stálezelená rostlinka, pocházející z Afriky, dnes již rozšířena téměř po celém světě. Pěstuje se v sušších a teplejších oblastech jako je například Mexiko, Venezuela, Španělsko či Sicílie.