Hlíva ústřičná jako doplněk stravy – jaká koncentrace je nejvhodnější?
Hlíva ústřičná, latinsky Pleurotus ostreatus, je dřevokazná houba obsahující cenné látky podporující imunitní systém. Svým tvarem a barvou připomíná ústřice, což vysvětluje její české pojmenování. Jako jedna z mála medicinálních hub roste také na území Evropy včetně České republiky. V čem tkví její hlavní přínos pro lidský organismus a jak poznat kvalitní doplněk stravy s hlívou ústřičnou? To a mnohem více, vám prozradíme v následujícím článku.
Jak hlíva ústřičná vypadá a kde roste?
Hlíva ústřičná je jedlá houba, která parazituje na kmenech a pařezech listnatých stromů. Klobouk má hladký a šedavě zbarvený v závislosti na vzdušné vlhkosti. Zajímavé je na ní to, že roste v trsech střechovitě posázených nad sebou a jako pravá dřevokazná houba dovede ze dřeva přijímat různé prospěšné látky.
Plodnice hlívy ústřičné je možné použít čerstvé či nasušené do omáček nebo polévek. Chuť mají lehce nasládnou a vůni typicky houbovou. Jelikož ale hlíva ústřičná roste od teplých jarních dnů do listopadu, jejího pozitivního vlivu na imunitní systém si právě v období, kdy ho naše tělo potřebuje ze všeho nejvíce, příliš neužije. Proto také vznikly doplňky stravy s hlívou ústřičnou. Při jejich výběru je ale potřeba hlídat koncentraci polysacharidů a kvalitu zpracování.
Jak vybrat ideální doplněk stravy s hlívou ústřičnou?
Důležitou složkou hlívy ústřičné, stejně jako u jiných medicinálních hub, jsou polysacharidy, které svým efektem napodobují působení antibiotik. U hlívy ústřičné se konkrétně jedná o přírodní komplexní polysacharid 1,3 d-glukan. Ten pozitivně ovlivňuje hladinu zlého LDL cholesterolu v krvi, bojuje proti infekcím a celkově aktivuje obranyschopnost těla.
Na rozdíl od jiných obsahových látek u polysacharidů neplatí nepsané pravidlo, že čím vyšší koncentrace tím lépe. Dlouhodobým testováním se totiž zjistilo, že 30% koncentrace polysacharidů má optimální terapeutické účinky. Říkáte si jak to?
Je tomu tak proto, že vyšší podíl polysacharidů v extraktu zabírá prostor pro další aktivní látky. Tím pak efekt houby není tak širokospektrální. Naopak nižší koncentrace než zmíněných 30 % také není dobré volit, protože přípravek pak nemusí mít tak silný efekt.
Jakými aktivními látkami je hlíva ústřičná tak unikátní?
Kromě blahodárných polysacharidů hlíva ústřičná dále obsahuje terpeny, statiny – z nich především lovastatin a chitin. Všechny tyto látky mají kladný vliv na hladinu tuků v krvi a působí preventivně proti ucpávání cév a kardiovaskulárním chorobám. Tím však výčet obsahových látek v hlívě nekončí.
Hlíva ústřičná je jedinečná také obsahem minerálních látek a vitaminů. Z minerálních a stopových prvků v ní můžeme najít zinek, železo, draslík, fosfor, jod a selen. Z vitaminů obsahuje velké množství vitaminů skupiny B, dále vitamin K, D a C. V neposlední řadě je plná vlákniny, prospěšných aminokyselin, bílkovin a sterolů.
Čím je hlíva ústřičná prospěšná?
Díky rozličnému obsahu přírodních látek se od hlívy můžete dočkat širokého efektu na celý organismus – od celkové podpory organismu a obranyschopnosti, přes snížení hladiny cholesterolu, až po zmírnění stresu a únavy. Podíl vlákniny dokonce pomáhá s trávením. Opomenout nelze ani skvělý efekt hlívy na blokování volných radikálů, jež mají za následek rychlejší stárnutí a degeneraci organismu.
Hlíva ústřičná podporuje:
- podporuje obranyschopnost organismu
- podporuje správnou funkci uminitního systému
- Reguluje hladinu zlého LDL cholesterolu v krvi
- Podporuje trávení, činnost jater a regeneraci
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Allnature hlíva ústřičná obsahuje deklarovaný podíl 30% polysacharidů.
Hlíva ústřičná od výrobce MycoMedica obsahuje 30% polysacharidů v obsahu 500 mg v jedné kapsli.

Kotvičník zemní a jeho působení??
Kotvičník zemní je jednoletá bylina, která se objevila před více jak 1000 lety a to v oblasti Asie konkrétně Číny. Postupem času se Kotvičník dostal do podvědomí veřejnosti a začal se pěstovat téměř po celém světě. Největším producentem Kotvičníku zemního je Čína a v Evropě má výbornou odezvu Kotvičník pěstovaný v Bulharsku. V Bulharsku jsou ideální teplotní podmínky pro růst této byliny, a tak lze z ní získat kvalitní aktivní složky, kterými jsou převážně steroidní saponiny. Golden Nature Kotvičník zemní s deklarovaným obsahem 90% saponinu patří mezi náš nejprodávanější produkt a jednoznačně ho doporučujeme.

Jaké vitaminy a minerály podpoří růst vlasů a pevnost nehtů?
Krásné a zdravé vlasy a nehty jsou důležitou součástí našeho vzhledu. Poměrně hodně lidí proto do péče o ně vynakládá mnoho úsilí a peněz. Není tudíž divu, že na trhu nalezneme širokou škálu produktů na mytí, péči, pomůcek, ale rovněž spousty vitaminových doplňků pro jejich správný růst a kvalitu. Podstatná je totiž také jejich výživa zevnitř – tedy strava, která by měla být bohatá na všechny makro i mikroživiny, včetně zmíněných vitaminů.

Kyselina hyaluronová a její kombinace s kolagenem – proč je vhodná?
Kolagen a kyselina hyaluronová – dvě látky, které mají v těle nezastupitelnou funkci a kterých bohužel od 25. roku věku v těle ubývá. To se projevuje na pevnosti a pružnosti pojivových tkání, kvalitě vlasů a hydrataci pleti. Kyselina hyaluronová je v těle přirozeně se vyskytující látka, která je obsažena v očním sklivci, synoviální tekutině uvnitř kloubu a v pokožce. Mezi buňkami a kolagenovými vlákny, jež se rovněž nachází v kůži, vytváří jakýsi mazlavý tmel, díky němuž je pleť hladká a hydratovaná. Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která je velice hojně zastoupena v těle savců. Zároveň je klíčovou složkou pojivových tkání těla, jako jsou kosti, chrupavky a kůže. Kromě toho je dokonce součástí stěny cév, struktury vlasů a nehtů nebo stavby svalů.