Kotvičník zemní a jakou formu vybrat – kapsle, tinkturu nebo prášek?
Kotvičník zemní známý také pod názvem tribulus terrestris je bylinka s jasně žlutým květem, která je proslulá svými afrodiziakálními a posilujícími vlastnostmi. Sehnat ji lze v různorodém provedení od čajů přes kapsle až po tinkturu. Pokud se tedy pro užívání kotvičníku zemního rozhodnete, pochopitelně budete očekávat co nejlepší výsledky. Těch se ale dočkáte jedině, pokud sáhnete po správné formě kotvičníku s deklarovaným obsahem aktivních látek. Jaká forma kotvičníku to je a na co dalšího si dát při výběru pozor? To vám povíme v dnešním článku.
Formy kotvičníku zemního, jaké jsou??
Nejdůležitějším kritériem při výběru doplňku stravy s kotvičníkem zemním (tribulus terrestris) by pro vás měla být jeho forma. Existují čtyři základní:
- Sušené plody, listy a nať – čaj připravený z částí rostliny (nejčastěji natě) přináší v mnoha případech pouze slabý efekt. Nehledě na to, že ne každému chutná, jelikož chuť kotvičníku bývá dosti hořká. Do vody se totiž uvolňuje jen omezené množství aktivních látek a zbytek zůstává uvnitř plodu. Určitá část aktivních složek se navíc vytratí při sušení a následném skladování, nemluvě o zalití horkou vodou. Kvůli tomu se špatně dodržuje doporučené dávkování aktivních látek, které byste každý den měli užít, abyste se dočkali požadovaného efektu. Kromě toho příprava odvaru chvíli trvá. Na druhou stranu je tato forma z pohledu ceny více než přiznívá např. oproti kapslím, ovšem efekt je nesrovnatelný.
- Prášek z kotvičníku zemního – je o něco lepší forma než pouze čaj z namleté natě a listů. Důležité je, aby prášek byl zpracováván z plodů Kotvičníku, které obsahují nejvetší množství aktivních látek, konkrétně saponinů. Díky vysokému dávkování v řádech gramů se pak do organismu dostává patříčné množství aktivních látek se kterým je spjatý výsledný efekt. Velkým problémem může být chuť připravovaného nápoje z přášku kotvičníku, jelikož opravdu nechutná dobře.
- Tinktury – obsahují alkohol, takže nejsou pro všechny vhodné. Ať už kvůli užívaným lékům, zažívání, nebo zdravotním problémům. Za nás asi nejméně hodná varianta kotvičníku.
- Kapsle – nejvhodnější forma kotvičníku. Nejenže se nemusíte zdržovat přípravou a užívání je více než jednoduché, ale zároveň víte naprosto přesně, jaké množství kotvičníku užíváte. Při výběru se zaměřte především na obsah aktivních látek v jedné kapsli, ideální je minimální množství 500 mg s deklarovaným obsahem saponinů a to 90%. Samozřejmě ale čím větší množství kotvičníku zemního kapsle obsahuje, tím lépe. Základem by měl být jednoznačně deklarovaný obsah saponinů nebo protodioscinu. Kapsle obsahující pouze namletý kotvičník zemní, jsou téměř k ničemu.
Co kotvičník zemní obsahuje za aktivní látky?
Kotvičník obsahuje alkaloidy, flavonoidy, vitamín C, pryskyřice, třísloviny, glykosidy,fytosteroly a další aktivní látky. Za velkou část podpůrných efektů však kotvičník zemní (tribulus terrstris) vděčí obsahu saponinů, především konkrétnímu saponinu protodioscinu. Jedná se o přírodní chemické sloučeniny, které stabilizují hladinu pohlavních hormonů (testosteronu u mužů, progesteronu a estrogenu u žen), podporují psychickou a fyzickou odolnost, podporují přirozenou obranyschopnost a mají celou řadu dalších skvělých přínosů pro organismus.
Abyste ale měli jistotu, že užíváte opravdu kvalitní produkt s dostatečným obsahem blahodárných látek, dívejte se vždy na množství saponinů a protodioscinu. Ideální je kotvičník s celkovým obsahem saponinů 90 % nebo kotvičník s podílem 60 % protodioscinu.
Jak Kotvičník zemní přispívá našemu tělu:
- Pohlavní orgány / hormonální aktivita
- Normální funkce močové soustavy (močení)
- Tělový a svalový tonus, Energie
- Normální činnost kardiovaskulárního systému, srážení krve, čištění krve
- Přirozená obranyschopnost - imunitní systém
- Normální činnost nervové soustavy
- Normální funkce dýchacího systému
- Normální funkce močové soustavy a reprodukčního systému
Z nabídky tribulusu(kotvičníku) na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

Cordyceps sinensis, jaké látky obsahuje a k čemu jsou dobré?
Cordyceps je houba přímo nabitá aktivními látkami, co mohou prospět našemu tělu po více stránkách, a proto i jeho využití je velice rozsáhlé. V první řadě obsahuje některé důležité vitaminy, minerály a stopové prvky. Vitaminy B, D, E a K, zinek, vápník, draslík, sodík, železo, selen nebo také i mangan. Všechny tyto zmíněné složky jsou nezbytné pro správné funkce našeho organismu a tělo se bez nich neobejde. Cordyceps však skrývá bioaktivní sloučeniny, které jsou poněkud zajímavější. Jedná se o nukleosidy, nukleotidy, polysacharidy, steroly, bílkoviny anebo mastné kyseliny.

Kolagen pro zdravé klouby a pleť
Kolagen patří mezi velice oblíbený a stále častěji užívaný preparát resp. Doplněk stravy podporující správnou funkci pohybového aparátu, zejména tedy kloubů, vazů a šlach. Blahodárný efekt kolagenu ovšem nespočívá pouze v působení na pohybový aparát. Kolagen je také z více jak 60% obsažen v kůži a tak je pro kvalitu pleti nepostradatelným faktorem.

MSM a jeho vliv na zdraví?
Methylsulfonylmethan je velice oblíbeným suplementem, protože jeho pravidelné užívání přináší hned několik výhod. Nejvíce se hovoří o jeho pozitivním efektu na pohybový aparát, kdy může být vhodný jak v rámci jisté prevence, tak i v případě již rozvinutých onemocnění.