Kotvičník zemní a jakou formu vybrat – kapsle, tinkturu nebo prášek?
Kotvičník zemní známý také pod názvem tribulus terrestris je bylinka s jasně žlutým květem, která je proslulá svými afrodiziakálními a posilujícími vlastnostmi. Sehnat ji lze v různorodém provedení od čajů přes kapsle až po tinkturu. Pokud se tedy pro užívání kotvičníku zemního rozhodnete, pochopitelně budete očekávat co nejlepší výsledky. Těch se ale dočkáte jedině, pokud sáhnete po správné formě kotvičníku s deklarovaným obsahem aktivních látek. Jaká forma kotvičníku to je a na co dalšího si dát při výběru pozor? To vám povíme v dnešním článku.
Formy kotvičníku zemního, jaké jsou??
Nejdůležitějším kritériem při výběru doplňku stravy s kotvičníkem zemním (tribulus terrestris) by pro vás měla být jeho forma. Existují čtyři základní:
- Sušené plody, listy a nať – čaj připravený z částí rostliny (nejčastěji natě) přináší v mnoha případech pouze slabý efekt. Nehledě na to, že ne každému chutná, jelikož chuť kotvičníku bývá dosti hořká. Do vody se totiž uvolňuje jen omezené množství aktivních látek a zbytek zůstává uvnitř plodu. Určitá část aktivních složek se navíc vytratí při sušení a následném skladování, nemluvě o zalití horkou vodou. Kvůli tomu se špatně dodržuje doporučené dávkování aktivních látek, které byste každý den měli užít, abyste se dočkali požadovaného efektu. Kromě toho příprava odvaru chvíli trvá. Na druhou stranu je tato forma z pohledu ceny více než přiznívá např. oproti kapslím, ovšem efekt je nesrovnatelný.
- Prášek z kotvičníku zemního – je o něco lepší forma než pouze čaj z namleté natě a listů. Důležité je, aby prášek byl zpracováván z plodů Kotvičníku, které obsahují nejvetší množství aktivních látek, konkrétně saponinů. Díky vysokému dávkování v řádech gramů se pak do organismu dostává patříčné množství aktivních látek se kterým je spjatý výsledný efekt. Velkým problémem může být chuť připravovaného nápoje z přášku kotvičníku, jelikož opravdu nechutná dobře.
- Tinktury – obsahují alkohol, takže nejsou pro všechny vhodné. Ať už kvůli užívaným lékům, zažívání, nebo zdravotním problémům. Za nás asi nejméně hodná varianta kotvičníku.
- Kapsle – nejvhodnější forma kotvičníku. Nejenže se nemusíte zdržovat přípravou a užívání je více než jednoduché, ale zároveň víte naprosto přesně, jaké množství kotvičníku užíváte. Při výběru se zaměřte především na obsah aktivních látek v jedné kapsli, ideální je minimální množství 500 mg s deklarovaným obsahem saponinů a to 90%. Samozřejmě ale čím větší množství kotvičníku zemního kapsle obsahuje, tím lépe. Základem by měl být jednoznačně deklarovaný obsah saponinů nebo protodioscinu. Kapsle obsahující pouze namletý kotvičník zemní, jsou téměř k ničemu.
Co kotvičník zemní obsahuje za aktivní látky?
Kotvičník obsahuje alkaloidy, flavonoidy, vitamín C, pryskyřice, třísloviny, glykosidy,fytosteroly a další aktivní látky. Za velkou část podpůrných efektů však kotvičník zemní (tribulus terrestris) vděčí obsahu saponinů, především konkrétnímu saponinu protodioscinu. Jedná se o přírodní chemické sloučeniny, které stabilizují hladinu pohlavních hormonů (testosteronu u mužů, progesteronu a estrogenu u žen), podporují psychickou a fyzickou odolnost, podporují přirozenou obranyschopnost a mají celou řadu dalších skvělých přínosů pro organismus.
Abyste ale měli jistotu, že užíváte opravdu kvalitní produkt s dostatečným obsahem blahodárných látek, dívejte se vždy na množství saponinů a protodioscinu. Ideální je kotvičník s celkovým obsahem saponinů 90 % nebo kotvičník s podílem 60 % protodioscinu.
Jak Kotvičník zemní přispívá našemu tělu:
- Pohlavní orgány / hormonální aktivita
- Normální funkce močové soustavy (močení)
- Tělový a svalový tonus, Energie
- Normální činnost kardiovaskulárního systému, srážení krve, čištění krve
- Přirozená obranyschopnost - imunitní systém
- Normální činnost nervové soustavy
- Normální funkce dýchacího systému
- Normální funkce močové soustavy a reprodukčního systému
Z nabídky tribulusu (kotvičníku) na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

Vitamin C – vitamin pro imunitu, nervovou soustavu i pohybový aparát
Vitamin C neboli kyselina askorbová má širokospektrální efekt na lidský organismus a patří mezi základní prvky/vitamíny. Doporučené denní množství vitamínu C se u dospělých jedinců pohybuje mezi 80 a 100 mg. Vitamin C neboli kyselina askorbová má širokospektrální efekt na lidský organismus a patří mezi základní prvky/vitamíny, bez kterých se naše tělo neobejde. Působí totiž na všechny orgány napříč celým tělem a oplývá celou řadou důležitých funkcí. I přes to, že se dnes extrémní avitaminóza tohoto vitaminu, která způsobuje nemoc zvanou kurděje, již prakticky nevyskytuje, stále jsou některé skupiny lidí ohroženější než jiné.

Ricinový olej – jak a na co ho používat?
Ricinový olej je hustý, přírodní a všestranný olej, který se používá pro kosmetické účely. Má totiž řadu blahodárných efektů téměř na celé tělo. Vyznačuje se třeba svými značnými regeneračními, hojivými a hydratačními schopnostmi a nanášet ho můžeme kromě pokožky těla i na vlasy a řasy. Ricinový olej je získáván z rostliny nazývané skočec obecný (Ricinus Communis). Někdy je také označován pouze jako ricinovník. Hojně roste i v našich končinách a dorůstá se výšky do 3 metrů. Ricinový olej tvoří z největší části nenasycené mastné kyseliny, kde nejvyšší podíl patří kyselině ricinoolejové, menší zastoupení má pak například kyselina olejová a linolová. Obsahuje i některé fytosteroly, minerální látky či vitaminy. Jde třeba o vitamin E, který je známý svojí blahodárností na kůži a v boji proti stárnutí.

Reishi – kdy a jaké koncentrace zvolit a proč je důležitý obsah triterpenu?
Dřevokaznou houbu reishi můžete také znát pod českým názvem jako lesklokorku lesklou. Jedná se o parazitující houbu, která se přiživuje na odumírajících kmenech a pařezech listnatých stromů. Její vzhled je zajímavý, neboť vějířovitá plodnice vypadá jako nalakovaná. Barvu má cihlově červenou nebo hnědou, takže je vidět již z dálky. V našich lesích reishi růst nenajdete. Vyžaduje totiž specifické podmínky, které ji poskytují jedině lesy v Asii, zejména v horských oblastech Číny. Reishi patří k nejstarším medicinálním houbám na světě, která má dlouhou tradici v tradiční čínské medicíně.