Vitamin C – vitamin pro imunitu, nervovou soustavu i pohybový aparát

Vitamin C neboli kyselina askorbová má širokospektrální efekt na lidský organismus a patří mezi základní prvky/vitamíny, bez kterých se naše tělo neobejde. Působí totiž na všechny orgány napříč celým tělem a oplývá celou řadou důležitých funkcí. I přes to, že se dnes extrémní avitaminóza tohoto vitaminu, která způsobuje nemoc zvanou kurděje, již prakticky nevyskytuje, stále jsou některé skupiny lidí ohroženější než jiné.

Kdo mezi ně patří a jak vitamin C tělu efektivně dodat? To se dozvíte v následujícím článku.

 

Jaká je doporučená denní dávka vitaminu C a lze se jím předávkovat?


Tělo si vitamin C nedokáže samo vytvářet, proto jej řadíme mezi tzn. esenciální vitamíny, dokonce si ho nedovede ani ukládat na horší časy. Jeho neustálý přísun v podobě pestré a vyvážené stravy, případně doplňků stravy s obsahem vitaminu C je proto velmi důležitý a pro správné fungování organismu nezbytný.

Doporučené denní množství vitamínu C se u dospělých jedinců pohybuje mezi 80 a 100 mg, což je množství, které náš organismus ještě dovede plně využít. Je potřeba brát v úvahu, že každý jsme jiný a přijaté množství vitamínu C je hodně individuální, zaleží na mnoha aspektech jako jsou zdravotní stav, fyzická kondice, pohlaví, fyzická vytíženost atd. Vitamin C řadíme mezi vitamíny rozpustné ve vodě a jeho nadbytek tělo vyloučí spolu s močí. Předávkovat se tedy vitaminem C získaným přirozeně z potravy, je dosti nepravděpodobné.

 

Na pozoru byste se měli mít při užívání doplňků stravy s vysokým obsahem vitamínu C. Pokud se však budete řídit informacemi na etiketách, předávkování je opět nepravděpodobné a taktéž vám nehrozí . Pro dosažení dlouhodobě vyšší hladiny vitaminu C v organismu, doporučujeme volit tablety s vitaminem C, který se v tenkém střevě postupně uvolňuje a tělo ho tak má možnost postupně využívat.

 

Důležité je si uvědomit, že maximální kapacita vitaminu C, kterou je lidské tělo schopno využít, závisí na zdravotním stavu jedince. Při rekonvalescenci, po namáhavém tréninku, při užívání antibiotik či jiných léků nebo během stresu je tělo připraveno vitamin C zužitkovat i ve vyšších dávkách. Jeho příjem by také měli zvýšit kuřáci, těhotné ženy, sportovci a lidé, kteří jsou dlouhodobě vystaveni stresovým situacím.

Jaké jsou zdroje vitaminu C??


 Vitamin C se nachází v ovoci a zelenině, především pak v ostružinách, kiwi, rybízu, růžičkové kapustě, paprice, šípkách a mnoho dalších, výčet potravin s obsahem vitamínu C je opravdu široký. To, že vysoký podíl vitaminu C se nachází v nejčastěji kyselých (citrusových) plodech, je mýtus, samozřejmě zde vitamín C obsažen je, nikoliv ale ve vysokých dávkách, které jsou v porovnaní s jinými potravinami.

Dobré je myslet i na to, že se tepelnou úpravou, nevhodným skladováním či sušením vitamin C z potravin rapidně vytrácí. Citlivě totiž reaguje na teplo a vzduch. Paradoxně tak vyšší obsah vitaminu C mohou obsahovat potraviny zamražené než ty, které uvaříte. 

  

Jak vitamin C v těle působí?


Vitamin C má silné antioxidační účinky, díky čemuž dovede buňky chránit před oxidativním stresem. Kromě toho, že posiluje přirozenou obranyschopnost a preventivně působí proti nachlazení a chřipkovému onemocnění, také přispívá k tvorbě kolagenu a tím napomáhá správnému fungování cév, kostí, chrupavek, kůže a zubů, což se o něm málo ví. Stejně tak je o něm málo známé, že snižuje únavu, vyčerpání a působí blahodárně na nervovou soustavu.

 

Výčet pozitivních vlastností vitaminu C je opravdu pestrý. Za zmínku určitě stojí i to, že pomáhá vstřebávat želeno, které je nezbytné pro krvetvorbu, jelikož absorbce železa je sama o sobě velmi komplikovaná.

 

  • posiluje imunitní systém a zlepšuje rekonvalescenci
  • snižuje míru únavy, vyčerpání a psychického napětí
  • podílí se na správném fungování šlach, svalů, cév, kůže a kostí
  • chrání buňky těla před oxidativním stresem a poškozením volnými radikály
  • pomáhá zachovat energetický metabolismus a vstřebávat železo
  • podílí se na syntéze kolagenu
  • zodpovída za správnou funkci pohybového aparátu

 

Pokud spadáte do rizikové skupiny osob, u nichž se může objevit snížená hladina vitaminu C, anebo víte, že váš jídelníček není dostatečně pestrý, zaměřte se na výběr vhodného doplňku stravy s obsahem vitaminu C.

 

V naší široké nabídce naleznete mnoho produktů s vitamínem C, z naší nabídky doporučujeme výhodné akční balení Golden Nature Vitamín C 500 mg 2+1 zdarma, případně Vitamín C s pozvolným uvolňováním.

 

Blog

Kotvičník zemní a jeho účinky na ženy?

Kotvičník zemní (tribulus terrestris) je jednoletka, která má krásné žluté květy. Pro své blahodárné účinky se využívá především v tradiční čínské a indické medicíně, odkud mimo jiné pochází. V Evropě se pěstuje v Bulharsku, neboť právě tamní teplotní podmínky kotvičku nejvíce prospívají.

24.09.2020


Cordyceps sinensis, kdy a jaké koncentrace jsou nejvhodnější?

Cordyceps sinensis známý také pod českým názvem jako housenice čínská je populární medicinální houba, která pochází z Tibetu. Blahodárný vliv cordycepsu na náš organismus byl proslulý již v tradiční čínské medicíně a to zejména pro svou stimulační schopnost a vysoký obsah bioaktivních látek, které si umí poradit s řadou zdravotních potíží napříč celým tělem.

17.09.2020


DMSO (Dimethylsulfoxid) co to je?? Použití a účinky??

Dimethylsulfoxid neboli DMSO není ve veřejných kruzích příliš rozšířeným pojmem. Mezi lékaři a farmaceuty je však moc dobře znám pro své mnohočetné účinky na lidské zdraví.

09.09.2020Všechny články


https://www.zivefirmy.cz/profi-doplnky-stravy_f1739187?loc=cr|0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3 - Žižkov, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím