Jak posílit vlasy a zlepšit jejich kvalitu?
Vlasy jsou v dnešní době velkým tématem a krásné, silné a zdravé vlasy si přeje nejen většina žen, ale poměrně i dost mužů. Ne nadarmo se říká, že vlasy jsou korunou krásy a mnoho lidí je tudíž ochotno do nich investovat nemalé množství peněz a času. Existuje ale spoustu okolností, které mají na jejich kvalitu vliv. V první řadě se jedná o genetiku a věk – tyto dva činitele však bohužel ale moc neovlivníme. Je zde ovšem řada věcí, jež máme ve svých rukou a můžeme zdraví a krásu našich vlasů určitými způsoby podpořit. My si v dnešním článku zaměřeném na vlasy proto vyjmenujeme ty nejvýznamnější faktory, jimiž můžete zlepšit kvalitu a krásu vašich vlasů.
Správná péče o vlasy
Vhodná péče o vlasy a produkty, které na vlasy používáme, jsou velmi důležité. V prvním kroku je potřeba zvolit základní péči, tedy šampon a kondicionér. Ty by se měly vybírat podle toho, jak často si vlasy myjeme, ale také musíme přihlédnout k tomu, co náš vlas v momentální chvíli požaduje – jestli je zcela zdravý nebo mu chybí hydratace, protein či dokonce obojí najednou. K tomu můžeme vybrat masku, kterou aplikujeme jednou týdně a přidat případnou další péči navíc. Tou mohou být třeba nejrůznější olejíčky. Prospěšný je v tomto ohledu olej ricinový, arganový, mandlový a meruňkový. Vlasům dodají sílu, výživu, uhladí je a dodají jim lesk.
Pozor bychom si měli dát také na nešetrnou úpravu vlasů. Týká se to příliš častého barvení a zesvětlování nebo žehlení a foukání za vysokých teplot. Fénování se ovšem vyhýbat nemusíme, ba právě naopak. Vysoušení je pro ně totiž příznivější, než když si necháme vlasy volně uschnout. Jedná se zejména o oblast u pokožky hlavy, kde dochází k zapařování, množení bakterií a vzniku plísní. Vhodné je používat rovněž tepelnou ochranu.
Strava a doplňky stravy
Správně vyvážená strava má na růst a kvalitu vlasů opravdu značný dopad. Bez adekvátního přísunu živin se jim nedostane vše, co je nezbytné a může docházet k jejich větší lámavosti, ztrátě lesku či dokonce vypadávání. Samotný vlas je z největší části tvořen bílkovinami – keratinem. Proto je pro zdravé vlasy nutné přijímat dostatečné množství bílkovin ve stravě, popřípadě si můžeme vypomoct zařazením kolagenu. Nejlepší volbou je kolagen rybí (mořský). Ten je kolagenem typu I, tedy takový, který se přirozeně nachází v našich vlasech.
Další, na co by měly být potraviny, které konzumujeme, bohaté, jsou vitaminy a minerální látky. Pro náležitý růst vlasů je jich potřeba totiž hned několik. Je to například selen, zinek, vitaminy z B komplexu nebo také vitamin C, jež je nepostradatelný pro přirozenou tvorbu a vstřebávání kolagenu. Jednou z možností, jak si jejich dostatečný přísun zajistit, jsou třeba rovněž kvalitní doplňky stravy.
Stres a hormony
Psychická nepohoda a stres zatěžují celý organismus a mentální nerovnováha negativně ovlivňuje i samotné vlasy. V životě se asi bohužel stresu nikdy zcela nevyhneme, nicméně můžeme naší psychice pomoci dostatečným spánkem a odpočinkem, pohybem a zajištěním si adekvátního příjmu vitaminů a minerálů, jež jsou pro duševní pohodu nepostradatelné. Jsou to opět vitaminy ze skupiny B a vitamin C, hořčík, draslík a jiné.
Další velmi častou příčinou vypadávání vlasů či zhoršení jejich kvality jsou hormony. Hormonální změny jsou způsobeny normálními fyziologickými jevy, ale může jít o rozličné příčiny, které nejsou zcela běžné. Jde o poruchy štítné žlázy, nedostatečnou/nadměrnou tvorbu estrogenu/testosteronu a jiné obtíže. Hormonální výkyvy se objevují taktéž při menopauze a velké procento žen se právě v období klimakteria setká s řídnutím vlasů. V takových případech pak můžete vyzkoušet bylinky, které napomáhají vyrovnat hladinu hormonů – kupříkladu kotvičník zemní či macu peruánskou.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

Hericium medicinální houba plná vitamínů a prospěšných látek
Hericium neboli lví hříva patří mezi medicinální houby, které se od nepaměti využívají v tradiční čínské medicíně. V poslední době je však o ně velký zájem i u nás, a to především proto, že podporují odpověď organismu na stresové situace také podporují imunitu a působí jako tzn. adaptogeny. Na světě jich existuje přes 100 druhů a konkrétně hericium patří mezi nejoblíbenější.

Výhody MCT oleje z kyseliny kaprylové C8 vs. klasický MCT olej ??
Kokosový olej (mct olej) patří mezi populární rostlinné tuky, k nimž se v posledních letech obrací výživoví poradci, sportovci i lidé, kteří chtějí jíst prostě jen zdravěji. Jeho přínos pro zdraví však spočívá především v obsahu kyseliny kaprylové C8. Tato nasycená mastná kyselina se středně dlouhým řetězcem je totiž považována za jeho nejdůležitější složku. Nutno ale podotknout, že je v kokosovém oleji ze všech obsažených látek nejméně zastoupena. Woldohealth Kyselina kaprylova C8 je 100% získávána z kokosového oleje.

Méně známé doplňky stravy, jaké to jsou a co o nich víme?
Doplňků stravy je na trhu nepřeberné množství a možná i vy některé z nich s oblibou užíváte. V dnešní době si můžete dle libosti vybírat ze široké škály a variant z řady vitaminů, minerálů, stopových prvků, medicinálních hub a bylinek. Tyto produkty mají jasný úkol – co nejvíce podpořit naše zdraví. V dnešním článku se ale zaměříme na takové doplňky, o kterých není slyšet tak hojně, jako třeba o bezpochyby důležitém vitaminu D či C, hořčíku, zinku a dalších podobných látkách.