Jak rychle a přirozeně dodat tělu energii?
Únava je zcela běžnou součástí našeho života. Organismus nám tak dává najevo, že potřebuje trochu zvolnit, odpočinout si a zregenerovat. Většinou ji pociťujeme ve večerních hodinách, po náročných aktivitách nebo fyzických výkonech. A to je naprosto v pořádku. Mnoho lidí ale trpí únavou častěji, pociťuje výrazný pokles energie i během nenáročného dne a bez zjevné příčiny. Základem je určitě dostatečně dlouhý, pravidelný a nepřerušovaný spánek, který ale bohužel spoustu lidí nemá. Nicméně existuje jeden pomocník, jenž vám dodá novou energii. Mluvíme tady o guaraně, exotické rostlině, která má ovšem i jiné benefity. Pokud chcete vědět více o tom, jak guarana funguje nebo jak se liší od klasické kávy, čtěte dále.
Guarana a její blahodárná semínka
Guarana, Paulinie nápojná či latinsky Paulinia cupana, je stálezelená popínavá rostlina, kterou bychom našli hojně růst především v Brazílii a Venezuele. Dorůstá do výšky až 12 metrů, má oválné listy a tvoří trsy nenápadných bílých či žlutých květů. Za pozornost však stojí spíše její plody se semeny. Ty mají charakteristický vzhled. Plody jsou červené a každá bobule ukrývá jedno velké černé semeno. Plody při dozrávání pomalu praskají a semínko je pomalu vytlačováno na povrch, než je zcela zřetelně vidět. V říjnu a listopadu se pak postupně sklízí, semínka se vyloupnou ven, usuší se a připravují na další zpracování.
Semena obsahují celou řadu aktivních látek, proto se využívají právě ty. Zastoupeny jsou zejména různé stimulanty. Jedná se o kofein, theobromin a theofylin. Je v nich také vysoký podíl antioxidantů jako jsou například katechinové třísloviny. Najdeme však i některé mastné kyseliny, aminokyseliny, purinové alkaloidy, saponiny, vitamin C, vápník, železo, hořčík, draslík, selen a pryskyřici.
Guarana a příval nové energie
Vzhledem k tomu že guarana obsahuje značné množství stimulantů, je jasné, že to jsou právě ony, kdo napomůžou s novou várkou energie. Kofein zná asi opravdu každý. Ovšem většinou si ho spojí s kávou. Guarana i káva jsou oba přírodní zásobárnou kofeinu, nicméně z jakého zdroje takový kofein pochází, je v tomto případě dost podstatné.
Po vypití šálku kávy nastupuje energie téměř okamžitě, ale efekt z ní nevydrží moc dlouho a můžeme únavu pocítit zase opět velmi brzy. Kofein v guaraně se chová odlišně. Nejen že ho má v sobě několikanásobně větší množství, ale vzhledem k tomu, že je vázaný na třísloviny, je uvolňován postupněji. To znamená, že povzbuzení cítíme pozvolněji, ale načerpaná energie nám vydrží o to delší dobu. To je pro naše tělo dokonce šetrnější. Guarana je tedy skvělou alternativou, jak přírodní cestou zvýšit produkci energie, organismus stimulovat, a potlačit tak případnou únavu a vyčerpání.
Ostatní prospěšné schopnosti guarany
Guarana však dokáže i jiné zajímavé věci. Nemá totiž pozitivní vliv pouze na fyzickou stránku, ale taktéž na tu psychickou. Zlepšuje mentální odolnost, vitalitu, vyrovnanost a odbourává stres. Podpoří koncentraci, paměť a další důležité kognitivní funkce. Využití má i při žaludečních obtížích, zhoršeném trávení, pro zrychlení metabolismu, a navíc má protizánětlivé vlastnosti. Guarana ale není nijak nový objev. Domorodé kmeny v jižní Americe znali její pozitiva již dříve. S jejím použitím totiž mírnili bolesti hlavy, migrény a horečky. Považovali ji také za přírodní afrodiziakum a diuretikum (močopudné vlastnosti).
Jestliže je u vás únava na denním pořádku či jen procházíte náročnějším obdobím, je guarana možná to pravé pro vás. Koupit ji můžete v podobě prášku nebo kapslí. V případě prášku však musíte počítat s výraznější hořkou chutí. Guarana se doporučuje užívat ráno či v dopoledních hodinách, nejpozději však 8-10hod před spaním.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc.Michaela Fulínová

Tryptofan a serotoninový syndrom – na jaké kombinace si dát pozor?
Tryptofan je jednou z klíčových aminokyselin, která má významný vliv na lidské zdraví. Běžně je spojován s pozitivními účinky na náladu, spánek a celkovou pohodu, což vede k jeho častému využívání v různých doplňcích stravy.

Kotvičník zemní a jakou formu vybrat – kapsle, tinkturu nebo prášek?
Kotvičník zemní pod latinským názvem tribulus terrestris je velmi oblíbená bylinka s jasně žlutým květem, která je proslulá svými afrodiziakálními a posilujícími vlastnostmi. Kotvičník zemní lze sehnat v různorodém provedení od čajů přes kapsle až po tinktury. Pokud se tedy pro užívání kotvičníku zemního neboli tribulusu terrestris rozhodnete, pochopitelně budete očekávat co nejlepší výsledky. Těch se ale dočkáte jedině, pokud sáhnete po správné formě kotvičníku zemního s deklarovaným obsahem aktivních látek a to konkrétně saponinů nebo protodioscinu.

Ghí – co to je a na co všechno se používá?
Ghí nebo také „ghíčko“ to je čistý máselný tuk plný vitaminů a živin, který si mohou dopřát i lidé s intolerancí na mléčné výrobky. Nejedná se však o žádnou novinku mezi superpotravinami, ale o léty prověřené přepuštěné máslo.