Na co je dobrý kotvičník a jak ho správně vybrat?
Kotvičník zemní, známý rovněž pod názvem Tribulus terrestris, je rostlina, která určitě stojí za vaši pozornost. Její blahodárné vlastnosti se pojí především s pohlavními orgány, hormony a libidem, ale má i řadu dalších pozitivních schopností, jež vám mohou přijít vhod. Kotvičník můžete sehnat v mnoha podobách, a kupovat byste proto neměli hned ten první, na nějž narazíte, ne každý produkt musí být totiž kvalitní. V následujícím článku se zaměříme na množství benefitů, které vám může kotvičník přinést a dáme vám také pár rad, jež by vám měli usnadnit výběr.
Co to je kotvičník?
Kotvičník je vytrvalá, jednoletá a poléhavá bylina. Na první pohled jsou na něm nejvýraznější asi květy, které jsou jasně žluté, jinak je poměrně snadné si ho splést s obyčejným a neužitečným plevelem, ovšem opak je pravdou. Listy má úzké, drobné a protáhlé. Plody jsou ostré a mohou připomínat svým tvarem kotvu – odtud je odvozeno české pojmenování kotvičník. Roste téměř po celém světě a daří se mu i podél cest, na písčinách nebo dokonce často vyroste i mezi dlaždicemi. Nejvíce aktivních látek bychom našli v plodech a kořenech, ostatní části jich mají o poznání méně.
Co obsahuje kotvičník?
Obsažené látky v kotvičníku zemním tvoří velmi zajímavý koktejl, který může napomoct v mnohých oblastech či při obtížích, a to jak mužům, tak i ženám a v různorodém věku. Obsahuje především rozličné druhy saponinů, aminokyselin, alkaloidů, tříslovin a flavonoidů. Nedá se říci, že by některá ze složek byla zbytečná, všechny totiž dohromady fungují synergicky, a kotvičník má z tohoto důvodu tolik skvělých přínosů pro organismus. Nicméně jedna z nich je o něco významnější, protože stojí za těmi největšími pozitivy – mluvíme tu o steroidních saponinech, o kterých si v následujících řádcích povíme více.
Co to jsou saponiny?
Steroidní saponiny jsou specifické chemické sloučeniny, které se zcela přirozeně nachází v rozličných rostlinách, ovšem produkovat je mohou také jisté druhy bakterií či mořských živočichů jako je kupříkladu hvězdice. Jedná se o sekundární metabolity (látky jež nejsou nezbytné pro přežití rostlin, jejich růst, vývoj nebo rozmnožování) a v rostlinách často plní ochranou funkci. Jejich unikátní struktura však může lidskému zdraví přinést daleko více. Saponinů přítomných v kotvičníku je hned několik. Je to tribestin, prototribestin, dioscin, diosgenin a protodioscin.
Na co se používá kotvičník zemní?
Kotvičník umí velice dobře posloužit v sexuální oblasti. Povzbudí totiž libido, sexuální touhu, u mužů napomáhá se zvýšením hladiny testosteronu a jak naznačují studie, může zlepšit taktéž životaschopnost a pohyblivost spermií. U žen podnítí tu správnou hormonální aktivitu a plodnost a svoje přínosy má i v období klimakteria, kdy zejména v kombinaci s macou peruánskou, může přinést viditelné výsledky v podobě mírnějších průvodních příznaků. Tato bylina je oblíbená i u sportovních nadšenců, jelikož může podpořit nárůst síly, energie, výdrže, budování svalové hmoty a rychlost regenerace po výkonu. Kotvičník zemní má dokonce prospěšný vliv na močovou soustavu, játra a hladinu cholesterolu a cukru v krvi.
Jak vybrat ten nejlepší produkt?
Vyznat se někdy v nabídce na trhu je těžké, obzvlášť když produkty stále přibývají. Bohužel ne všechny vám přinesou skutečně to, co od přípravku chcete. U kotvičníku je nejdůležitější se zaměřit na několik opravdu podstatných informací. V první řadě by se mělo jednat o extrakt, nikoliv o pomletou část rostliny. Za druhé by měl být kotvičník dostatečně silný – v tom by vám měla napovědět zejména deklarace saponinů, které jsou jednou z nejpodstatnějších látek. Mělo by jich být kolem 90 %. Pokud je uveden pouze protodioscin, mají ho kvalitní produkty cca 60 %. Poslední, ale ne méně důležitý ukazatel, je počet miligramů v jedné kapsli – čím více, tím lépe.
Z naší nabídky kotvičníků na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5871152/

Ginkgo biloba pro lepší paměť?
Ginkgo biloba (Jinan dvoulaločný) je rostlina, která se využívá již velmi dlouho v tradičních léčitelstvích, jako je například čínská medicína, ájurvéda, nebo lidové léčitelství. V celé Asii je dokonce považována za svatou. Ukrývá v sobě totiž zajímavé látky, jež nám mohou být v mnoha ohledech užitečné, a proto se stala součástí doplňků stravy i v našich končinách. Tyto preparáty se stále těší velké oblibě, protože ginkgo biloba je spojována především s podporou paměti a podobných stránek organismu. Ginkgo obsahuje asi 20 druhů flavonoidových glykosidů, z nichž jsou nejvýrazněji zastoupeny kvercetin, kaempferol a isorhamnetin. Mají významné protizánětlivé schopnosti a příznivý efekt na kardiovaskulární soustavu. Z terpenů to jsou biologicky aktivní laktony, nazývané jako ginkgolidy a bilobalid, které jsou neuroprotektivní a podněcují přenos nervových vzruchů.

Důležité látky v bylinkách, které bychom měli znát?
Rostliny se využívají k podpoře zdraví již od pradávna, proto je řada z nich prověřena již dlouholetou praxí. Mohou nám přinést velkou spoustu pozitiv, protože obsahují koncentraci složek, které jsou přínosné i pro nás samotné. Mohou prospět celkovému zdraví, přispět k lepší funkci orgánových soustav nebo posloužit jako prevence proti mnohým neduhům

Na co je dobrý lutein?
Lutein je významný antioxidant, jenž poskytuje ochranu buňkám před oxidačním poškozením. Největší koncentraci luteinu bychom našli v oku, přesněji řečeno v sítnici a žluté skvrně. Tedy oblasti, které jsou zodpovědné za centrální vidění.