Jak spolu souvisí vápník, vitamin D3 a K2?

Vitamin D3 a vitamin K2 jsou v poslední době hodně diskutované vitaminy. Bylo totiž zjištěno, že se jedná o nejaktivnější formy vitaminu D a vitaminu K, takže jejich pravidelným užíváním lze dosáhnout mnohem lepších výsledků než konzumací „obyčejného déčka“ nebo vitaminu K1. Ještě zajímavější je ale souvislost těchto vitaminů s vápníkem. A právě o tom bude dnešní článek.

 

Jak vitamin D3 a K2 fungují v těle a co s tím má společného vápník?

Oba vitaminy (vitamin D a vitamin K) patří do skupiny vitaminů rozpustných v tucích, které si lidské tělo neumí samo vytvořit, a tak je nezbytné přijímat je v potravě. V těle jsou zodpovědné za spoustu důležitých úloh, například vitamin D se účastní více než 200 různých procesů. Vápník je zase nepostradatelný minerál, kterého je v těle přibližně okolo 2 kg. Z toho jasně vyplývá, že jejich přítomnost v organismu nelze brát na lehkou váhu.

 

Vitamin D3 a K2 souvisí s vápníkem prostřednictvím jeho metabolismu. Konkrétně se synergicky snaží o začlenění vápníku do kostí. Ptáte se, jak to v těle probíhá? Je to celkem prosté.

 

Když sníte potravu bohatou na vápník (např. mléčné výrobky, mandle, luštěniny atd.), pozřená strava se dostane do střev, odkud se vápník za účasti vitaminu D3 vstřebá do krevního řečiště. Nadměrné množství vápníku kolujícího v cévách ale může přispět ke zvápenatění životně důležitých cév, což pak může vést ke vzniku kardiovaskulárních příhod. Pro tělo je tedy v tomto okamžiku nezbytné dostat vápník z krve až do kostní tkáně. A právě k tomu slouží vitamin K2, který aktivuje enzymy, jež transportují vápník až do zubů nebo kostí. Celý tento řetězový proces je obzvlášť důležitý u žen po menopauze, které jsou ohroženy úbytkem vápníku v kostech (osteoporóza).

 

 

Vzájemná konzumace vitaminu D3 a K2 je důležitá!

Z toho vyplývá, jak moc významné je vitamin D3 a K2 konzumovat společně. Někteří odborníci se dokonce shodují, že samostatná konzumace vitaminu D3 může mít na cévy neblahý vliv, protože se v krvi začne vápník hromadit a vitamin K2 dodaný potravou na jeho transport do kostní tkáně nestačí. Nedostatkem vitaminu K2 je totiž ohroženo 90 % celé populace!

 

Jak je to možné?

 

Vitamin K2 se bohužel nachází jen v hrstce potravin. Najít ho můžeme například v kysaném zelí, fermentovaném sýru natto, másle a vejcích získaných ze zvířat živených výhradně přirozenou pastvou.

Jaké jsou doporučené denní dávky vitaminu D3, K2 a vápníku?

Pro biologicky aktivnější formy vitaminů, jako je vitamin D3 a K2, nejsou doporučené denní dávky oficiálně stanoveny. Uvádí se pouze, že by každý dospělý člověk měl denně přijmout dávku vitaminu D v rozmezí 20–25 μg a 70–120 µg vitaminu K.

 

Doporučená denní dávka u vápníku činí 800 mg, přičemž u dětí, dospívajících, těhotných nebo seniorů se doporučuje dávku zdvojnásobit.

Působení vitaminu D3 v organismu:

 

 • přispívá k normálnímu vstřebávání/využití vápníku a fosforu,
 • přispívá k normální hladině vápníku v krvi,
 • přispívá k udržení normálního stavu kostí,
 • přispívá k udržení normální činnosti svalů,
 • přispívá k udržení normálního stavu zubů,
 • přispívá k normální funkci imunitního systému,
 • podílí se na procesu dělení buněk,

 

Působení vitaminu K2 v organismu:

 

 • Přispívá k udržení normálního stavu kostí
 • Přispívá k normální srážlivosti krve

Působení vápníku v organismu:

 

 • Přispívá k normální srážlivosti krve
 • Přispívá k normálnímu energetickému metabolismu
 • Přispívá k normální činnosti svalů
 • Přispívá k normální funkci nervových přenosů
 • Přispívá k normální funkci trávicích enzymů
 • Podílí se na procesu dělení a specializace buněk
 • Vápník je potřebný pro udržení normálního stavu kostí
 • Vápník je potřebný pro udržení normálního stavu zubů
 • Je potřebný pro normální růst a vývin kostí u dětí

 

Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:

 

Aquamineral je komlex vitamínů obsahující vápník ve své vysoce využitelné formě Aquaminu, pocházejícího z nejčistších přírodních zdrojů.

 

 

 

 

 

Německý výrobce Woldohealth ve svém portfoliu nabízí kombinaci vitaminu D3 a K2 ve formě kapek rozpuštěných ve 100 % kokosovém MCT oleji. Kapky vynikají vysokou biologickou dostupností.

 

 

 

 

 

Česká značka Golden Nature vyvinula unikátní doplněk stravy s kombinací 4 aktivních látek a to vitaminu D3, vitaminu K2, rybího oleje s obsahem EPA a DHA a vitaminu E. To vše v jedné kapsli!

 

 

Blog

Kokosový olej a jeho využití?

Kokosový olej má všestranné využití. Skvěle dokáže zastat práci kosmetického produktu i oleje na vaření. Díky tomu a příznivému efektu na zdraví člověka v poslední době slaví velký úspěch, zejména pak mezi zastánci zdravého životního stylu. Pojďme se podívat na to, proč je kokosový olej tak jedinečný a jakými způsoby ho lze používat.

14.06.2021


Jak spolu souvisí vápník, vitamin D3 a K2?

Vitamin D3 a vitamin K2 jsou v poslední době hodně diskutované vitaminy rozpustné v tucích. Bylo totiž zjištěno, že se jedná o nejaktivnější formy vitaminu D a K, takže jejich pravidelným užíváním lze dosáhnout mnohem lepších výsledků než konzumací „obyčejného déčka“ nebo vitaminu K1. Ještě zajímavější je ale souvislost těchto vitaminů s vápníkem.

04.06.2021


Aquamin – co to je, co obsahuje a v čem je lepší?

Aquamin je komplex látek, který se získává z mořské řasy zvané Lithothamnion calcareum z čeledi Corallinacea. Tato unikátní řasa roste v hloubce křišťálově čisté vody Atlantského oceánu, kde během svého životního cyklu, který obvykle trvá 4–5 let, čerpá z neznečištěné vody cenné nutrienty. V průběhu života získává zajímavou načervenalou podobu, díky níž je okamžitě rozpoznatelná. Po dokončení cyklu, když je řasa již skoro celá zvápenatělá, odumírá a klesá ke dnu, odkud se těží pro výrobu doplňků stravy.

28.05.2021Všechny články


https://www.zivefirmy.cz/profi-doplnky-stravy_f1739187?loc=cr|0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3 - Žižkov, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím