Jak správně pečovat o zrak?
V dnešní digitalizované době je zrak jedním z nejvíce zatěžovaných smyslů. Každý den trávíme plno času doma i v práci u obrazovek počítačů, telefonů, tabletů a dalších podobných zařízení a jsme neustále vystavováni umělému osvětlení. To vše je pro oči náporem, což může vést k různým obtížím, které se však mnohdy dostavují zcela nenápadně, a jsou proto velmi často řešeny pozdě. Správná péče o zrak je tedy zásadní, a to už v rámci prevence, díky níž můžete předejít nejen podráždění a únavě očí, ale dokonce také závažnějším problémům.
Oko – důležitý orgán, na který se zapomíná
V současném světě se lidé obecně o zdraví zajímají více, nežli tomu bylo v minulosti. Je tomu tak díky lepšímu přístupu k informacím a rostoucímu povědomí o významu prevence. Přesto se třeba na oči poměrně dost často zapomíná, a přitom je oko složitý orgán, který nám umožnuje vidět svět kolem sebe a zpracovávat potřebné vizuální informace. Konkrétně zachytává světelné podněty, jež jsou přeměněny na nervové signály. Ty mozek následně interpretuje jako obraz. Vnímáme díky tomu světlo, tvary, barvy a prostor.
Jak by měla vypadat preventivní péče?
Základem je samozřejmě zrak nepřetěžovat, ale to není vždy snadné dodržet. Měli byste dbát v první řadě na zdravý životní styl – tedy stravu, zahrnující veškeré potřebné živiny, vitaminy i minerály a myslet byste měli také na dostatečný odpočinek, který uleví unaveným očím. Je ale spoustu jiných faktorů, jež mohou stav vašeho zraku ovlivnit.
Omezení negativních vlivů – Snažte se redukovat dobu, kterou trávíte před obrazovkami zařízení. Pokud se tomu nelze vyhnout, dělejte pravidelné přestávky, při nichž se snažte dívat do dálky. Negativní dopad má rovněž kouření, znečištěné ovzduší nebo nedostatek spánku.
Sluneční a dioptrické brýle – Pobyt venku je pro zdraví opravdu prospěšný. Vždy byste ale měli oči před sluncem chránit slunečními brýlemi, jelikož nadměrné vystavování oka UV záření může být jednou z možných příčin vzniku patologických změn. Pokud máte předepsané brýle dioptrické, noste je doopravdy poctivě, zabráníte tím zbytečnému namáhaní očí, bolestem hlavy i případnému zhoršení.
Správná oční hygiena a péče – Udržujte oči čisté a myslete na to, že kosmetika, kterou používáte na jejich okolí, by na to měla být řádně určena. Tyto přípravky jsou speciálně vyvinuty tak, aby byly k této oblasti šetrné. Vyhnete se případným infekcím, které může nevhodně zvolená kosmetika způsobit.
Oční cvičení – Je skvělý způsob, jak ulevit od námahy, posílit oční svaly a podpořit náležitou funkci zraku. Hýbejte třeba očima nahoru a dolů či zleva doprava, kružte očima jedním a pak druhým směrem nebo se snažte kopírovat pomyslnou osmičku. Důležité je dokonce obyčejné mrkání, při kterém se oko zvlhčuje a čistí.
Jaké vitaminy a doplňky jsou podporou pro oči?
Pro zdraví je potřeba do těla dodávat celé kompletní spektrum vitaminů a minerálních látek. Nicméně v souvislosti se zrakem je zmiňován především vitamin A (a jeho prekurzor betakaroten). Je totiž nepostradatelný pro rohovku, sítnici i sliznici a celkové udržení normálního stavu zraku. Důležitý je ovšem také vitamin E, C a B-komplex. Z minerálů je to pak zejména zinek, selen a měď.
Další látky, které můžete zařadit, jsou lutein a zeaxanthin. Jsou to karotenoidy, jež hrají významnou roli ve zdraví očí a jejich ochraně a jsou zcela přirozenou součástí sítnice a žluté skvrny. Žlutá skvrna neboli makula je nejdůležitější a centrální místo na sítnici s vysokou koncentrací zrakových buněk. Lutein a zeaxanthin mají mnoho prospěšných vlastností, mezi něž se řadí například vysoká antioxidační aktivita nebo ochrana oka před UV zářením či modrým světlem.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
Lutein and Zeaxanthin Isomers in Eye Health and Disease - PMC [online]. [cit. 06. 11. 2024]. Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5611842/

Maca peruánská a její neuvěřitelná přírodní síla!!
Maca patří mezi jednu z nejstarších bylin na světě, již starověcí Inkové ji využívali pro své blahodárné účinky, zejména v posilování psychické a fyzické odolnosti, dodání energie a samozřejmě nesmíme zapomenout na její silné afrodiziakální účinky působící jak na ženy, tak muže. Maca peruánská, peruánská viagra či královna And a mnoho dalších přezdívek si získala během staletí tato malá, ale přesto velmi významná bylina. Maca je mála bylina připomínající řepu, která dorůstá do výšky 10-15 cm, přičemž nejdůležitější částí této byliny je kořen o velikosti cca 5 cm.

DMSO - Dimethylsulfoxid a jeho využití, co všechno umí?
DMSO je přirodní látka ziskávána ze dřeva. DMSO prozatím není v podvědomí populace, ovšem mezi odborníky to je často diskutované téma. DMSO je velice populárním prostředkém, který je využívaný při různých bolestech, zánětech a mnoha dalších onemocněních. Průkopníkem DMSO je doktor přírodních věd, farmaceut a zastánce alternativní medicíny RNDr. Hartmut Fischer.

Reishi – kdy a jaké koncentrace zvolit a proč je důležitý obsah triterpenu?
Dřevokaznou houbu reishi můžete také znát pod českým názvem jako lesklokorku lesklou. Jedná se o parazitující houbu, která se přiživuje na odumírajících kmenech a pařezech listnatých stromů. Její vzhled je zajímavý, neboť vějířovitá plodnice vypadá jako nalakovaná. Barvu má cihlově červenou nebo hnědou, takže je vidět již z dálky. V našich lesích reishi růst nenajdete. Vyžaduje totiž specifické podmínky, které ji poskytují jedině lesy v Asii, zejména v horských oblastech Číny. Reishi patří k nejstarším medicinálním houbám na světě, která má dlouhou tradici v tradiční čínské medicíně.