Výhody MCT oleje z kyseliny kaprylové C8 vs. klasický MCT olej ??
Kokosový olej (mct olej) patří mezi populární rostlinné tuky, k nimž se v posledních letech obrací výživoví poradci, sportovci i lidé, kteří chtějí jíst zdravěji. Jeho přínos pro zdraví však spočívá především v obsahu C8 nasycené mastné kyseliny kaprylové. Tato nasycená mastná kyselina kaprylová C8 se středně dlouhým řetězcem je totiž považována za jeho nejdůležitější složku. Nutno ale podotknout, že je v kokosovém oleji ze všech obsažených látek nejméně zastoupena. To je také důvod toho, proč vznikl MCT olej s čistou kyselinou kaprylovou C8.
V čem se ale liší od klasického MCT oleje a jaký má vliv na zdraví? To vám prozradíme v článku.
Co to jsou MCT oleje?
Abyste správně pochopili podstatu kyseliny kaprylové, je potřeba vysvětlit si, co je vlastně zač MCT olej. Jedná se o mastné složené kyseliny se středně dlouhými řetězci, které jsou přirozeně obsaženy v kokosovém nebo palmovém oleji. Do této skupiny patří hned několik kyselin, a to:
- kyselina kapronová C6
- kyselina kaprylová C8
- kyselina kaprinová C10
- kyselina laurová C12
(Písmeno „C + číslice“ vždy označuje počet uhlíků.)
Všechny tyto kyseliny mají specifickou strukturu, čímž se liší od běžných nasycených tuků, o nichž se ví, že nejsou příliš zdravé pro lidské tělo. Na rozdíl od nich ale MCT tuky vynikají svými pozitivními přínosy, především pak tím, že jsou v organismu využity jako okamžité zdroje energie. Tím se dostáváme k podstatě věci. Z těchto čtyř kyselin, které tvoří MCT olej, je nejprospěšnější právě kyselina kyprylová označovaná jako C8.
V čem MCT olej z kyseliny kaprylové C8 vyniká oproti klasickému MCT oleji?
Při výběru doplňků stravy s MCT olejem máte dvě možnosti – vybrat si buď MCT olej se samostatnou kyselinou kaprylovou C8, anebo zvolit její kombinaci s kyselinou kaprinovou C10. To jsou dvě nejčastější složení MCT olejů. V žádném případě ale nevolte MCT olej, který není vyrobený ze 100% kokosového oleje nebo který obsahuje další přísady, kterými většinou bývají levné rostlinné oleje.
Ačkoliv má klasický MCT olej skvělý vliv na lidské tělo (například urychluje metabolismus, pomáhá spalovat tuky a zlepšuje trávení), MCT olej, u něhož je uvedeno, že je vyroben ze 100% C8 kyseliny kaprylové, je přece jen ještě o něco přínosnější!
Čistá kyselina kaprylová C8 totiž zajišťuje rychlejší a efektivnější energetickou podporu a oproti běžnému MCT oleji je dokonce až 6× silnější. Významně zlepšuje absorpci živin, lépe stimuluje metabolismus a snižuje pocit hladu, takže napomáhá hubnutí. Navíc se v těle dobře vstřebává a je beze zbytku využitelná.
Energetický přínos kyseliny kaprylové pro mozek i tělo spočívá v tom, že se v těle přeměňuje na velké množství ketonových tělísek, které fungují jako nosiče energie. Ty jsou krví poháněny do mitochondrií buněk, čímž umocňují produkci důležité buněčné energie. Jednoduše lze říci, že kyselina kaprylová je elixírem mládí pro duševních i tělesnou schránku.
S čím MCT olej z čisté kyseliny kaprylové C8 pomáhá?
- Potlačuje pocit hladu a na dlouhou dobu zasytí
- Zlepšuje trávení a podporuje látkovou výměnu
- Usnadňuje proces hubnutí tím, že urychluje metabolismus
- Funguje jako zdroj rychlé a čisté energie pro mozek a tělo
- Podporuje soustředění a koncentraci
- Nezvyšuje hladinu krevního cukru
Woldohealt MCT oleje jsou bez chuti a zápachu, takže je v kuchyni můžete všestranně využít. Přidat je můžete do polévek, salátů či pečiva. Jako rychlý zdroj energie se dokonce skvěle hodí do kávy.
A jaká je denní dávka?
Překračovat byste neměli množství odpovídající třem polévkovým lžícím denně.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:

Melatonin na problémy se spánkem?
Melatonin se za běžných okolností v organismu neustále a přirozeně produkuje. Jeho množství však během dne a noci kolísá. To je nicméně naprosto normální, ba dokonce i žádoucí. Je vytvářen v mezimozku, konkrétně v úseku nazývaném jako epifýza. Někdy se této části říká rovněž šišinka mozková či nadvěsek mozkový. Zde ho vyrábí buňky, které se jmenují pinealocyty. Pro syntézu melatoninu je ovšem ještě zapotřebí tryptofan, což je esenciální aminokyselina, jež je složitými procesy postupně přeměněna na serotonin (tkáňový hormon, neurotransmiter, hormon štěstí), z něhož je následně vytvořen právě melatonin.

L-Tryptofan - aminokyselina dobré nálady
L-Tryptofan je běžně obsažen ve stravě a nalezneme ho jak v rostlinných, tak i živočišných bílkovinách jako je kuřecí maso, krutí maso, hovězí maso, mléčné výrobky, kešu oříšky, dýňová semínka, fazole, tuňák, banány, špenát a mnoho dalších potravin. Po delší odmlce si v dnešním blogu rozebereme podrobně aminokyselinu L-Tryptofan. Tryptofan patří mezi esenciální aminokyseliny. Pojem esenciální aminokyselina znamená, že si tuto látku naše tělo není schopno vytvořit samo, a tak je nutná jeho substituce formou potravy, případně doplňků stravy.

Vitaminy skupiny B – co vám hrozí při jejich nedostatku?
Do skupiny vitaminů B patří celkem osm vitaminů, jejichž účinky jsou vzájemně úzce provázané. Proto se jim také někdy přezdívá B-komplex. Jejich hlavní úlohou je udržovat činnost mozku a srdce v normálu a účastnit se metabolických procesů.