L-Tryptofan - aminokyselina dobré nálady

 

Co je L-Tryptofan?

Po delší odmlce si v dnešním blogu rozebereme podrobně aminokyselinu L-Tryptofan. L-Tryptofan patří mezi esenciální aminokyseliny. Pojem esenciální aminokyselina znamená, že si tuto látku naše tělo není schopno vytvořit samo, a tak je nutná jeho substituce formou potravy, případně doplňků stravy.

 

L-Tryptofan je běžně obsažen ve stravě a nalezneme ho jak v rostlinných, tak i živočišných bílkovinách jako je kuřecí maso, krutí maso, hovězí maso, mléčné výrobky, kešu oříšky, dýňová semínka, fazole, tuňák, banány, špenát a mnoho dalších potravin.

Tryptofan se vyskytuje ve dvou formách a to L-Tryptofan a D-Tryptofan, jelikož forma D-Tryptofan je pro naše tělo téměř  nevyužitelná a zároveň toxická, vždy nás zajímá pouze L-Tryptofan.

 

K čemu L-Tryptofan slouží a proč je důležitý?

Jak již bylo řečeno a vysvětleno L-Tryptofan je esenciální aminokyselina, která se v organismu podílí na mnoha procesech. Jedním ze základních procesů je přísun/transport (glukózy-energie) do nervových buněk, čímž je zachována správná funkce CNS (centrální nervové soustavy).

L-tryptofan je tedy nezbytný pro správné fungování CNS a to nejen z pohledu přísunu glukózy, ale hraje významnou roli jako prekurzor serotoninu – co to znamená?

Tryptofan je výchozí a klíčovou látkou pro biosyntézu důležitých látek jako jsou serotonin, melatonin a nikotinamid (Vitamínu B3) a to vše se v našem organismu odehrává za přítomnosti vitamínu B6.

 

Jednoduše řečeno to v našem těle vypadá následovně:

 

 tryptofan+Vitamin B6 → 5-HTP (hydroxytryptofan) → serotonin-Vitamin B3 → melatonin

 

Co jsou zač "ten" Serotonin a Melatonin?

Teď již víme, k čemu nám slouží v organismu L-Tryptofan, nyní se zaměříme na serotonin a melatonin. Serotonin je pro mnohé znám jako neurotransmiter a hormon „dobré nálady“ a není tomu jen tak. Serotonin má opět zásluhu na mnoha procesech v organismu, mezi ty nejdůležitější patří shlukování krevní destiček a ovládání nálady.

 

Funguje to následovně, pokud má tělo dostatečné množství serotoninu, cítíme se skvěle /šťastně zkrátka máme dobrou náladu. Problém nastává, když máme nedostatek tohoto hormonu, což může způsobit duševní nerovnováhu, pocity úzkosti až deprese.

Melatonin je hormon, zodpovědný za správnou regulaci a kvalitu spánku. Proto je také znám jako spánkový hormon. Více o Melatoninu si můžete přečíst v našem blogu – Melatonin – pomocník při problémech se spaním.

 

 

Proč bychom měli Tryptofan užívat?

 

Aminokyselina L-Tryptofan má vliv na:

 

  • Správnou funkci centrální nervové soustavy
  • Pomáhá se lépe vypořádat se stresovými situacemi
  • Potlačuje vnitřní neklid
  • Zmírňuje nepříjemné projevy při odvykaní závislosti na kouření, alkoholu a jiných..
  • Zvyšuje psychickou odolnost organismu
  • Může pomoci při problémech se spaním

 

Z naší široké nabídky jednoznačně doporučujeme speciálně vyvinutou kombinací tří aktivních látek L-Tryptofanu, Melatonin a vitamínu B6 a to vše v jedné kapsli naleznete v produktu Golden Nature  L-Tryptofan+Melatonin+Vitamin B6.

 

Pokud se Vám tato kombinace osvědčí, využijte naše výhodné balení 2+1 zdarma.

 

V naší nabídce také naleznete čistý L-Tryptofan.

 

 

 

Blog

Kotvičník zemní a jeho účinky na ženy?

Kotvičník zemní (tribulus terrestris) je jednoletka, která má krásné žluté květy. Pro své blahodárné účinky se využívá především v tradiční čínské a indické medicíně, odkud mimo jiné pochází. V Evropě se pěstuje v Bulharsku, neboť právě tamní teplotní podmínky kotvičku nejvíce prospívají.

24.09.2020


Cordyceps sinensis, kdy a jaké koncentrace jsou nejvhodnější?

Cordyceps sinensis známý také pod českým názvem jako housenice čínská je populární medicinální houba, která pochází z Tibetu. Blahodárný vliv cordycepsu na náš organismus byl proslulý již v tradiční čínské medicíně a to zejména pro svou stimulační schopnost a vysoký obsah bioaktivních látek, které si umí poradit s řadou zdravotních potíží napříč celým tělem.

17.09.2020


DMSO (Dimethylsulfoxid) co to je?? Použití a účinky??

Dimethylsulfoxid neboli DMSO není ve veřejných kruzích příliš rozšířeným pojmem. Mezi lékaři a farmaceuty je však moc dobře znám pro své mnohočetné účinky na lidské zdraví.

09.09.2020Všechny články


https://www.zivefirmy.cz/profi-doplnky-stravy_f1739187?loc=cr|0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3 - Žižkov, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím