Pískavice řecké seno – proč je tato bylinka prospěšná?
V rostlinné říši se skrývá opravdu nepřeberné množství pokladů, které lidstvo využívá již po staletí. Některé z nich si udržely svou popularitu až do dnešních dnů, jelikož jejich užívání přináší spoustu zdravotních benefitů. Mezi takové přírodní poklady patří i pískavice řecké seno, bylinka, na kterou můžete rovněž narazit pod názvem fenugreek či Trigonella foenum-graecum. Našla si uplatnění nejen v tradičním léčitelství, ale i v kuchyni nebo kosmetice. Jak tato rostlina vypadá, co obsahuje a k čemu ji lze využít? To si přiblížíme právě v tomto článku.
Jak pískavice řecké seno vypadá?
Pískavice je poměrně nenápadná jednoletá rostlina, která dorůstá do výšky přibližně 60 cm. Její listy jsou složené ze tří drobných lístků a na jaře rozkvétá malými bílými nebo žlutými květy. Po odkvětu se tvoří úzké lusky, jež ukrývají drobná a tvrdá semena. Ta jsou hlavním důvodem, proč je tato bylina tolik oblíbená – obsahují totiž významné aktivní složky. Její domovinou jsou zejména oblasti jižní Evropy, Asie a severní Afriky, ale díky své oblíbenosti se dnes pěstuje i jinde. Pěstování této rostliny není nijak složité – vyžaduje především slunné stanoviště, dobře propustnou půdu a dostatek vláhy.
Co fenugreek obsahuje?
Semínka fenugreeku mají zajímavou kořeněnou vůni a lehce nahořklou a specifickou chuť. Jak jsme již podotkli výše, jsou rovněž plná prospěšných látek. Právě proto se jejich využití rozšířilo i mimo kuchyni a začali se z nich vyrábět doplňky pro podporu zdraví. Obsahují totiž několik skupin bioaktivních sloučenin – saponiny, flavonoidy, alkaloidy, steroly a polysacharidy. Kromě toho jsou dokonce bohatá na rostlinné bílkoviny a vlákninu. Najdeme v nich také rozličné minerály jako je železo, hořčík, zinek, vápník a fosfor. Z vitaminů to jsou pak různé vitaminy z b – komplexu.
Na co je pískavice dobrá?
Přestože není pískavice příliš známá, stále více lidí objevuje její příznivé vlastnosti a těží z nich ve svůj prospěch. V první řadě je nejvíce spojována s podporou trávení a harmonizací metabolismu. Zajišťuje třeba zdravý pohyb střev, ochraňuje sliznice a zmírňuje plynatost, nadýmání a jiné trávicí obtíže. Přispívá také k normální hladině cukru v krvi. Je populární pro svůj pozitivní vliv na hormonální rovnováhu a u žen pak dokonce na stimulaci laktace (produkce mateřského mléka). Kromě toho je pískavice ceněná pro své regenerační a protizánětlivé schopnosti, posiluje funkce imunitního systému nebo taktéž pro to, že přináší novou vlnu energie, vitality a posiluje svalstvo.
Jak se fenugreek využívá?
Pískavici lze konzumovat v rozmanitých formách, ať už jako koření, čaj, prášek či doplněk stravy v kapslích. V kuchyni se její semena uplatňují zejména v indické a blízkovýchodní gastronomii, kde dodávají pokrmům specifickou chuť. Často se popisuje jako sladká, oříšková a kořenitá s lehce nahořklými tóny. Tepelnou úpravou však hořkost ustupuje a chuť se stává jemnější. V tradiční medicíně se z pískavice připravují také odvary nebo obklady. Používá se i v kosmetice, a to primárně v přípravcích na pleť a vlasy. Velice efektivně totiž regeneruje a zmírňuje podráždění.
Jak a kdy pískavici podávat?
Pískavici řecké seno je nejlepší užívat pravidelně a dlouhodobě. Můžete ji podávat jak ráno, tak večer, podle toho, co vám osobně vyhovuje, ale doporučuje se ji zařadit do každodenní rutiny, aby bylo dosaženo maximálního efektu. Pískavice je obecně považována za bezpečnou pro většinu lidí, avšak některé osoby na ni mohou mít vyšší citlivost, jako tomu je u všech bylinek. Děje se tak především při nadměrných dávkách, kdy se mohou objevit například různé zažívací potíže. V takovém případě je doporučeno začít s menší dávkou, postupně ji zvyšovat a suplementovat vždy po jídle.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
Fenugreek and Its Effects on Muscle Performance: A Systematic Review - PMC [online]. [cit. 19. 03. 2025]. Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10054907/

Jaké doplňky stravy zařadit v podzimním období?
Vitaminy a minerální látky jsou zcela nepostradatelné. Pokud jedna z těchto složek chybí, pravděpodobně se to časem projeví i na vašem zdraví. Na podzim se zaměřte zejména na dostatečný přísun vitaminu C, který je potřebný pro správnou tvorbu a fungování imunitních buněk, můžete navíc sáhnout po jeho zcela přírodní variantě – acerole.

Maca a Kotvičník zemní – je vhodné je kombinovat?
Maca peruánská a kotvičník zemní známý také jako tribulus terrestris jsou dvě odlišné bylinky, které toho ale mají hodně společného. Možná jste o nich už slyšeli a teď si kladete otázku, proč se doporučuje jejich kombinace. A právě na to vám odpovíme v následujících řádcích. otvičník zemní, známý pod latinským názvem (tribulus terrestris), je jednoletá bylina, s níž se můžeme setkat i u nás. Původně ale pochází z jihovýchodní části Asie. Poznat ji lze podle tmavě zelených listů řapíkatého vzhledu a jasně žlutého květu či ostnatých plodů. Maca peruánská, latinsky (Lepidium meyenii), je přízemní rostlina, která roste v nehostinných podmínkách peruánských And v nadmořské výšce kolem 3000–4000 metrů nad mořem. V takové výšce samozřejmě příliš rostlin neroste, a právě proto je úchvatné, jak se mace na kamenitých svazích skvěle daří.

Je vhodné užívat vitamin D3 i v létě?
Vitamin D je důležitý vitamin, který v našem těle plní spoustu úloh a biochemických procesů. Nikoho proto asi nepřekvapí vědecké tvrzení, že jeho nedostatek má přímou souvislost se vznikem zdravotních potíží, zvýšeným rizikem nákazy respiračními chorobami a oslabením imunity. Jedná se však o specifický vitamin, který je naše tělo schopno získat pomocí slunečního záření. Naše tělo si skrz kůži dovede vytvořit vitamin D, konkrétně jeho aktivní formu vitamin D3, jen v letních měsících, což je opravdu krátká doba. K největší produkci vitaminu D zároveň dochází jedině ve chvíli, kdy je sluníčko nad obzorem, to je mezi 10:00 a 14:00 hodinou.