Jak zlepšit kvalitu pleti?
Není nikdo, kdo by netoužil po krásné, zářivé a kvalitní pleti. Existuje ovšem mnoho faktorů, které její stav mohou negativně či pozitivně ovlivňovat. V první řadě se jedná určitě o genetické predispozice – s těmi však bohužel málokdy něco uděláme. Jsou tu ale faktory a zásady, na které vliv rozhodně máme, a můžeme díky nim vzhled naší pleti vylepšit. Mluvíme tu o vnitřních i vnějších aspektech, zahrnující jak péči o pleť, životní styl, tak i třeba hormonální rovnováhu. Jestliže se cítíte s vaší pletí nespokojeni, věřte tomu, že v tom nejste sami a přečtěte si dnešní článek, kde se dozvíte hned několik způsobů, jak si dopomoci ke kvalitnější pleti.
Z čeho je naše pleť složena?
Naše pleť je úžasný orgán, jež se během celého života mění. Skládá se z více vrstev a struktur, které obsahují různorodé složky. Základními vrstvami jsou epidermis, dermis a subcutis. Nicméně každá z nich má ještě dílčí vrstvy. Epidermis neboli pokožka je nejsvrchnější úrovní pleti. Je složena z buněk, jež se nazývají jako keratinocyty. Tyto buňky se během svého života vyvíjí a pohybují směrem k povrchu kůže. Tento proces se nazývá jako keratinizace (rohovění). Dermis či škára je pružná a silná střední část kůže a je tvořena dvěma tenčími vrstvami. Hlavními stavebními látkami jsou kolagen a elastin, vlákna jsou pak obalena gelovou hmotou, která obsahuje kyselinu hyaluronovou. Subcutis je podkoží skládající se z tukových buněk a speciálních kolagenových vláken. Slouží jako izolace, zásobárna energie a tlumič nárazů.
Důkladné čištění
Prvním a velmi důležitým krokem, na který je ovšem často zapomínáno, je pečlivé čištění pleti. Každé ráno a večer bychom si pleť měli vyčistit, aby následně používaná péče měla možnost se co nejlépe uplatnit a vstřebat. Čištění má svůj význam i pokud nepoužíváte líčení, během dne totiž na pokožce ulpívají nečistoty z okolí a nadměrný maz. Celý proces by měl zahrnovat dvě fáze. První by měla být mastná – odličovací olej či mléko, jež rozpustí makeup, prach a další nečistoty. Druhým bodem je pak gel nebo pěna, kterou smyjete vše z předchozího kroku.
Správná péče a ochrana před sluncem
Na důkladně vyčištěnou kůži je pak vhodné zvolit tu správnou péči. V první řadě byste se měli zaměřit na váš typ pleti (suchá, mastná, smíšená), dále pak na problém, jež vás trápí (akné, pigmentové skvrny, rozšířené póry aj.) a dle toho volit produkty. Jako první můžete použít tzv. tonikum, které celý obličej připraví na následující kroky. Další jsou pak séra, krémy nebo pleťové oleje. Vše by mělo mít danou posloupnost dle konzistencí, aby si nic navzájem nebránilo ve vstřebávání. Začínáme s přípravky na vodní bázi a končíme těmi na základě olejovém. Velmi významná je také ochrana pokožky před sluncem – nezapomínejte tedy na kvalitní SPF s vysokým faktorem.
Strava, životní styl, hormony a doplňky stravy
Pokud se o pleť staráte důkladně, ale stále nevypadá dle vašich představ, mohou být na vině faktory vnitřní. Nezbytný je dostatečný příjem tekutin v podobě čisté vody nebo bylinkových čajů a vyvážená strava bohatá na makroživiny a všechny mikronutrienty. Negativně se může projevit nadměrná konzumace smažených jídel a alkoholu. Naopak prospěšné jsou antioxidanty a omega 3 mastné kyseliny. Dále je důležitá hormonální rovnováha, protože dysbalance v této oblasti se ukáže i na vaši kůži. S tím může být nápomocný například kotvičník zemní, maca peruánská, muira puama, saw palmetto, ashwagandha a řada dalších bylin. Přínosem budou i doplňky s obsahem kolagenu nebo kyseliny hyaluronové, protože tyto látky jsou základem pro zdravou, krásnou a mladistvou pleť.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc.Michaela Fulínová

Kotvičník zemní (Tribulus terrestris), jak vybrat ten správný?
Kotvičník zemní neboli Tribulus terrestris patří mezi jednu z nejvíce užívaných bylin a to po celém světe. Proč je Kotvičník zemní tak oblíbený a hojně využívaný má svůj opodstatněný důvod. Tato sice malá ale i přes to, dovolím si tvrdit, zázračná bylina má výborný vliv na lidský organismus. Kotvičník zemní (Tribulus terrestris ) toho umí opravdu mnoho.

Jak spolu souvisí vápník, vitamin D3 a K2?
Vitamin D3 a vitamin K2 jsou v poslední době hodně diskutované vitaminy rozpustné v tucích. Bylo totiž zjištěno, že se jedná o nejaktivnější formy vitaminu D a K, takže jejich pravidelným užíváním lze dosáhnout mnohem lepších výsledků než konzumací „obyčejného déčka“ nebo vitaminu K1. Ještě zajímavější je ale souvislost těchto vitaminů s vápníkem.

Jaké formy hořčíku jsou zklidňující?
Hořčík je, stejně jako jiné mikroživiny, nepostradatelný a v těle má na starosti spoustu úkolů. Je v organismu nenahraditelný a zastoupit ho nemůže žádná jiná minerální látka. Bez něho by naše tělo nebylo například schopno vytvářet energii nebo správně využívat ostatní látky a vitaminy. Hořčík se ale vyskytuje ve vícero formách. Referenční denní hodnota příjmu hořčíku činní 375 mg.