Jaké jsou vhodné formy zinku?
Zinek je minerální látkou, která hraje klíčovou roli ve více procesech v našem těle, než bychom si možná dokázali představit. Běžně tento minerál přijímáme v jídle, ovšem ne vždy to je v dostatečném množství. Už však jeho nepatrný deficit může vyvolat řadu obtíží a narušit přirozené mechanismy. Proto není na škodu ho organismu dodávat v podobě suplementu. Ten bychom si ale měli pečlivě vybírat, jelikož ne všechny zinky přinesou ten stejný užitek. Může mít totiž různé formy. V tomto článku si tedy popíšeme nejen to, jak je zinek významný pro optimální funkci těla, ale hlavně to, proč bychom měli sahat po jeho organických variantách.
Proč naše tělo potřebuje zinek?
Pokud bychom tu měli rozebrat celý seznam toho, pro co je zinek nepostradatelný, byli bychom tu opravdu dlouho. Zinek je totiž přítomný u několika stovek biochemických reakcí. Vyjmenujeme si tudíž alespoň ty nejznámější a nejdůležitější.
Lidský organismus potřebuje zinek již od úplného počátku života. Ovlivňuje celkový vývoj dítěte a pokud schází, má to negativní dopad jak po stránce fyzické, tak psychické. Zinek je dále zásadní pro normální fungování imunitního systému a obranu proti infekčním onemocněním. Je významný také v případě, když už nemocí procházíte. Dokáže zkrátit dobu trvání a zmírnit příznaky. Zinek se podílí na syntézách makroživin, mastných kyselin, vitaminu A a nukleových kyselin. Podporuje buněčný růst, rychlost buněčného dělení, regeneraci a hojení. Vyžadují ho vlasy, nehty, zuby, a dokonce je nepostradatelný pro zdraví našeho zraku. Je rovněž antioxidantem a napomáhá udržovat normální hladinu testosteronu v krvi. Navíc přispívá ke správné činnosti pohlavních orgánů a je prospěšný pro plodnost.
Z čeho zinek přijímáme a na co si dát pozor?
Zinek se sice nachází v širokém spektru potravin, ale ne každá ho obsahuje v takové míře. Je také důležité mít na mysli, že z některých potravin se může zinek zpracovávat hůře. Je tomu tak především u rostlinné stravy. Na vinně je přítomná kyselina fytová, která vytváří spolu se zinkem nerozpustné komplexy. To pak znemožňuje absorpci zinku. Nicméně zinek je obsažen v obilovinách, ořechách, luštěninách, semínkách a rýži. Z živočišné stravy to je zejména červené maso, vnitřnosti, mořské plody a vaječný žloutek. Jelikož si tělo zinek samo vyrobit neumí, je nutné dbát na jeho příjem právě ve stravě. Obzvláště u veganů a vegetariánů není na škodu zinek přijímat pomocí doplňků stravy. Ty však nefungují všechny stejně dobře.
- Organické vs anorganické formy zinku
Zinek může mít mnoho podob. Existují rozličné typy a druhy, z nichž má ovšem každý jinou využitelnost v organismu. Základní dělení zinků je na ty anorganické a organické. Co se týče anorganických forem, ty vám moc užitku bohužel nepřinesou. Jejich vstřebatelnost se pohybuje kolem pouhých 10 %, váží se v těle totiž do špatně rozpustných podob. Volte tedy vždy formu organickou či chelátovou (efektivní organický typ se specifickou vazbou). Mezi organické zinky patří:
- Citrát zinečnatý – organický zinek vykazující lepší biovyužitelnost nežli u anorganických forem. Při potřebě vyšších dávek je vhodný ke kombinování s jinými druhy, protože ve větších množstvích může zapříčinit trávicí obtíže.
- Bisglycinát zinečnatý – nejsnáze vstřebatelná chelátová forma zinku. Molekula zinku je zde vázána na dvě molekuly aminokyseliny glycinu. Nezpůsobuje žádné problémy v oblasti trávicího traktu. Absorbuje se až 80 % z přijaté dávky.
- Glukonát zinečnatý – jedná se o zinečnatou sůl kyseliny glukonové. Je dobrou volbou při výběru zinku, protože se pyšní vysokou biologickou dostupností.
- Pikolinát zinečnatý – zinečnatá sůl kyseliny pikolové. Obdobný typ se stejně dobrou vstřebatelností jako předchozí glukonát.
- Orotát zinečnatý – organická forma vázána na kyselinu orotovou, jež je opět vhodnou variantou zinku.
Tyto organické/chelátové formy zinku jsou skvělé pro doplnění potřebné hladiny zinku. Všechny je možné užívat dlouhodobě, a dokonce je libovolně kombinovat. Pozor však na nadměrný příjem, který může narušit vstřebávání jiných důležitých látek – například železa či mědi.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová

Maca peruánská – pěstování, dávkování a porovnání
Macu si po celém světě oblíbilo již opravdu spoustu lidí. Jedná se tedy o osvědčenou bylinu, která se používá již od éry Inků a od té doby ji prozkoušelo již nespočet uživatelů a mnoho z nich na ni nedá dopustit. Obecně se mace přisuzují schopnosti, jež jsou pozitivní jak pro fyzickou, tak i duševní stránku, celkové posílení těla a zvýšení odolnosti a vitality.

Jaké má cordyceps účinky a další zajímavosti o této houbě
Cordyceps sinensis neboli housenice čínská je jednou z velice ceněných a také hodně využívaných medicinálních hub. Populární je dokonce již po několik tisíciletí. Cordyceps má široké spektrum účinků, které podpoří naši fyzickou i duševní stránku. Obsahuje totiž celou škálu bioaktivních sloučenin, jež jsou příznivé i pro náš organismus.

Zinek a měď – Jak spolu tyto minerály souvisí?
Minerální prvky zinek i měď jsou oba důležité pro lidský organismus a tělo by bez nich nemohlo správně fungovat, jelikož jsou součástí mnoha procesů. Určitě bychom měli těchto prvků přijímat dostatečné množství ve stravě nebo při nedostatku zvolit kvalitní doplněk stravy s obsahem zinku či mědi. Zinek jistě už zná téměř každý a jeho příjem si už kdekdo hlídá. Na měď se ale v souvislosti s lidským organismem zapomíná a řada lidí ani nemá ponětí, že je stejně tak potřebná. O čem ale také mnoho lidí možná neví, že na sebe mohou mít tyto minerály vliv.