Koenzym Q10 – rozdíl mezi ubichinolem a ubichinonem?
Koenzym Q10 (CoQ10) je látkou, kterou v našem těle vyžaduje každá buňka. Je totiž jejich nezbytnou součástí. Bez něho by buňky nebyly schopné pracovat, tak jak by měly a mnohé procesy by neprobíhaly správným způsobem. Pokud je tohoto koenzymu v organismu přítomno málo, může se to, mimo jiné, projevit i na stavu pokožky, jež může začít předčasně stárnout. Jsou tu ale také další nežádoucí dopady nedostatku koenzymu Q10. Proto dnes můžeme vybírat z rozmanité škály přípravků pro péči o pleť a rovněž i doplňků stravy. V následujícím článku se tudíž zaměříme na základní funkce koenzymu Q10 a řekneme si více o jeho dvou formách ubichinonu a ubichinolu.
Tvorba koenzymu Q10 a jeho doplňování?
Naše tělo umí docela dobře syntetizovat koenzym Q10 samovolně v buňkách. Ovšem existuje mnoho faktorů, které tuto tvorbu negativně ovlivňují. Za prvé se jedná o věk. Zatímco v mladém věku máme z vlastní produkce koenzymu Q10 většinou dostatek, později tomu tak již být nemusí. Avšak nejedná se o žádný hodně pokročilý věk, schopnost organismu produkovat koenzym Q10 se začíná prudce snižovat už kolem 30 roku života, což je poměrně brzy. Nepříznivé pro obsah Q10 jsou nicméně i další skutečnosti. Může to být kupříkladu kouření či špatně vyvážená strava. Stejně tak se třeba koenzym spotřebovává při zvýšené fyzické zátěži.
Koenzym Q10 je přítomen také v určitých potravinách. Nalezneme ho zejména ve vnitřnostech jako jsou hovězí ledviny, játra a srdce. Z rostlinné říše můžeme jmenovat sójové boby, špenát, arašídy nebo brokolici. Je ale nutné zmínit, že živočišné produkty nám poskytnou této látky mnohem větší množství, v rostlinách není totiž tolik koncentrován.
Jaké jsou nejdůležitější funkce koenzymu Q10?
V první řadě by tělo vůbec bez koenzymu neumělo přeměnit energii přijímanou z potravy na tu, jež pak využíváme pro chod organismu a psychickou i fyzickou činnost. Každá buňka v sobě obsahuje tzv. mitochondrie, kde se vyrábí energie pro různorodé buněčné aktivity. Dále koenzym napomáhá odbourávání volných kyslíkových radikálů a je tak vysoce funkčním antioxidantem. Organismus ho v tomto ohledu spotřebovává mezi prvními, a proto v případě, že je oxidačního stresu více, je koenzym Q10 relativně rychle čerpán. Dlouhodobý deficit pak může přispět například k srdečnímu onemocnění, vysokému krevnímu tlaku a jiným degenerativním stavům, únavě a rychlejšímu stárnutí. Koenzym Q10 je taktéž součástí biochemických procesů, jež zprostředkovávají vstřebávání vitaminů a minerálů do buněk.
Ubichinol a ubichinon, v čem se liší?
Oxidovaný ubichinon (ubiquinon) i jeho redukovaná verze ubichinol (ubiquinol) jsou dvě aktivní formy koenzymu Q10. Jsou velice úzce spjaté, avšak jsou mezi nimi drobné rozdíly. Ubichinon je využíván hojně, kdežto s ubichinolem se v doplňku stravy setkáme poměrně zřídka. Často se ovšem právě o ubiquinolu tvrdí, že má lepší biologickou dostupnost – tedy to, jak dobře se vstřebává a kolik ho tělo z přijaté dávky skutečně využije. Je tomu tak z toho důvodu, že tato redukovaná podoba koenzymu Q10 se již nemusí přeměňovat k tomu, aby byla užita tam, kde je v organismu potřeba. Ubichinon se oproti tomu musí změnit právě na ubichinol. To znamená, že organismus stejně přetvoří tuto verzi koenzymu Q10 na jeho nejefektivnější formu. Polemizuje se však o ztrátách, které při této přeměně mohou nastat. Tělo ale ubichinon přetváří již velmi krátce po jeho přijetí. Tudíž je i v tomto případě využito vysoké procento. Navíc k tomu, je tento typ koenzymu Q10 používán po dlouhá léta a těší se stále velké oblibě, a to díky jeho prověřenému blahodárnému efektu.
Není tedy vyloučeno, že se může ubiquinol vstřebávat rychleji a lépe, nicméně není jasné, jestli výsledek bude lepší či horší nežli u ubiquinonu, rozdíl v nich pravděpodobně ani nepoznáme. Co zajisté pocítíme hned, je odlišnost v ceně. Jelikož je ubichinol nestabilní, je výroba takového doplňku poněkud složitá, což se samozřejmě odráží na ceně, která je výrazně vyšší nežli u ubichinonu. Volba je proto čistě jen na vás. Při výběru byste se ale měli zaměřit spíše na jiné faktory – kvalita produktu, množství aktivní látky, výrobní postup, a na to, zda je obsažen spolu s koenzymem Q10 také tuk, jež je nutný pro náležitou absorpci.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová

Garcinie kambodžská – proč je důležité sledovat obsah HCA?
Garcinie kambodžská, též tamarind malabarský, je vysoký tropický keř, kterému se daří v pralesích jihovýchodní Asie. Již v dávných dobách se v tradiční indické medicíně používal ke zmírnění revmatismu a střevních problémech. Dnes je ale znám především pro své redukční schopnosti, kterých si cení lidé po celém světě. Aby ale doplněk stravy s garcinií kambodžskou maximálně fungoval, je potřeba sledovat obsah HCA (kyselina hydroxycitrónová ). Garcinie kambodžská, latinsky garcinia cambogia, je keř s tmavě zelenými listy a zajímavými plody. Jeho výška se pohybuje v rozmezí 5 až 20 metrů, díky čemuž působí majestátně.

Hericium medicinální houba plná vitamínů a prospěšných látek
Hericium neboli lví hříva patří mezi medicinální houby, které se od nepaměti využívají v tradiční čínské medicíně. V poslední době je však o ně velký zájem i u nás, a to především proto, že podporují odpověď organismu na stresové situace také podporují imunitu a působí jako tzn. adaptogeny. Na světě jich existuje přes 100 druhů a konkrétně hericium patří mezi nejoblíbenější.

Jak působí reishi na organismus?
Reishi, označována také jako lesklokorka lesklá, je jednou z mnoha vitálních hub, které mohou velice dobře posloužit našemu zdraví. Je to dřevokazná chorošovitá houba, jenž má nápadně lesklou a červenohnědou plodnici půlkruhovitého tvaru. Našli bychom jí především na listnatých stromech.