Kotvičník zemní a jeho schopnosti?
Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) je na první pohled možná ne zcela výraznou rostlinou a mohl by být jednoduše zaměněn s obyčejným a zbytečným plevelem, avšak opak je pravdou. Kotvičník je považován za přírodní životabudič a má vlastnosti, které mohou podpořit zdravé fungování našeho těla. Je oblíbený lidmi s různým věkem a jeho blahodárnosti využívají ženy i muži. Pro všechny věkové kategorie i pohlaví může totiž přinést spoustu výhod. Tato bylinka je tolik přínosná díky svým rozmanitým a zajímavým látkám. V tomto článku vám tyto látky přiblížíme, řekneme si, co je ten kotvičník vlastně zač a jakou podporu může pro naše tělo přinést.
Kde se kotvičník zemní vzal a jak ho poznáme?
Jako blahodárná rostlina je kotvičník znám už po velmi dlouhou dobu. Využívali ho již starověcí léčitelé v Číně a Indii. Tam se zcela běžně z kotvičníku vytvářeli odvary, které měli jeho uživateli zajistit lepší sexualitu, posílit některé orgány a zdokonalit činnost určitých systémů těla. Dnes roste také na jiných kontinentech nežli jen na tom asijském. Najdeme ho dále především v Evropě, ale rovněž v Austrálii nebo Africe. Tam vyhledává teplejší a slunná místa, ovšem svědčí mu chudší písečné půdy a sucho.
Kotvičník je nenáročná poléhavá bylina, jež má malé podlouhlé složené lístky a pětičlenné výrazně žluté květy. Z těch pak vznikají specificky ostnaté plody. Dorůstá se přibližně do 70 cm a je sice nenápadný, ale dokáže vytvářet větší bujné porosty. Nejkoncentrovanější množství látek se pak nachází ve zmíněných plodech a kořenech.
Biologicky aktivní látky v kotvičníku zemním
Tribulus představuje z pohledu obsahových složek opravdu zajímavou rostlinu. Má v sobě vícero skupin aktivních látek, jež dohromady vytváří velice efektivní spojení. Z tohoto důvodu je kotvičník příznivý na různé části našeho organismu a může být přínosem pro spoustu lidí. Kotvičník zemní obsahuje konkrétně steroidní saponiny, aminokyseliny, flavonoidy, fytosteroly, alkaloidy, třísloviny, a dokonce vitamin C, vápník, železo a draslík. Největší význam mají saponiny (tribestin, prototribestin, dioscin, diosgenin a protodioscin). Saponiny jsou chemické sloučeniny, které se přirozeně nachází právě v rostlinách, ale produkují je i jisté bakterie a mořští živočichové. Tyto látky jsou zodpovědné za většinu předních vlastností kotvičníku, a proto je jejich množství tak důležité. Avšak také ostatní zmíněné složky mají svoji cennou podstatu, díky nim je tribulus více komplexní bylinou.
Jak umí kotvičník podpořit zdraví?
Kotvičník zemní má mnoho schopností, z nichž můžeme mít z hlediska našeho zdraví výrazný užitek. Vždy ale záleží v první řadě na tom, jak je daný tribulus kvalitní, odkud pochází, jaká část je použita, a v jaké podobě ho do těla dostáváme. To vše má totiž značný vliv na kvantum látek. Čaje, tinktury či pouze namletý prášek nemusí mít takový efekt jako třeba extrakty. Proto je potřeba, se nejprve při výběru zaměřit na všechny vyjmenované faktory, a až poté můžeme očekávat, že nám bude skutečně nápomocný.
Kotvičník se při pravidelném užívání může podílet na zlepšení některých přirozených pochodů organismu nebo nám může přispět jako podpora při zhoršených funkcích rozličných orgánových soustav. Za prvé, kotvičník povzbuzuje významně sexualitu, libido a plodnost. U mužů se může jednat o zvýšení hladiny testosteronu či kvalitu spermií, u žen nastoluje hormonální rovnováhu a může být vhodný dokonce pro zmírnění negativních projevů klimakteria. Díky pozitivnímu vlivu na kardiovaskulární systém je prospěšný nejen pro srdce a cévy, ale taktéž pro lepší prokrvení pohlavních orgánů a svalstva. Kotvičník má rovněž močopudné vlastnosti, a tak je přínosem pro správný chod vylučovacího systému včetně ledvin. Dále je kotvičník spojen s celkovým povzbuzením organismu, zvýšením výdrže a energie, ale i zlepšením psychické kondice. V neposlední řadě můžeme zmínit ještě pozitivní dopad na hladinu cholesterolu nebo obranyschopnost těla. Jak můžeme vidět, kotvičník může být nápomocný v různorodých oblastech, a proto stojí minimálně za vyzkoušení.
Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) v organismu podporuje:
- Pohlavní orgány / hormonální aktivita
- Normální funkce močové soustavy (močení)
- Zdraví úst a dásní
- Normální stav pokožky
Z naší nabídky kotvičníku zemního na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

Dárky, které podpoří zdraví těla a mysli
Jestliže máte o dárku v podobě vitaminů a doplňků stravy pochybnosti, věřte, že se sice jedná o praktickou možnost, ovšem která vyjadřuje i zájem o vaše blízké. Jedná se o dárek, co potěší všechny generace, jelikož je nespočet možností a taktéž kombinací, z nichž můžete vybírat.

Jak ženšen pravý působí na organismus?
Ženšen pravý je jedním z velice uznávaných bylinek a doplňků stravy v tradičních medicínách, protože se v něm nachází unikátní látky, které mohou prospět lidskému zdraví, napomoci opět nastolit v organismu potřebnou rovnováhu a dodat tělu důležitou odolnost

Proč začít s B-komplexem už na jaře?
Pod označením B-komplex se skrývá soubor několika vitamínů, které jsou rozpustné ve vodě a v organismu hrají zásadní roli v mnoha procesech. Patří sem vitamíny B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (kyselina pantothenová), B6 (pyridoxin), B7 (biotin), B9 (kyselina listová) a B12 (kobalamin).