Rybí olej, proč je důležitý jeho dostatečný přísun?
Rybí olej, nazývaný také jako rybí tuk, je látka, kterou s oblibou využívaly už naše babičky, protože již tehdy bylo jasné, že obsahuje látky, jež jsou pro tělo velice prospěšné. Podávat se může po lžičkách, stejně jako to bylo běžné dříve nebo si v dnešní době můžeme pořídit kapsle olejem naplněné. V takovém případě odpadá i lehce nepříjemná chuť, kvůli níž není rybí tuk moc oblíbeným doplňkem. Proto dnes můžeme olej podávat velmi jednoduše a využít tak všech jeho blahodárných vlastností. Co v sobě tedy rybí olej příznivého skrývá? A proč bychom ho měli přijímat v dostatečné míře? Na to se právě dnes podíváme.
Rybí olej, kde ho je nejvíce?
Rybí olej je tuk, který se nachází ve tkáni a játrech ryb. Při pokojové teplotě má tekutou konzistenci. Najdeme ho v určité míře ve všech existujících rybách, ovšem některé ho obsahují podstatně více než jiné. Největší zásobárnou rybího oleje, a prospěšných látek v něm obsažených (zejména omega 3), je především losos, sardinky, makrela, tuňák, sleď a ančovičky. Množství tuku, ale závisí také na jiných faktorech, jež však hrají podstatnou roli. Záleží třeba na životním prostředí, ve kterém ryby žijí, na jejich stravě, způsobu získávání oleje a jeho následném uchovávání nebo dokonce na ročním období. Poměr tuku se totiž u ryb v průběhu roku zcela běžní mění – například vlivem potravy, reprodukce či stářím ryby.
Co přínosného rybí olej obsahuje?
Za jednoznačně nejvýznamnější složku se v rybím oleji považují tzv. omega 3 mastné kyseliny. To jsou polynenasycené mastné kyseliny (PUFA). Tyto kyseliny jsou esenciální, tudíž si je organismus neumí sám vytvořit. Z tohoto důvodu je musíme přijímat společně s jídlem či prostřednictvím doplňků stravy. Mezi omega 3 řadíme kyselinu alfalinolenovou (ALA), kyselinu dokosahexaenovou (DHA) a kyselinu eikosapentaenovou (EPA). V rybím tuku se vyskytují dvě nejdůležitější, a to DHA a EPA. Každá z nich má svoje cenné schopnosti. Dále se v rybím oleji nachází i několik vitaminů. Jedná se kupříkladu o vitamin A, jenž je nepostradatelný pro zrak, růst a zdraví kůže nebo vitamin D, který potřebujeme z hlediska imunitního systému, pro náležitou absorpci vápníku a fosforu, funkci svalů, kosti, zuby a při procesu dělení buněk.
Proč jsou omega 3 mastné kyseliny tolik významné?
Omega 3 nesmí v našem těle chybět, mají totiž spoustu úkolů a potřebné jsou již od samotného vývoje jedince. Pokud máme těchto látek nedostatek, může se to projevit mnoha způsoby. Můžeme pociťovat únavu, zhoršenou paměť, suchost kůže, změny nálad nebo dokonce srdeční obtíže.
Kyselina dokosahexaenová (DHA)
Je důležitou složkou buněčných membrán, a to především v mozku, oku a nervové tkáni. Má svou roli v rámci imunity a je klíčová pro náležitý vývoj mozku a zraku u kojenců a dětí. Podporuje nervovou soustavu, kognitivní funkce, má protizánětlivé vlastnosti a posiluje srdeční sval a cévy. Je tedy nezbytná pro správnou činnost celého kardiovaskulárního systému. Příznivá je také pro pokožku a vlasy.
Kyselina eikosapentaenová (EPA)
Stejně jako DHA má pozitivní vliv na srdce. Zabraňuje ukládání cholesterolu do cévních stěn, udržuje normální hladinu triglyceridů v krvi, srdeční rytmus, podporuje kvalitu cév a optimální krevní tlak. Podílí se na fungování centrální nervové soustavy a ovlivňuje duševní zdraví. Napomáhá tudíž potlačit mentální nerovnováhu, úzkosti, deprese a stres.
Omega 3 a omega 6
Strava dnešní populace obsahuje zejména vysoké množství omega 6 mastných kyselin. Ty by však měly být tělu dodávány ve správném poměru právě s omega 3. Těch ovšem v naší zemi přijímáme méně, než bychom měli. Optimální poměr omega 6 a 3 je 3:1 či 4:1 (5:1 max). Proto je vhodné se zaměřit na snížení konzumace smažených pokrmů, ztužených tuků a průmyslově zpracovaných potravin, a naopak zařadit více ryb nebo ostatních potravin bohatých na omega 3.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

Ricinový olej – jak a na co ho používat?
Ricinový olej je hustý, přírodní a všestranný olej, který se používá pro kosmetické účely. Má totiž řadu blahodárných efektů téměř na celé tělo. Vyznačuje se třeba svými značnými regeneračními, hojivými a hydratačními schopnostmi a nanášet ho můžeme kromě pokožky těla i na vlasy a řasy. Ricinový olej je získáván z rostliny nazývané skočec obecný (Ricinus Communis). Někdy je také označován pouze jako ricinovník. Hojně roste i v našich končinách a dorůstá se výšky do 3 metrů. Ricinový olej tvoří z největší části nenasycené mastné kyseliny, kde nejvyšší podíl patří kyselině ricinoolejové, menší zastoupení má pak například kyselina olejová a linolová. Obsahuje i některé fytosteroly, minerální látky či vitaminy. Jde třeba o vitamin E, který je známý svojí blahodárností na kůži a v boji proti stárnutí.

Zinek – významný minerál pro naše tělo
Zinek patří mezi základní minerály resp.stopové a esenciální prvky. Jednoduše rečeno to znamená, že se v lidském těle vyskytuje zinek jen v malém množství a naše tkáně a orgány si jej nedovedou samy vytvořit. Doporučená denní dávka elementárního zinku se pohybuje okolo 10 mg. Toto množství je pouze orientační a přísun zinku je dosti individuální a zaléží na mnoha aspektech jako je těhotenství, kojení, sportovní zátěž, žívotní styl a mnoho dalších. Samozřejmě při nedostatku, případně zmíněných okolnostech je potřeba přísun zinku zvýšit a to až několikanásobně.

Jaké vitaminy a minerály podpoří růst vlasů a pevnost nehtů?
Krásné a zdravé vlasy a nehty jsou důležitou součástí našeho vzhledu. Poměrně hodně lidí proto do péče o ně vynakládá mnoho úsilí a peněz. Není tudíž divu, že na trhu nalezneme širokou škálu produktů na mytí, péči, pomůcek, ale rovněž spousty vitaminových doplňků pro jejich správný růst a kvalitu. Podstatná je totiž také jejich výživa zevnitř – tedy strava, která by měla být bohatá na všechny makro i mikroživiny, včetně zmíněných vitaminů.