Rybí olej, proč je důležitý jeho dostatečný přísun?
Rybí olej, nazývaný také jako rybí tuk, je látka, kterou s oblibou využívaly už naše babičky, protože již tehdy bylo jasné, že obsahuje látky, jež jsou pro tělo velice prospěšné. Podávat se může po lžičkách, stejně jako to bylo běžné dříve nebo si v dnešní době můžeme pořídit kapsle olejem naplněné. V takovém případě odpadá i lehce nepříjemná chuť, kvůli níž není rybí tuk moc oblíbeným doplňkem. Proto dnes můžeme olej podávat velmi jednoduše a využít tak všech jeho blahodárných vlastností. Co v sobě tedy rybí olej příznivého skrývá? A proč bychom ho měli přijímat v dostatečné míře? Na to se právě dnes podíváme.
Rybí olej, kde ho je nejvíce?
Rybí olej je tuk, který se nachází ve tkáni a játrech ryb. Při pokojové teplotě má tekutou konzistenci. Najdeme ho v určité míře ve všech existujících rybách, ovšem některé ho obsahují podstatně více než jiné. Největší zásobárnou rybího oleje, a prospěšných látek v něm obsažených (zejména omega 3), je především losos, sardinky, makrela, tuňák, sleď a ančovičky. Množství tuku, ale závisí také na jiných faktorech, jež však hrají podstatnou roli. Záleží třeba na životním prostředí, ve kterém ryby žijí, na jejich stravě, způsobu získávání oleje a jeho následném uchovávání nebo dokonce na ročním období. Poměr tuku se totiž u ryb v průběhu roku zcela běžní mění – například vlivem potravy, reprodukce či stářím ryby.
Co přínosného rybí olej obsahuje?
Za jednoznačně nejvýznamnější složku se v rybím oleji považují tzv. omega 3 mastné kyseliny. To jsou polynenasycené mastné kyseliny (PUFA). Tyto kyseliny jsou esenciální, tudíž si je organismus neumí sám vytvořit. Z tohoto důvodu je musíme přijímat společně s jídlem či prostřednictvím doplňků stravy. Mezi omega 3 řadíme kyselinu alfalinolenovou (ALA), kyselinu dokosahexaenovou (DHA) a kyselinu eikosapentaenovou (EPA). V rybím tuku se vyskytují dvě nejdůležitější, a to DHA a EPA. Každá z nich má svoje cenné schopnosti. Dále se v rybím oleji nachází i několik vitaminů. Jedná se kupříkladu o vitamin A, jenž je nepostradatelný pro zrak, růst a zdraví kůže nebo vitamin D, který potřebujeme z hlediska imunitního systému, pro náležitou absorpci vápníku a fosforu, funkci svalů, kosti, zuby a při procesu dělení buněk.
Proč jsou omega 3 mastné kyseliny tolik významné?
Omega 3 nesmí v našem těle chybět, mají totiž spoustu úkolů a potřebné jsou již od samotného vývoje jedince. Pokud máme těchto látek nedostatek, může se to projevit mnoha způsoby. Můžeme pociťovat únavu, zhoršenou paměť, suchost kůže, změny nálad nebo dokonce srdeční obtíže.
- Kyselina dokosahexaenová (DHA)
Je důležitou složkou buněčných membrán, a to především v mozku, oku a nervové tkáni. Má svou roli v rámci imunity a je klíčová pro náležitý vývoj mozku a zraku u kojenců a dětí. Podporuje nervovou soustavu, kognitivní funkce, má protizánětlivé vlastnosti a posiluje srdeční sval a cévy. Je tedy nezbytná pro správnou činnost celého kardiovaskulárního systému. Příznivá je také pro pokožku a vlasy.
- Kyselina eikosapentaenová (EPA)
Stejně jako DHA má pozitivní vliv na srdce. Zabraňuje ukládání cholesterolu do cévních stěn, udržuje normální hladinu triglyceridů v krvi, srdeční rytmus, podporuje kvalitu cév a optimální krevní tlak. Podílí se na fungování centrální nervové soustavy a ovlivňuje duševní zdraví. Napomáhá tudíž potlačit mentální nerovnováhu, úzkosti, deprese a stres.
- Omega 3 a omega 6
Strava dnešní populace obsahuje zejména vysoké množství omega 6 mastných kyselin. Ty by však měly být tělu dodávány ve správném poměru právě s omega 3. Těch ovšem v naší zemi přijímáme méně, než bychom měli. Optimální poměr omega 6 a 3 je 3:1 či 4:1 (5:1 max). Proto je vhodné se zaměřit na snížení konzumace smažených pokrmů, ztužených tuků a průmyslově zpracovaných potravin, a naopak zařadit více ryb nebo ostatních potravin bohatých na omega 3.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

Vitamín D3 a Vitamín K2 proč je důležité je kombinovat??
Jak Vitamín D3 tak i Vitamín K2 jsou odpovědné za správné fungování kardiovaskulárního systému a pohybového aparátu. Jeden bez druhého ale nefunguje tak, jak má. Odehrává se mezi nimi totiž významná synergie, která vede ke skvělým účinkům, pokud se uživájí dohromady. Jejich vzájemná souhra a vyvážená hladina v těle funguje jako výborná prevence před různými onemocněními. Vitamin D3 je nezbytný pro lepší využití a vstřebávání vápníku a fosforu ze střeva do krevního oběhu. Vitamin K2 zase pomáhá veškerý vápník přepravovat do cílových tkání tak, aby se neukládal v cévách a nevznikala tzn. arteriální kalcifikaci neboli ukládání vápníku do cévních stěn. Dále vitamín K2 pomáhá přetvářet důležité bílkoviny těla na aktivní formy.

Saw palmetto – na prostatu, růst vlasů a libido
Saw palmetto neboli serenoa plazivá je velmi zajímavá menší palma, kterou již v dávných dobách používali indiáni k řešení problémů s močovým a pohlavním ústrojím. V dnešní době tato palma s vějířovitými listy a plazivým kmenem zažívá velký návrat, protože se z jejích plodů získává velice cenný extrakt plný biologicky aktivních látek, které našemu tělu vlivem uspěchané doby mnohdy chybí.

Půdní probiotika a jejich výhody?
Probiotika jsou v dnešním světě již relativně známá a jen málokdo o nich neslyšel. S největší pravděpodobností jste je také už někdy užívali nebo vám byly doporučeny během léčby antibiotiky. Probiotika jsou totiž naší přirozenou součástí a tvoří příznivý mikrobiom v zažívacím traktu.