Kyselina hyaluronová – tělu přirozená látka pro mladistvou a hydratovanou pleť
Kyselina hyaluronová je bezpečná, přínosná a tělu vlastní látka, jejíž množství se v kůži bohužel s věkem snižuje. Kvůli tomu dochází ke znatelnějšímu stárnutí pleti a tvorbě vrásek. V rámci prevence ztráty pevnosti, pružnosti a dostatečné hydratace pokožky dermatologové doporučují již od 25. roku věku použití kyseliny hyaluronové v různých formách tělu dodávat. Jak však několik vědeckých studií ukázalo, ne každá kyselina hyaluronová oplývá dostatečným blahodárným efektem na naší pleť. Záleží totiž na její molekulové hmotnosti, obsahu, kvalitě a několika dalších aspektech.
Jaké jsou formy kyseliny hyaluronové??
Kyselina hyaluronová, někdy označovaná také jako HA (hyaluronic acid), umí pronikat do pokožky a vázat na sebe vodu. Jedna jediná molekula kyseliny hyaluronové na sebe dovede navázat dokonce až 1000 násobek své vlastní váhy, což v praxi znamená, že jeden gram kyseliny hyaluronové na sebe umí navaz až několik litrů vodu. Díky tomu představuje obrovský přínos v hydrataci pleti. Její průnik do kůže ale do značné míry ovlivňuje molekulová hmotnost, která mnohdy rozhoduje o efektu a kvalitě daného produktu.
Při výběru kosmetiky byste se proto měli zaměřit především na formu kyseliny hyaluronové, které existují dvě:
- Vysokomolekulární kyselina hyaluronová – působí na povrchu pokožky, kde vytváří jemný hydratační film. Schopnost vysokomolekulární kyseliny hyaluronové pronikat do hlubších vrstev kůže je minimální, čímž se snižují i její efekt. Přesto však k sobě váže vodu, která se následně vstřebává do kůže. Na dotek tak pleť zanechává jemnou, hladkou a hydratovanou. Problém nastává, pokud přípravek s vysokomolekulární kyselinou hyaluronovou aplikujete a zůstanete v přetopené místnosti se suchým vzduchem. V takovém případě totiž kyselina začne odebírat vlhkost z vaší pleti, čímž může paradoxně docházet k vysušení.
- Nízkomolekulární kyselina hyaluronová – díky nízké molekulové hmotnosti proniká hlouběji do pleti, kde pracuje na buněčné úrovni. Podílí se na udržování optimální vlhkosti dermální vrstvy kůže a pomáhá obnovovat kolagenní a elastická vlákna. Tím zabraňuje vysušování pleti a tvorbě vrásek. Účinek se však dostavuje až po dlouhodobém používání.
Proto aby vnější i vnitřní vrstva kůže zůstala dostatečně hydratovaná, je nejlepší obě formy kombinovat. To znamená používat sérum s nízkomolekulární kyselinou hyaluronovou a pleťový krém s vysokomolekulární. Samozřejmě uživání kyseliny hyaluronové ve formě kapslí by mělo být této terapie součástí.
Tablety nebo prášek kyseliny hyaluronové – k čemu slouží a jak vybírat?
Kyselina hyaluronová se v těle přirozeně vyskytuje nejen v kůži, ale také v kloubní chrupavce, synoviální tekutině nebo v očním sklivci. Na všech těchto místech lidského těla zlepšuje pružnost, pevnost a zabraňuje mechanickému opotřebení, případnému nežádoucímu tření. Pokud je užívána vnitřně v podobě prášku nebo tablet, hraje důležitou roli nejen ve kvalitě pleti, ale také při kloubních problémech nebo zlepšování kvality vlasů a nehtů.
Často tedy kyselinu hyaluronovou najdete v kombinaci s kolagenem (významný protein pro pojivové tkáně) nebo biotinem (vitamin H odpovědný za zdravé vlasy, nehty a kůži).
Jak již bylo řečeno v první části blogu od 25. roku věku dochází vlivem stárnutí k přirozeným ztrátám kyseliny hyaluronové. Tím se z těla také začíná vytrácet velké množství vody, které je pro správné fungování lidského organismu nezbytné. Užívání kyseliny hyaluronové má proto svůj význam a od určité věku by mělo být součástí našeho jídělníčku.
Kyselina hyaluronová podporuje:
- Hydratuje pleť a vyhlazuje kožní reliéf a vrásky
- Zpomaluje proces stárnutí a udržuje klouby v kondici
- Zlepšuje kvalitu vlasů, nehtů, sliznic a kůže
- Podílí se na regeneraci buněk a pomáhá při obnově elastinu a kolagenu
- Potlačuje působení volných radikálů
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:

Kotvičník zemní/tribulus terrestris bylina pouze pro pány?
Kotvičník zemní je rostlina, o které je v poslední době poměrně dost slyšet a její oblíbenost taktéž rapidně stoupá. Je součástí různých doplňků stravy ve formě kapslí, tablet, tinktur nebo čajů a směsí bylin. Výběr je proto již velmi široký. Tuto nenápadnou rostlinu se žlutými květy si může leckdo splést s obyčejným plevelem, leč jeho schopnosti umí být více než užitečné. V kotvičníku najdeme mix různorodých aktivních látek, jež tvoří zajímavý komplex pro podporu více stránek mužského i ženského organismu. Obsahuje velké množství steroidních saponinů, flavonoidů, aminokyselin, alkaloidů a tříslovin. Každá složka má v kotvičníku svoji důležitou roli a dohromady vytváří specifický soubor, který funguje rozsáhleji, než kdybychom užívali jen jednu z látek.

Kyselina fytová a proč si na ni dát pozor?
Kyselina fytová patří mezi tzv. antinutriční látky. To jsou složky potravin rostlinného původu, které se v nich nachází zcela běžně, ovšem snižují nutriční neboli výživovou hodnotu těch potravin, v nichž jsou přítomny

Reishi a její obsahové látky??
Reishi, Ganoderma Lucidum nebo Lesklokorka lesklá, to všechno jsou názvy dřevokazné houby s červenohnědou lesklou plodnicí, která většinou napadá stromy nebo pařezy tam, kde jsou poraněny. Nejedná se ale pouze o houbu parazitickou, ale i medicinální. Pro své blahodárné vlastnosti pro tělo se na asijském kontinentě využívá už po tisíce let a populární je dnes i ve zbytku světa.