LactoSpore – v čem tato patentovaná forma probiotik vyniká?
Rovnováha střevní mikroflóry je zásadní pro naše celkové zdraví, a proto se stávají probiotika nedílnou součástí potravy. Výživových doplňků s jejich obsahem je na trhu celá dlouhá řada. S čím dále tím větším zájmem o toto téma, se objevují další novinky, v nichž je často možná složité se zorientovat. Nicméně laktobacily a bifidobakterie zná asi každý. My se dnes ale budeme zabývat patentovanou formou probiotik s názvem LactoSpore. Tato forma má totiž jisté výhody, které by vás mohli zajímat.
Co je to LactoSpore?
LactoSpore je název značky, který odkazuje na probiotický kmen bakterie bacillus coagulans. Probiotika jsou živé mikroorganismy, které běžně osidlují naše střeva. Většina lidí si pod pojmem bakterie představí pouze samá negativa, ale v tomto případě se jedná o bakterie, jež jsou nadmíru důležité. Bacillus coagulans je speciální druh půdních bakterií, který se vyznačuje unikátní schopností vytvářet tzv. spory. To je vlastně ochranná struktura, díky níž má toto probiotikum značné přednosti.
V čem je forma LactoSpore speciální?
Spory umožnují této bakterii přežít v extrémních podmínkách, jako je kyselé prostředí žaludku, vysoké teploty nebo delší dobu skladování. Tento druh je tedy velice odolný a stabilní po dlouhou dobu. Patentovaná forma LactoSpore tak dokáže lépe přežít náročnou cestu celým trávicím systémem. Ostatní druhy probiotik mají kvůli nepřízním podmínek daleko větší ztráty a velká část z nich je zničena ještě předtím, než dorazí do střev, kde jsou nejvíce potřebné. LactoSpore má vysokou pravděpodobnost, že se do střeva dostane v živé a aktivní podobě, kde může účinně podpořit zdraví a správnou funkci celého trávicího traktu.
Jaké má LactoSpore přínosy?
Probiotika mají celou škálu přínosů a forma LactoSpore není výjimkou. Jelikož se dostává na místo určení v nezměněné podobě, maximalizují se tím veškeré zdravotní přínosy. Udržuje rovnováhu střevní mikroflóry, omezuje růst patogenů, zlepšuje trávení, rozklad a následné vstřebávání živin a může zmírnit obtíže, jako je průjem, zácpa, plynatost nebo syndrom dráždivého tračníku. To ale není vše. Vzhledem k tomu, že velká část imunitního systému závisí na osídlení a funkci soustavy zažívací, může efektivně podpořit také obranyschopnost vašeho těla. Jisté studie dokonce naznačují, že mají probiotika určitý pozitivní vliv na průběh alergií, které jsou spojeny s nepřiměřenou reakcí imunitního systému.
Kdy tuto patentovanou formu užívat?
Lze je bez problému užívat stejným způsobem, jako jste zvyklí u běžných druhů probiotik. Jsou vhodné při antibiotické léčbě nebo v případě nejrůznějších zdravotních obtíží – průjmových onemocněních, střevních infekcích, zánětech, chronických a autoimunitních onemocněních trávicího traktu nebo pro zmírnění nadýmání a bolestí břicha. Mějte také na paměti, že při podávání současně s antibiotiky, je vždy nutné dodržet časový rozestup alespoň 2 hodin, jelikož antibiotika mohou prospěšné bakterie ničit, a jejich užívání by tak bylo zcela zbytečné.
Projevy nedostatku probiotik a jejich dávkování
Nedostatečné osídlení střev probiotiky má různé projevy. Nejčastěji to samozřejmě poznáte na vašem zažívání. Mezi hlavní příznaky se řadí průjem, zácpa, zhoršené trávení, nevolnosti po jídle či nepravidelná stolice. Ostatní symptomy bývají individuální, ale zahrnují se mezi ně i poruchy imunitního systému či kožní obtíže. Probiotika užívejte dle potřeby, začínejte na nižších dávkách a pozorujte změny. Nikdy však neužívejte větší dávky, než uvádí výrobce doplňku stravy. Nadměrné dávky mohou být totiž spíše ke škodě nežli užitku. Může dojít například k narušení střevní stability a potlačení přirozené rozmanitosti vaší mikroflóry.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
Probiotics in Allergy and Immunological Diseases: A Comprehensive Review - PMC [online]. [cit. 23. 10. 2024]. Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10999892/

Proč kombinovat železo s vitaminem C a kyselinou listovou?
Železo patří k nejdůležitějším prvkům našeho těla. Podílí se totiž na tvorbě červených krvinek tím, že je základní složkou hemoglobinu (červeného krevního barviva). Červené krvinky v těle slouží k transportu molekul kyslíku, které dopravují do mozku, srdce, jater a dalších významných orgánů. Při nedostatku železa tak hrozí nedostatečné zásobení životně důležitých orgánů a tkání kyslíkem, což může vést k jejich poškození. Další úloha železa spočívá v přispívání k buněčné imunitě těla a to tím, že ovlivňuje diferenciaci specifických bílých krvinek T-lymfocytů, jež mají schopnost zabíjet cizorodé částice. Železo pak také příznivě ovlivňuje nervovou a srdeční činnost a fyzickou zdatnost.

Vitamin C – vitamin pro imunitu, nervovou soustavu i pohybový aparát
Vitamin C neboli kyselina askorbová má širokospektrální efekt na lidský organismus a patří mezi základní prvky/vitamíny. Doporučené denní množství vitamínu C se u dospělých jedinců pohybuje mezi 80 a 100 mg. Vitamin C neboli kyselina askorbová má širokospektrální efekt na lidský organismus a patří mezi základní prvky/vitamíny, bez kterých se naše tělo neobejde. Působí totiž na všechny orgány napříč celým tělem a oplývá celou řadou důležitých funkcí. I přes to, že se dnes extrémní avitaminóza tohoto vitaminu, která způsobuje nemoc zvanou kurděje, již prakticky nevyskytuje, stále jsou některé skupiny lidí ohroženější než jiné.

Proč je vhodné kombinovat quercetin s bromelainem a vitaminem C?
Quercetin (kvercetin) je přírodní sloučenina, která může mít při pravidelném užívání pozitivní vliv na náš organismus a jeho některé funkce. Může být prospěšný pro buňky, snižovat neblahé dopady kyslíkových radikálů nebo okolního prostředí, a dokonce má vlastnosti, jež nám mohou být nápomocné při alergiích. V rozličném množství se quercetin zcela určitě nachází ve vaší stravě, tedy za předpokladu, že se nijak striktně nevyhýbáte konzumaci ovoce a zeleniny. Kvercetin je tudíž jistě látka velmi příznivá, a k tomu ještě čistě přírodní. Je ovšem dobré ho kombinovat navíc s bromelainem a vitaminem C. Proč tomu tak ale je?