Maca a Kotvičník zemní – je vhodné je kombinovat?
Maca peruánská a kotvičník zemní pod latinským názvem známý jako tribulus terrestris jsou dvě odlišné bylinky, které toho ale mají hodně společného. Možná jste o nich už slyšeli a teď si kladete otázku, proč se doporučuje jejich kombinace. A právě na to vám odpovíme v následujících řádcích.
Základní fakta o mace a kotvičníku zemním?
Maca peruánská, latinsky (Lepidium meyenii), je přízemní rostlina, která roste v nehostinných podmínkách peruánských And v nadmořské výšce kolem 3000–4000 metrů nad mořem. V takové výšce samozřejmě příliš rostlin neroste, a právě proto je úchvatné, jak se mace na kamenitých svazích skvěle daří. To je také možná důvod toho, proč největší množství blahodárných látek koncentruje do svého kořene, hluboko skrytého pod povrchem. Vzhled kořene připomíná řepu, avšak na rozdíl od ní obsahuje vyšší podíl různých aktivních látek, vitamínu a minerálů.
Kotvičník zemní, známý pod latinským názvem (tribulus terrestris), je jednoletá bylina, s níž se můžeme setkat i u nás. Původně ale pochází z jihovýchodní části Asie. Poznat ji lze podle tmavě zelených listů řapíkatého vzhledu a jasně žlutého květu či ostnatých plodů. Největší spektrum aktivních látek soustředí kotvičník zemní do natě, plodů a kořene. Pravdou ale je, že množství látek se liší podle původu kotvičníku. Kvalitu rostliny totiž ovlivňuje složení půdy nebo třeba podnebí. A tak i přesto, že je největším producentem kotvičníku zemního Čína – domovina této rostliny, nejkvalitnější kotvičník pochází z Evropy, konkrétně z Bulharska.
Co mají tyto bylinky společného?
Mace peruánské a kotvičníku se ne jen tak náhodou přezdívá "přírodní viagra". Obě bylinky totiž obsahují přírodní látky zvané steroidní saponiny, což jsou přírodní chemické sloučeniny odpovědné za návrat vitality a přirozené podpory pohlavních hormonů. Z toho důvodu se s macou a kotvičníkem můžete velmi často setkat v doplňcích stravy na podporu erekce nebo k potlačení nepříjemných projevů klimakteria. Především kotvičník zemní je proslulý svým působením na mužské pohlavní orgány a svalový tonus, díky čemuž podporuje rychleji budovat svalovou hmotu a usnadňuje přípravu a regeneraci před a po fyzickém výkonu. Nechybí tedy ani ve výbavě mnoha sportovců a kulturistů.
Dále obě bylinky obsahují velké množství tříslovin, vitaminů B a C, minerálů a stopových prvků – zejména železo, vápník, draslík a zinek, glykosidů a esenciálních aminokyselin, které si naše tělo nedovede samo vytvořit.
Maca také představuje významný antioxidant a adaptogen, což znamená, že očišťuje tělo od toxinů a pomáhá mu překonávat zátěžové situace. Díky mace se tak zvyšuje psychická i fyzická odolnost.
Díky harmonickému složení a synergickému působení látek se vzájemné užívání macy a kotvičníku vřele doporučuje. Samozřejmě ale nic se nemá přehánět, a tak vždy dbejte na doporučené denní množství podle výrobce a nepřekračujte povolenou dávku.
Účinky macy v organismu:
- Fyzické a duševní zdraví
- Plodnost
- Vytrvalost, vitalita
- Sexualita
- Hormonální systém - menopauza Zdroj fytoestrogenu
Účinky kotvičníku v organismu:
- Pohlavní orgány / hormonální aktivita
- Normální funkce močové soustavy (močení)
- Zdraví úst a dásní
- Normální stav pokožky
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

Maca a její účinky na zdraví
Užívání macy může přinést mužskému osazenstvu spoustu výhod. V první řadě má kladný vliv na celkovou sexualitu a zvýšení libida. Významně také zlepšuje plodnost, jelikož zvyšuje kvalitu, množství i pohyblivost spermií. Zvládne být dobrým pomocníkem i při problémech s prostatou.

Jaké jsou vhodné formy zinku?
Zinek je minerální látkou, která hraje klíčovou roli ve více procesech v našem těle, než bychom si možná dokázali představit. Běžně tento minerál přijímáme v jídle, ovšem ne vždy to je v dostatečném množství. Už však jeho nepatrný deficit může vyvolat řadu obtíží a narušit přirozené mechanismy. Proto není na škodu ho organismu dodávat v podobě suplementu

Má smysl pravidelně užívat probiotika, případně jaká zvolit?
Funkce probiotik je různorodá. Začíná u náležitého chodu střev, potlačování růstu škodlivých patogenů, udržování správného pH, usnadnění trávení potravy a končí až u imunitního sytému. Pokud tedy nemáme dlouhodobě v pořádku střeva, je dost pravděpodobné, že to zásadně a negativně ovlivní taktéž vlastní obranyschopnost.