Mladý ječmen – zelená superpotravina vhodná nejen k očistě těla
Zelené superpotraviny jako chlorella, spirulina nebo mladý ječmen jsou čím dál tím oblíbenější. Může za to především rozmach zdravého stravování a redukčních diet. Nejčastěji se mladý ječmen užívá ve formě tablet, šťávy nebo prášku, který se rozmíchá ve vodě a následně se vypije. Jedná se tedy o doplněk stravy, který je volně dostupný na eshopech či zdravých výživách. Zjistěte, v čem spočívá jeho hlavní přínos pro naše tělo a kdy se vyplatí zařadit ho do svého jídelníčku.
Co je mladý ječmen?
Mladý ječmen neboli také zelený ječmen je někdy přezdívaný jako „elixír mládí a krásy“. Jedná se o ječmen setý, který je sklízen ve fázi, kdy dosahuje výšky přibližně 25 cm a je ještě hezky zelený. Jde tedy o plodinu, kterou všichni známe a kterou mnohdy přehlížíme a neuvědomujeme si, kolik cenných látek obsahuje. Aby ale ve výhoncích bylo dostatek prospěšných látek, je nutné sklízet ho, když je mladý. Jakmile totiž začne vytvářet klásky a zrna, přesouvají se všechny živiny ze zeleného výhonku do zrn, které se většinou používají jako krmení pro zvířata.
V České republice patří mladý ječmen mezi velice často pěstované obilniny. Přibližně 30 % celkové sklizně se totiž využívá k výrobě sladu. Pro přípravu doplňků stravy z mladého ječmene se většinou používají rostlinky z jiných států (např. Německo, Nový Zéland, Austrálie nebo USA).
Jaké látky mladý ječmen obsahuje?
Mladý ječmen obsahuje spoustu prospěšných aktivních látek. Z vitaminů jsou v něm zastoupeny hlavně vitaminy skupiny B, dále pak vitamin E, C a K. Z minerálů a stopových prvků je bohatý na draslík, fosfor, vápník, hořčík, měď a železo. Bohatý je také na obsah antioxidantů, prospěšných enzymů, chlorofylu a vlákniny, díky níž získáte pocit sytosti a podpoříte své trávení. Za zmínku rozhodně také stojí provitamin A neboli betakaroten a látka zvaná cholin, která je stavební složkou neuromediátoru acetylcholinu. Tento neuromediátor umožňuje nervosvalové přenosy a je odpovědný za správnou činnost mozku a nervové soustavy.
Jak mladý ječmen funguje v těle?
Mladý ječmen je často spojován s alkalizací organismu. Co to znamená? Ve své podstatě se snaží o acidobazickou rovnováhu organismu, která je často nezdravým stravováním narušena a nakloněna směrem k překyselení. Překyselení organismu může vést ke vzniku civilizačních chorob a podmiňovat dřívější stárnutí buněk. A právě tomu se podle přírodní a alternativní medicíny snaží mladý ječmen předcházet. Lze tedy také říct, že posiluje obranyschopnost organismu, očišťuje tělo od toxických látek, podporuje trávení a potlačuje příznaky chudokrevnosti. V neposlední řadě pomáhá při hubnutí díky obsahu vlákniny.
Mladý ječmen a jeho působení?
- Celkové tonikum vitaminů a minerálních doplňků z přírodního zdroje
- Antioxidant
Jak mladý ječmen užívat?
Abyste dosáhli požadovaného efektu, je potřeba užívat mladý ječmen opravdu poctivě, pravidelně a v dostatečně dlouhém časovém rozmezí. Nejlepší je vytrvat s jeho konzumací 2–3 měsíce a dávat si ho v dopoledních hodinách. Dávkování záleží na výrobci. Většinou se ale doporučuje nezačínat hned s plnou dávkou, ale množství postupně zvyšovat.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Český výrobce medicinálních hub MycoMedica ve svém portfoliu nabízí také prvotřídní BIO mladý ječmen ve formě prášku.
Společnost Naturalis nabízí mladý ječmen pocházející od certifikovaných a ověřených dodavatelů z amerického státu Utah. Naturalis mladý ječmen je zárukou opravdové kvality.

Vitamin D3 ve formě kapek nebo kapslí? Co je vhodnější?
Vitamin D3 neboli Cholekalciferol je klíčovým vitaminem pro naše kosti, zuby a imunitu. Většina z nás ví, že jeho nejpřirozenějším zdrojem je ultrafialové záření ze slunce. Jenže potřebnou sílu a správný úhel dopadajících paprsků má sluníčko jen zhruba polovinu celého roku. Přes zimu a jaro tak až 70 % české populace trpí nedostatkem vitaminu D. Pokud se tedy chcete po celý rok cítit fit a lépe odolávat nemocem, měli byste „déčko“ doplňovat prostřednictvím doplňků stravy. Ty můžete sehnat v několika ruzných formách na které se dnes zaměříme.

Jaké má arginin účinky?
Arginin je semi-esenciální látkou, která se dokáže v těle přirozeně produkovat, ale pouze za jistých podmínek. Arginin je přitom významná aminokyselina, která se podílí na mnoha fyziologických pochodech v organismu. Jeho příjem si však můžeme zajistit potravou. Našli bychom ho například ve vejcích, mase, rybách, mléčných výrobcích, semínkách, ořechách, luštěninách nebo dokonce hořké čokoládě.

Není kolagen jako kolagen, jak vybrat ten správný a kvalitní?
Kolagen je velice důležitá bílkovina v těle a ze všech přítomných proteinů zabírá dokonce až 30 %. Náš organismus ho produkuje samovolně, ovšem s postupem času a přibývajícím věkem se tato schopnost bohužel snižuje. Kolagen je mimobuněčná bílkovina, která je ve vodě nerozpustná. Je základním stavebním kamenem všech pojivových tkání, nachází se napříč celým tělem a je nezbytný pro strukturu, pevnost a stabilitu tkáně.