Mladý ječmen – zelená superpotravina vhodná nejen k očistě těla
Zelené superpotraviny jako chlorella, spirulina nebo mladý ječmen jsou čím dál tím oblíbenější. Může za to především rozmach zdravého stravování a redukčních diet. Nejčastěji se mladý ječmen užívá ve formě tablet, šťávy nebo prášku, který se rozmíchá ve vodě a následně se vypije. Jedná se tedy o doplněk stravy, který je volně dostupný na eshopech či zdravých výživách. Zjistěte, v čem spočívá jeho hlavní přínos pro naše tělo a kdy se vyplatí zařadit ho do svého jídelníčku.
Co je mladý ječmen?
Mladý ječmen neboli také zelený ječmen je někdy přezdívaný jako „elixír mládí a krásy“. Jedná se o ječmen setý, který je sklízen ve fázi, kdy dosahuje výšky přibližně 25 cm a je ještě hezky zelený. Jde tedy o plodinu, kterou všichni známe a kterou mnohdy přehlížíme a neuvědomujeme si, kolik cenných látek obsahuje. Aby ale ve výhoncích bylo dostatek prospěšných látek, je nutné sklízet ho, když je mladý. Jakmile totiž začne vytvářet klásky a zrna, přesouvají se všechny živiny ze zeleného výhonku do zrn, které se většinou používají jako krmení pro zvířata.
V České republice patří mladý ječmen mezi velice často pěstované obilniny. Přibližně 30 % celkové sklizně se totiž využívá k výrobě sladu. Pro přípravu doplňků stravy z mladého ječmene se většinou používají rostlinky z jiných států (např. Německo, Nový Zéland, Austrálie nebo USA).
Jaké látky mladý ječmen obsahuje?
Mladý ječmen obsahuje spoustu prospěšných aktivních látek. Z vitaminů jsou v něm zastoupeny hlavně vitaminy skupiny B, dále pak vitamin E, C a K. Z minerálů a stopových prvků je bohatý na draslík, fosfor, vápník, hořčík, měď a železo. Bohatý je také na obsah antioxidantů, prospěšných enzymů, chlorofylu a vlákniny, díky níž získáte pocit sytosti a podpoříte své trávení. Za zmínku rozhodně také stojí provitamin A neboli betakaroten a látka zvaná cholin, která je stavební složkou neuromediátoru acetylcholinu. Tento neuromediátor umožňuje nervosvalové přenosy a je odpovědný za správnou činnost mozku a nervové soustavy.
Jak mladý ječmen funguje v těle?
Mladý ječmen je často spojován s alkalizací organismu. Co to znamená? Ve své podstatě se snaží o acidobazickou rovnováhu organismu, která je často nezdravým stravováním narušena a nakloněna směrem k překyselení. Překyselení organismu může vést ke vzniku civilizačních chorob a podmiňovat dřívější stárnutí buněk. A právě tomu se podle přírodní a alternativní medicíny snaží mladý ječmen předcházet. Lze tedy také říct, že posiluje obranyschopnost organismu, očišťuje tělo od toxických látek, podporuje trávení a potlačuje příznaky chudokrevnosti. V neposlední řadě pomáhá při hubnutí díky obsahu vlákniny.
Mladý ječmen a jeho působení?
- Celkové tonikum vitaminů a minerálních doplňků z přírodního zdroje
- Antioxidant
Jak mladý ječmen užívat?
Abyste dosáhli požadovaného efektu, je potřeba užívat mladý ječmen opravdu poctivě, pravidelně a v dostatečně dlouhém časovém rozmezí. Nejlepší je vytrvat s jeho konzumací 2–3 měsíce a dávat si ho v dopoledních hodinách. Dávkování záleží na výrobci. Většinou se ale doporučuje nezačínat hned s plnou dávkou, ale množství postupně zvyšovat.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Český výrobce medicinálních hub MycoMedica ve svém portfoliu nabízí také prvotřídní BIO mladý ječmen ve formě prášku.
Společnost Naturalis nabízí mladý ječmen pocházející od certifikovaných a ověřených dodavatelů z amerického státu Utah. Naturalis mladý ječmen je zárukou opravdové kvality.

Mandlový olej a jeho vliv na naši pleť?
Mandlový olej se vyrábí se syrových mandlí. Ty rostou na stromě, jež nese název Mandloň obecná (Prunus Dulcis). Dorůstá se do výšky až 12 metrů. Její původ je v severní Africe a západní Asii, ovšem v dnešní době se pěstuje i v jiných teplejších oblastech, často se však stává, že zplaní. Nejlepší podmínky má totiž v teplých, ale suchých oblastech, kde jsou mírné zimy. Mandloň kvete bílými až narůžovělými květy, ze kterých později vznikají právě mandl

Selen – stopový prvek s velkým významem pro naše tělo
Selen patří mezi jedny z důležitých stopových prvků pro naše těla a zdraví. Tělo si ho nedokáže vytvořit samo a je proto nezbytně nutné přijímat ho z potravy. Bohužel se ale v půdě mnoha evropských zemích nenachází v dostatečné míře, což způsobuje, že se v rostlinách a následně i potravinách vyskytuje selenu pouze nepatrné množství. Selen je esenciální stopový prvek, který se v živočišných tkáních objevuje v podobě organických sloučenin a váže se na proteiny. Ve formě tzv. selenoproteinů hraje významnou roli v boji proti volným radikálům, zapříčiňujícím rychlejší opotřebení buněk.

Na co je dobrý lutein?
Lutein je významný antioxidant, jenž poskytuje ochranu buňkám před oxidačním poškozením. Největší koncentraci luteinu bychom našli v oku, přesněji řečeno v sítnici a žluté skvrně. Tedy oblasti, které jsou zodpovědné za centrální vidění.