DOPRAVA ZDARMA pro všechny objednávky nad 500 Kč. Akce platí pouze od 3.5. - 9.5.2021.

Selen – stopový prvek s velkým významem pro naše tělo

Selen patří mezi jedny z velmi důležitých stopových prvků pro naše zdraví. Tělo si ho nedokáže vytvořit samo a je proto nezbytně nutné přijímat ho z potravy. Bohužel se ale v půdě mnoha evropských zemích nenachází v dostatečné míře, což způsobuje, že se v rostlinách a následně i potravinách vyskytuje selenu pouze nepatrné množství. 

Co je selen a jak ho získat?

Selen je esenciální stopový prvek, který se v živočišných tkáních objevuje v podobě organických sloučenin a váže se na proteiny. Ve formě tzv. selenoproteinů hraje významnou roli v boji proti volným radikálům, zapříčiňujícím rychlejší opotřebení buněk.

 

Bohatou zásobárnu selenu představují především ořechy, mořské plody, vejce nebo třeba houby a slunečnicová semínka. Naše strava by proto měla být pestrá a zaměřená na zmíněné potraviny. Je ale potřeba je do jídelníčku zařazovat střídavě, neboť výskyt selenu v potravinách je velmi nestabilní a je ovlivněn kvalitou půdy. I tak ale bohužel nemáte záruku toho, zda přijímáte opravdu dostatečné množství selenu. Jedinou jistotu představují doplňky stravy s deklarovaným obsahem selenu.

 

 

Ovšem pozor, i zde platí pravidlo, že všeho moc škodí. Existují totiž určitá rizika spojená s nadměrným příjmem selenu. Zvýšená konzumace nad doporučenou denní dávku může být dokonce pro náš organismus toxická. Jedná se ale o poměrně vzácný stav, kterému lze snadno předejít dodržováním dávkování dle výrobce doplňku stravy.

Kolik selenu bychom měli přijímat?

Běžně bychom měli přijímat okolo 25–100 mikrogramů selenu denně, optimální průměrná dávka pro dospělého zdravého člověka činí okolo 55 mikrogramů selenu za den. Odborníci doporučují přijímat ho společně s vitamínem E, protože tak zajistíme nejlepší fungování v našem těle. Maximální denní dávka by neměla přesáhnout 900 mikrogramů, která by již mohla způsobit problémy s trávením, zvracení, nevolnost a neurologické potíže. Naopak nedostatek selenu sice přímo neohrožuje na životě, ale zvyšuje riziko zánětlivých nebo imunitních onemocnění.

Co hrozí při nedostatku selenu v těle?

Vlivem klimatických změn dochází k velkému úbytku selenu v půdě nejen v Evropě, ale i na celém světě. Pokud je půda chudá na selen, odráží se to i na plodinách, které se na ní pěstují. To se následně stává začarovaným kruhem a velikou slabinou celého lidstva.

 

Kromě toho existují určité skupiny osob, které jsou ještě více ohrožené na nedostatek selenu. Jsou to především alkoholici, kuřáci, pacienti docházející na dialýzu nebo třeba vegetariáni.  A jak se nedostatek tohoto prvku projevuje? Objevují se hlavně tyto symptomy: únava, ztráta vlasů, slabá imunita, bolest svalů, úzkost a deprese, nemoci štítné žlázy, srdce a jater.

V čem je selen nápomocný?

Lidský organismus pro své správné fungování potřebuje pouze stopové množství selenu. I přesto je ale nezastupitelný. Selen je totiž velmi důležitý antioxidant.

 

Působení selenu v organismu: 

 

  • Přispívá k normální spermatogenezi
  • Přispívá k udržení normálního stavu vlasů
  • Přispívá k normální funkci imunitního systému
  • Přispívá k normální činnosti štítné žlázy
  • Přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem
  • Přispívá k udržení normálního stavu nehtů

Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:

 

VitaHarmony Selen obohacený o kvasnicový extrakt s obsahem 55 µg v jedné tabletě. Je ve své bioaktivní formě velice dobře dostupným stopovým prvkem pro náš organismus.

 

 

Blog

Kešu ořechy – v čem spočívá jejich přínos pro zdraví?

kešu ořechy se pojí spoustu zajímavostí, o kterých ví jen málokdo. Věděli jste například, že ledvinovitý tvar kešu odpovídá názvu stromu, na kterém roste? Ano, je tomu skutečně tak. Kešu ořechy jsou plodem stromu ledvinovníku západního (Anacardium occidentale), což je tropický stálozelený strom původem z Brazílie. Dnes se pěstuje hlavně v Indii a Vietnamu na plantážích, kde se i přímo zpracovává. Největší ledvinovník západní však nenajdete ani v Indii nebo Vietnamu, ale právě v Brazílii ve městě Natal, kde z výšky vypadá jako celý zarostlý park.

07.05.2021


Selen – stopový prvek s velkým významem pro naše tělo

Selen patří mezi jedny z důležitých stopových prvků pro naše těla a zdraví. Tělo si ho nedokáže vytvořit samo a je proto nezbytně nutné přijímat ho z potravy. Bohužel se ale v půdě mnoha evropských zemích nenachází v dostatečné míře, což způsobuje, že se v rostlinách a následně i potravinách vyskytuje selenu pouze nepatrné množství. 

29.04.2021


Maca a Kotvičník zemní – je vhodné je kombinovat?

Maca peruánská a kotvičník zemní známý také jako tribulus terrestris jsou dvě odlišné bylinky, které toho ale mají hodně společného. Možná jste o nich už slyšeli a teď si kladete otázku, proč se doporučuje jejich kombinace. A právě na to vám odpovíme v následujících řádcích.

20.04.2021Všechny články


https://www.zivefirmy.cz/profi-doplnky-stravy_f1739187?loc=cr|0

Provozovatel webu, Doplň Vitamín s.r.o, se sídlem Roháčova 145/14, Praha 3 - Žižkov, 130 00, IČ: 04693787, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely a v případě Vašeho souhlasu také pro personalizaci reklam. Přečtěte si Zásady souborů cookies.

Souhlasím