Není kolagen jako kolagen, jak vybrat ten správný a kvalitní?
Kolagen je velice důležitá bílkovina v těle a ze všech přítomných proteinů zabírá dokonce až 30 %. Náš organismus ho produkuje samovolně, ovšem s postupem času a přibývajícím věkem se tato schopnost bohužel snižuje. V dnešní době ale existují kvanta produktů, které kolagen obsahují, a lze ho tak do těla dodávat za pomoci doplňků stravy. Volba však nemusí být až tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Kolagen totiž není v našem organismu pouze jeden, ale existuje poměrně dost jeho typů. Každý je zastoupen v jiné části těla, a proto i při výběru byste se měli poohlížet po takovém, který bude nápomocný v té oblasti, ve které zrovna potřebujete.
Co je to kolagen a proč má takový význam?
Kolagen je mimobuněčná bílkovina, která je ve vodě nerozpustná. Je základním stavebním kamenem všech pojivových tkání, nachází se napříč celým tělem a je nezbytný pro strukturu, pevnost a stabilitu tkáně. Z tohoto důvodu je kolagen nepostradatelný pro zdraví stav kůže, nehtů, vlasů, chrupavek, šlach a kloubů, a i když byste to možná neřekli tak i kostí, zubů a cév. Nedostatek kolagenu se projevuje předčasným stárnutím, jež se může promítnout třeba na kvalitě pleti a vlasů nebo funkci pohybového aparátu. Postupný úbytek kolagenu je zcela přirozený, jsou zde ale faktory, které mohou celý proces ještě urychlovat. Negativní dopad na tvorbu kolagenu má především špatný životní styl a strava, přemíra stresu či kouření, nebo nadmíra fyzické aktivity.
Jaké typy a formy kolagenu existují?
Typů kolagenu je opravdu mnoho. Je známo přibližně asi 30 jeho druhů. Nicméně nejvýznamnější jsou typy kolagenu I–V, jelikož ty v těle zabírají to největší procento. Typ I nalezneme především v kůži, šlachách, zubech a kostech, typ II v kloubních chrupavkách, typ III se nachází na místech jako typ I, později v něj dokonce přechází, typ IV je přítomen v membránách a typ V je součástí cévních stěn. Aby toho však nebylo málo, můžete se setkat také s odlišnou formou kolagenu. Ovšem i na té záleží. Kolagen může být tzv. nativní (čistý) nebo ve formě hydrolyzovaných kolagenních peptidů. Hydrolyzovaný kolagen je z pohledu vstřebatelnosti daleko výhodnější. Lépe se absorbuje a distribuuje tam, kde je potřeba.
Zdroje kolagenu
Živočišné zdroje kolagenu mohou být rovněž různorodé. Nejvíce se používá kolagen hovězí a rybí, méně pak vepřový. Pokud se rozhodnete kolagen užívat, je důležité zvolit ten správný, protože každý bude nápomocný jinde. Zaměřte se taktéž na kvalitu a mějte na paměti, že pro náležitou tvorbu kolagenu je nepostradatelný vitamin C. Aktivně se totiž podílí na kolagenové syntéze.
- Hovězí kolagen
Tento kolagen bývá nejčastěji typu I. Získává se především z kůže a dalších částí skotu. Je vhodný zejména pro podporu normální funkce pohybového aparátu a jeho součástí. Zmírňuje kloubní obtíže, jejich bolestivost a doporučuje se i při časté a vyšší zátěži. Speciální formou tohoto kolagenu je bioaktivní hovězí kolagen COLLisant. To je patentovaný druh kolagenních peptidů typu I a III. Díky speciálnímu vývoji a nízké molekulární hmotnosti funguje efektivně na klouby i přesto, že neobsahuje typ II.
Z nabídky můžeme doporučit Golden Nature Hovězí kolagen bioaktivní 3x300 g s přidaným vitaminem C ve zvýhodněném balení, který obsahuje právě patentovaný vysoce vstřebatelný kolagen COLLisant.
- Rybí kolagen
Získává se ze šupin studenovodních ryb. Představuje zástupce kolagenu typu I, jenž je bohatě přítomen v kůži. Hodí se proto pro podporu pevnosti, pružnosti a kvality pleti. Navíc má blahodárný vliv na růst nehtů a vlasů. Zpomaluje předčasné stárnutí a tvorbu vrásek.
Na ProfiDoplnkyStravy.cz naleznete Golden Nature rybí kolagen v kapslích 400mg pro snadné užívání nebo prášek ve dvou příjemných příchutích – zelené jablko či borůvka, který si namícháte dle svých potřeb. Veškeré rybí kolageny obsahují vitamin C a v sortimentu je naleznete rovněž ve výhodných setech.
Z naší nabídky kolagenů na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

Ostropestřec mariánský – nejen pro zdravá játra
Ostropestřec mariánský pod latinskym názvem Silybum marianum, je pichlavá, statná a na první pohled nezaměnitelná rostlina s charakteristickým nachově červeným květem, která nese mnoho lidových označení. Pro svůj blahodárný efekt na lidský organismus se Ostropestřec mariánský v léčitelství hojně využívá k podpoře funkce jater a kardiovaskulárního/oběhového systému.

Arganový olej a jeho využití?
Arganový olej je rostlinným olejem, o kterém v dnešní době slyšel asi prakticky každý, a to většinou v souvislosti s jeho skvělým působením na pokožku těla, obličej či na vlasy. Mnoho lidí ho zařadilo do své denní rutiny a označují ho jako zázračný elixír, protože je velice všestranným pomocníkem, a dokonce může nahradit i několik kosmetických produktů. Arganový olej pochází z plodů argánie trnité (Argania Spinosa). Jde o polopouštní stromy téměř výhradně se vyskytující na jihozápadě Maroka, kde tvoří řídké lesní porosty nazývané jako arganové lesy. Dorůstají do výšky 7-10 metrů, v některých případech dokonce i více. Rostou velmi pomalu a jsou dlouhověké.

Na co je dobrý resveratrol?
Resveratrol je sloučenina, která se stala v posledních letech středem pozornosti, díky svému prospěšnému vlivu na zdraví člověka. Jedná se totiž o skvěle fungující antioxidant, jež ocení nejen naše buňky. Resveratrol náleží mezi polyfenoly. To je skupina chemických látek, jež se přirozeně vyskytuje v celé řadě rostlin. Takové sloučeniny neobsahují rostliny jen tak, ale mají v nich svůj jasný účel. Nejen že mohou dodávat specifickou barvu, chuť či vůni, ale jsou určeny také k ochraně před možnými nepříznivými vlivy.