Tryptofan a jeho působení a užívání
Tryptofan neboli také L-Tryptofan je esenciální aminokyselinou, která má pro lidský organismus nezastupitelný význam. Tělo si ho samo nevytváří, a my jsme proto odkázáni na jeho pravidelný příjem. Mnoho lidí mu však nepřisuzuje dostatečnou pozornost, přitom jeho nedostatek může způsobit různorodé obtíže, jež nám mohou ztěžovat každodenní běžný život. V dnešním článku si tak můžete přečíst o jeho důležitosti a možná zjistíte, že se s jeho deficitem potýkáte i vy.
Jak tryptofan účinkuje v organismu?
Tato aminokyselina má význam pro mnoho psychických i tělesných procesů. V první řadě podporuje správnou funkci nervové soustavy a je také výchozí látkou pro vznik dalších důležitých látek, které ovlivňují naše zdraví. Tryptofan má tu schopnost proniknout až do mozkové tkáně, kde je prekurzorem neurotransmiterů. Konkrétně se jedná o serotonin a melatonin. Oba se podílí na činnosti centrální nervové soustavy a zajišťují náležitý cirkadiánní rytmus. Závisí na nich tedy třeba střídání spánku a bdělosti.
Jaké jsou projevy nedostatku?
Při nedostatku tryptofanu je tudíž narušena i tvorba dalších látek. To se může projevit spoustu způsoby, přičemž každé tělo bude reagovat na takovýto deficit jinak rychle. Častým příznakem bývají poruchy spánku a usínání, nespavost, špatná nálada, napětí, nevolnosti, únava, narušená soustředěnost a paměť. Po jisté době se mohou objevit rovněž rozličné duševní poruchy nebo se dokonce v mnohých případech zhoršují nepříjemné projevy premenstruačního syndromu (PMS).
Má tryptofan vedlejší účinky?
Ve většině situacích je tryptofan bez nežádoucích účinků, výjimečně se mohou u citlivějších jedinců objevit nevolnosti a bolesti břicha. Nicméně měli byste se informovat u svého lékaře, pokud trpíte onemocněním jater, střev či ledvin nebo také v případě užívání antidepresiv (zejména se týká léčiv typů SSRI a IMAO). Bezpečnost podávání tryptofanu není dostatečně prozkoumána ani během těhotenství a při kojení.
V jakých potravinách je tryptofan?
Značnou část tryptofanu přijímáme každý den společně s potravinami, jež konzumujeme. Nachází se v živočišné i rostlinné potravě. Je přítomen například v rybách (losos, sardinky, tuňák), hovězím a drůbežím mase, mléku, semínkách, ořechách, luštěninách, banánech a tofu. Jestliže se tuto aminokyselinu rozhodnete dodávat do organismu za pomoci doplňků stravy, je pravděpodobné, že narazíte na různé formy. Vás by měl ovšem zajímat pouze L-tryptofan, jelikož D-tryptofan je pro tělo nevyužitelný a zároveň i toxický.
Kdy tryptofan začít užívat?
Pokud nemáte žádné těžkosti týkající se spánku a usínání, bohatě vám postačí jeho příjem z běžné denní stravy. Ovšem jestliže si již delší dobu všímáte jakýchkoliv problémů ohledně spánku, a zaznamenali jste dokonce další obtíže, které jsme jmenovali výše, je pravděpodobné, že je na vinně právě deficit tryptofanu. V této situaci je jeho doplňování vhodné zvážit. Nápomocný může být také v období vyšší psychické zátěže a vypětí.
Po jaké době tryptofan působí?
Bohužel nelze přesně určit, kdy účinek tryptofanu nastoupí. Každé tělo je specifické, a proto i jeho reakce bude pravděpodobně individuální. Svou roli hraje metabolismus, výše zvolené dávky a frekvence užívání. Na pozitivní výsledky si tedy můžete nějakou dobu počkat. Je dobré myslet taktéž na to, že pro přeměnu tryptofanu na jiné látky, je zapotřebí přijímat rovněž dostatek vitaminu B6 (pyridoxinu). Ten je totiž v tomto procesu zásadní a nepostradatelný.
Jak by se měl tryptofan dávkovat?
Na začátku byste měli vždy volit spíše menší dávku a zbytečně nenasazovat hned tu maximální. Až když se žádné změny nedostaví, můžete zkusit pozvolna množství navyšovat. Je doporučeno suplementovat přibližně 200–600 mg tryptofanu denně, ovšem některé studie úvadí dávkování až ve výšši 2000mg/denně. V závažnějších případech je možno i více. Podávejte večer, a to nejlépe 30 až 60 minut před spaním. Pravidelné a dlouhodobé užívání je bezpečné, zároveň není tryptofan návykovou látkou.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
L-Tryptophan: Basic Metabolic Functions, Behavioral Research and Therapeutic Indications - PMC [online]. [cit. 08. 08. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2908021/

Kdy je vhodné začít užívat vitamin D3?
O vitaminu D je všeobecně známo, že ho naše tělo potřebuje v dostatečném množství, aby všechny procesy v něm mohly probíhat tak, jak se patří. Své jméno dostal podle toho, že byl nalezen jako čtvrtý vitamin. Samotný vitamin D neboli kalciferol je v současnosti považován spíše za steroidní hormon a vyskytuje ve vícero formách. Nejdůležitější je vitamin D2 (ergokalciferol) a vitamin D3 (cholekalciferol). Liší se zejména tím, kde se vyskytují. Zatímco forma D2 je přítomna především v rostlinné říši, tak D3 zase naopak v té živočišné. Pro nás je nicméně zásadní hlavně vitamin D3, jelikož je pro tělo lépe využitelný. Protože se snadněji vstřebává a my si při užívání tohoto typu odneseme daleko více

Vitamín D a jeho vliv na organismus, proč je tak důležitý??
Vitamín D je všeobecně známý jako vitamín rozpustný v tucích. Denní příjem Vitamínu D3 je u každého individuální. Studie doporučují příjem vitamínu D3 v množství 1000-3000 I.U. při absenci slunečního svitu u dospělých jedinců. Vitamin D3 je všeobecně v populaci hodně zanedbáván a proto mnoha z nás má nedostatečné množství tohoto vitamínu D v organismu. Vitamín D3 je vhodné užívat i preventivně v létě, ovšem nejdůležitější je ho užívat v průběhu zimních období, kdy sluneční svit nemá takovou silu a nelze tedy vitamin D3 ze slunce čerpat.

Resveratrol - silný přírodní antioxidant
Resveratrol řadíme mezi aktivní látky spadající do skupiny polyfenolů. Obecně platí, že tato skupina látek působí na organismus jako silný antioxidant. Resveratrol je jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantu o čemž svědčí i jeho blahodárné působení na organismus.