Vitamin C – vitamin pro imunitu, nervovou soustavu i pohybový aparát
Vitamin C neboli kyselina askorbová má širokospektrální efekt na lidský organismus a patří mezi základní prvky/vitamíny, bez kterých se naše tělo neobejde. Působí totiž na všechny orgány napříč celým tělem a oplývá celou řadou důležitých funkcí. I přes to, že se dnes extrémní avitaminóza tohoto vitaminu, která způsobuje nemoc zvanou kurděje, již prakticky nevyskytuje, stále jsou některé skupiny lidí ohroženější než jiné.
Kdo mezi ně patří a jak vitamin C tělu efektivně dodat? To se dozvíte v následujícím článku.
Jaká je doporučená denní dávka vitaminu C a lze se jím předávkovat?
Tělo si vitamin C nedokáže samo vytvářet, proto jej řadíme mezi tzn. esenciální vitamíny, dokonce si ho nedovede ani ukládat na horší časy. Jeho neustálý přísun v podobě pestré a vyvážené stravy, případně doplňků stravy s obsahem vitaminu C je proto velmi důležitý a pro správné fungování organismu nezbytný.
Doporučené denní množství vitamínu C se u dospělých jedinců pohybuje mezi 80 a 100 mg, což je množství, které náš organismus ještě dovede plně využít. Je potřeba brát v úvahu, že každý jsme jiný a přijaté množství vitamínu C je hodně individuální, zaleží na mnoha aspektech jako jsou zdravotní stav, fyzická kondice, pohlaví, fyzická vytíženost atd. Vitamin C řadíme mezi vitamíny rozpustné ve vodě a jeho nadbytek tělo vyloučí spolu s močí. Předávkovat se tedy vitaminem C získaným přirozeně z potravy, je dosti nepravděpodobné.
Na pozoru byste se měli mít při užívání doplňků stravy s vysokým obsahem vitamínu C. Pokud se však budete řídit informacemi na etiketách, předávkování je opět nepravděpodobné a taktéž vám nehrozí . Pro dosažení dlouhodobě vyšší hladiny vitaminu C v organismu, doporučujeme volit tablety s vitaminem C, který se v tenkém střevě postupně uvolňuje a tělo ho tak má možnost postupně využívat.
Důležité je si uvědomit, že maximální kapacita vitaminu C, kterou je lidské tělo schopno využít, závisí na zdravotním stavu jedince. Při rekonvalescenci, po namáhavém tréninku, při užívání antibiotik či jiných léků nebo během stresu je tělo připraveno vitamin C zužitkovat i ve vyšších dávkách. Jeho příjem by také měli zvýšit kuřáci, těhotné ženy, sportovci a lidé, kteří jsou dlouhodobě vystaveni stresovým situacím.
Jaké jsou zdroje vitaminu C??
Vitamin C se nachází v ovoci a zelenině, především pak v ostružinách, kiwi, rybízu, růžičkové kapustě, paprice, šípkách a mnoho dalších, výčet potravin s obsahem vitamínu C je opravdu široký. To, že vysoký podíl vitaminu C se nachází v nejčastěji kyselých (citrusových) plodech, je mýtus, samozřejmě zde vitamín C obsažen je, nikoliv ale ve vysokých dávkách, které jsou v porovnaní s jinými potravinami.
Dobré je myslet i na to, že se tepelnou úpravou, nevhodným skladováním či sušením vitamin C z potravin rapidně vytrácí. Citlivě totiž reaguje na teplo a vzduch. Paradoxně tak vyšší obsah vitaminu C mohou obsahovat potraviny zamražené než ty, které uvaříte.
Jak vitamin C v těle působí?
Vitamin C má silné antioxidační účinky, díky čemuž dovede buňky chránit před oxidativním stresem. Kromě toho, že posiluje přirozenou obranyschopnost a preventivně působí proti nachlazení a chřipkovému onemocnění, také přispívá k tvorbě kolagenu a tím napomáhá správnému fungování cév, kostí, chrupavek, kůže a zubů, což se o něm málo ví. Stejně tak je o něm málo známé, že snižuje únavu, vyčerpání a působí blahodárně na nervovou soustavu.
Výčet pozitivních vlastností vitaminu C je opravdu pestrý. Za zmínku určitě stojí i to, že pomáhá vstřebávat železo, které je nezbytné pro krvetvorbu, jelikož absorbce železa je sama o sobě velmi komplikovaná.
Vitamín C v organismu podporuje:
- Přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci krevních cév
- Přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci kostí
- Přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci chrupavek
- Přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci dásní
- Přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci kůže
- Přispívá k normální tvorbě kolagenu pro normální funkci zubů
- Přispívá k normálnímu energetickému metabolismu
- Přispívá k normální činnosti nervové soustavy
- Přispívá k normální psychické činnosti
- Přispívá k normální funkci imunitního systému
- Přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem
- Přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání
- Přispívá k regeneraci redukované formy vitaminu E
- Zvyšuje vstřebávání železa
- Přispívá k udržení normální funkce imunitního systému během intenzivního fyzického výkonu a po něm
Pokud spadáte do rizikové skupiny osob, u nichž se může objevit snížená hladina vitaminu C, anebo víte, že váš jídelníček není dostatečně pestrý, zaměřte se na výběr vhodného doplňku stravy s obsahem vitaminu C.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:

Vitaminy a minerály – které jsou pro lidské tělo nejdůležitější?
Existuje 13 základních vitaminů, které rozdělujeme do dvou skupin na základě chemicko-fyzikálních vlastností. První skupinu tvoří vitaminy rozpustné v tucích neboli tzv. vitaminy lipofilní. Do této skupiny spadají vitaminy A, D, E a K. Mezi vitaminy rozpustné ve vodě neboli hydrofilní vitaminy patří vitamin C a všechny vitaminy tvořící B-komplex.

Zinek a jeho funkce v organismu?
Zinek je v těle jedním z významných minerálů podílejících se na stovkách tělesných pochodů a organismus by bez něho nemohl fungovat tak, jak je třeba. Je stopovým prvkem, a z toho důvodu je potřebný jen v malém množství, avšak není o nic méně důležitější než jiné látky. Udává se, že již jeho lehký nedostatek může způsobovat určité problémy v některých systémech těla. Je nutný například pro aktivitu enzymů, pokožku, vlasy a reprodukční orgány. Tím ale seznam přínosů zinku zdaleka nekončí. Zinek se vyskytuje v potravinách živočišného i rostlinného původu. Najdeme ho v mase, měkkýších, vejcích, játrech, mléčných výrobcích, v celozrnných obilovinách, kořenové zelenině, droždí a semínkách.

Zinek a jeho formy, proč zvolit chelátovou vazbu?
Zinek je esenciální stopový prvek, v našem těle tedy zastoupen jen v menším množství, ale o to více potřebný pro aktivitu několika stovek enzymů, normální růst, reprodukční orgány, imunitu a pro velký počet dalších nezbytných funkcí našeho těla. Protože je zinek esenciální látkou, je nutné ho přijímat z potravin na tento prvek bohatých nebo si při jeho nedostatku dopomoci doplňkem stravy. Existuje více forem zinku, ale ne všechny pro nás budou mít stejný přínos. Některé naše tělo využije mnohem lépe a některé v podstatě prostě jen projdou zažívacím traktem bez většího efektu. Můžeme se setkat buď s anorganickými nebo organickými formami mezi které patří i speciální tzv. chelátová vazba.