Zajímavosti o kelpu – v čem náš organismus podpoří
Kelp, rovněž znám pod názvem chaluha bublinatá (Ascophyllum Nodosum), je mořská řasa, která patří mezi chaluhy. Stejně jako ostatní řasy je zdrojem velmi kvalitních a tělem dobře využitelných výživných látek. Dá se konzumovat čerstvá, ale v našich končinách se s ní setkáme ve formě sušené nebo s namletým práškem, popřípadě je takový prášek v kapslích či slisovaný do podoby tablet. Díky velkému obsahu některých minerálních a stopových prvků, může být skvělou přírodní variantou, jak je do organismu doplnit. Jaké tedy minerály a další složky v kelpu nalezneme, jak vypadá, a v jakých ohledech může být kelp pro tělo příznivý? Všechny tyto zajímavosti o této řase si proberme v dnešním článku.
Kde se kelp přirozeně vyskytuje a jak vypadá?
Již bylo zmíněno, že kelp je chaluha vyskytující se v mořských vodách. Je to hnědá řasa, náležící do řádu laminaria, v němž se nachází asi třicet druhů. Na naší planetě se chaluha bublinatá vyskytuje už několik milionů let. Jejím typickým místem výskytu jsou především mělké oceány. Roste všude po světě, a to zejména kolem pobřeží. Tvoří rozsáhlé podvodní porosty, kterým se začalo říkat kelpové lesy.
Kelp je specifický svým opravdu rychlým růstem. Za jeden jediný den může totiž narůst až o celý půl metr. Celkově dosahuje různorodé velikosti mezi 30 a 80 metry. Vytváří vidlicovitě rozvětvené pásy, jež mají zelenohnědou barvu. Na povrchu má párové vzduchové bubliny, od nichž se odvinul i český druhový název ,,bublinatá“. Kelp se snadno přichycuje na skalních útvarech, mušlích či dřevě. Během odlivu ho běžně můžeme vidět na plážích, kde získává téměř černou barvu. Při přílivu se opět vrátí do své původní podoby.
Obsahové látky kelpu
Vzhledem k tomu, že není před sušením kelpu potřebná žádná tepelná úprava, zachovává si většinu svých živin až do konce celého procesu. Chaluha bublinatá obsahuje celou řadu vitaminů z b-komplexu – vitamin B1, B2, B3, B9 a B12. Dále pak vitamin C, D, A, E a K. Z minerálních a stopových látek lze jmenovat vápník, hořčík, fosfor, zinek, draslík, železo, křemík, měď, selen a jód. Z těch méně známých to je například bór, kobalt, vanadium či molybden. Je tedy vidět, že tato řasa je skutečně nabitá vitaminy i minerály, ale je nejvíce ceněna pro svůj vysoký obsah jódu. V kelpu se nachází rovněž základní živiny – sacharidy (včetně vlákniny), lipidy a proteiny. V neposlední řadě nesmíme opomenout ještě karotenoidy a flavonoidy.
S čím nám může být kelp nápomocný?
Hlavním důvodem, proč se chaluhy bublinaté používá, je značný obsah jódu. Je to jeden z nejlepších přirozených zdrojů. Jód je v těle důležitý hned pro vícero věcí. Potřebujeme ho hlavně ke správné činnosti štítné žlázy a metabolismu cukrů, tuků a bílkovin. Je dokonce významný pro normální vývoj kostí, fungování svalstva a reprodukčních orgánů. Jód je taktéž nepostradatelný během růstu plodu a dětí, kdy ovlivňuje vývoj centrální nervové soustavy. Dále je třeba nezbytný pro naše kognitivní funkce nebo zdravou pokožku celého těla.
Kelp však může podpořit i další části organismu. Využívá se při redukci váhy, jelikož napomáhá spalování tuků a lepšímu trávení. Vyznačuje se antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Je prospěšný, protože snižuje hladinu cholesterolu a krevního tlaku. Díky obsahu antioxidantů snižuje oxidační stres. Jak je vidět kelp umí být skvělým pomocníkem po mnoha stránkách, avšak nic se nesmí přehánět. Nadměrné množství jódu v organismu může škodit, a na užívání kelpu by si měli dát pozor také ti, co trpí nadměrnou funkcí štítné žlázy.
Kelp (chaluha bublinatá) v organismu podporuje:
- Normální trávení
- Kontrolu tělesné hmotnosti/pocit sytosti
- Hormonální systém
- Normální činnost štítné žlázy/produkce hormonů – energetický metabolismus
- Normální funkci střevního traktu
- Antiestrogenní působení
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc.Michaela Fulínová

Ginkgo biloba nejen pro lepší prokrvení, co ještě umí?
Ginkgo biloba nebo také Jinan dvoulaločný je v Asii už po několik tisíc let svatou rostlinou. Zároveň se i po takto dlouhou dobu využívá v tradičním lidovém léčitelství pro řešení vícero zdravotních obtíží a podporu organismu. Dochované zkameněliny však dokazují, že tento strom roste na naší planetě dokonce již miliony let. Je tedy skutečně odolnou rostlinou, která si prošla mnohými obdobími a změnami klimatu. V současnosti je součástí celé škály doplňků stravy, a to zcela samostatně či v kombinaci s dalšími prospěšnými složkami. Ginkgo biloba je vysoký, zdatný strom, který je opravdu houževnatý. Nevadí mu nepříznivé vlivy okolí, mrazy, škůdci ani mikroorganismy. Dorůstá až do několika desítek metrů, avšak samotný růst je velmi pomalý.

Ženšen pravý, zázračná bylina dlouhověkosti?
Ženšen pravý pod latinským názvem Panax ginseng je jednou z nejstarších, nejznámějších a nejužívanějších bylin na světě. Tato zázračná bylina je také nazývána Všehoj ženšenový a není tomu je tak pro nic za nic. Tuto přezdívku Ženšen získal díky svému skvělému a širokému spektru působení na organismus. První zmínky o Ženšenu pravém jsou opět z Asie a byly objeveny před více jak několika tisíci lety. Tradiční čínská medicína se opírá o tuto ceněnou rostlinu o čem svědčí i fakt, že v určitých historických období, byla cena Ženšenu dokonce vyšší, než cena zlata.

Kolagen pro zdravé klouby a pleť
Kolagen patří mezi velice oblíbený a stále častěji užívaný preparát resp. Doplněk stravy podporující správnou funkci pohybového aparátu, zejména tedy kloubů, vazů a šlach. Blahodárný efekt kolagenu ovšem nespočívá pouze v působení na pohybový aparát. Kolagen je také z více jak 60% obsažen v kůži a tak je pro kvalitu pleti nepostradatelným faktorem.