Ženšen a jeho druhy, jak vybrat ten pravý/správný?
Ženšen je rostlina, která je již od pradávna známá svojí blahodárností. Hojně je využívána v čínské medicíně i jiných tradičních léčitelstvích v nejrůznějších částech světa. Pokud se podíváme na nabídku produktů s ženšenem, možná zjistíme, že je takových přípravků mnoho. Liší se třeba koncentrací, množstvím nebo podobou. Setkáme se s extrakty, kapslemi, tinkturami, čaji nebo jen samotným práškem. Ovšem to není to jediné, co bychom měli při volbě toho pravého ženšenu sledovat. Není totiž ženšen jako ženšen. Pod tímto názvem se skrývá více než jeden rostlinný druh. Dnes se proto na tuto problematiku podíváme a vyjasníme si, na co lze pod pojmem ženšen narazit a podle čeho si vybrat ten správný.
Jak se vyznat v jednotlivých názvech ženšenu?
V první řadě, než si zvolíte formu, v jaké chcete ženšen užívat nebo si budete vybírat ten nejkvalitnější a opravdu efektivní výrobek, musíte si zjistit, jaký ženšen vlastně hledáte a požadujete. Nejen, že druhů ženšenu je více, ale také terminologie je poněkud matoucí a někdy dosti zavádějící. Můžete narazit na pojmy jako je ženšen pravý, asijský a čínský ženšen, panax, americký ženšen, všehoj léčivý, sibiřský či japonský ženšen a na mnoho rozličných českých, cizojazyčných a ostatních pojmenování. Je tudíž vhodné, se jako první zaměřit na název latinský. Tak bychom od sebe měli jednoduše jednotlivé typy ženšenu rozlišit.
V případě, že pátráte po skutečném ženšenu, měl by být vždy latinsky označen jako Panax. Tento rod patří do čeledi aralkovitých a nalezneme v něm vícero zástupců. Pravděpodobně nejznámějším a taktéž nejpoužívanějším je ženšen pravý. Zahrnuje však i jiné odrůdy. Českým slovem ženšen jsou ovšem označovány některé nepříbuzné typy rostlin, které mají kolikrát s pravým ženšenem společného jen velmi málo. Napovědět by vám měl opět latinský název.
Co vše náleží do rodu Panax?
Veškeré bylinky v tomto rodu jsou si svým složením podobné a obsahují prospěšné aktivní látky, jež jsou svým chováním specifické. Nejdůležitější jsou zejména panaxosidy, kam řadíme významně funkční ginsenosidy. Jsou to ženšenové saponiny, které mají modulační vlastnosti, podporují uvolňování oxidu dusného, posilují imunitní systém, zvyšují fyzickou i psychickou odolnost, podněcují energii, vitalitu a napomáhají odbourávat stres.
Do této skupiny patří ženšen pravý (Panax Ginseng), ženšen americký (Panax Quinquefolius), ženšen japonský (Panax Japonicus), ženšen vietnamský (Panax vietnamensis), ženšen trojlistý (Panax trifolius) a celá škála dalších. Ženšen pravý je jedním z nejoblíbenějších a nejlepších pro lidské zdraví. Vykytuje se i pod jmény jako je všehoj léčivý, čínský, mandžuský nebo korejský. První z nich je český ekvivalent, následující jsou pak určeny podle oblasti odkud daný ženšen pochází. Nicméně se jedná opravdu o stejnou rostlinku s totožnými obsahovými látkami a schopnostmi.
Ostatní z tohoto výběru v sobě mají stejné hlavní složky. Při porovnání kupříkladu ženšenu pravého a amerického, je hlavní rozdíl ve složení konkrétních ginsenosidů. Podle čínské medicíny je proto ženšen pravý spíše hřejivý a povzbuzující, ženšen americký zase chladivý a zklidňující.
Co je ženšenem nazýváno, ale ve skutečnosti tomu tak není?
Je zcela běžné, že se setkáme s dalšími rostlinami, jež nesou jméno ženšen. S těmi předchozími mají často shodného jen málo, obsahují jiné látky a očekávat bychom neměli stejný efekt jako u ženšenu pravého. Můžeme zmínit třeba ženšen sibiřský (eleuterokok ostnitý), ženšen indický (vitánie snodárná, ašvagandha), ženšen peruánský (řeřicha či maca peruánská), ženšen malajský (eurykoma dlouholistá neboli tongat ali) a ženšen brazilský (suma latnatá). Všechny tyto byliny jsou samozřejmě také přínosné a mají blahodárné spektrum vlastností. Musíte si však před pořízením zjistit, k čemu jsou vlastně vhodné.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

Kolagen pro zdravé klouby a pleť
Kolagen patří mezi velice oblíbený a stále častěji užívaný preparát resp. Doplněk stravy podporující správnou funkci pohybového aparátu, zejména tedy kloubů, vazů a šlach. Blahodárný efekt kolagenu ovšem nespočívá pouze v působení na pohybový aparát. Kolagen je také z více jak 60% obsažen v kůži a tak je pro kvalitu pleti nepostradatelným faktorem.

Pískavice řecké seno – proč je tato bylinka prospěšná?
Semínka fenugreeku mají zajímavou kořeněnou vůni a lehce nahořklou a specifickou chuť. Jak jsme již podotkli výše, jsou rovněž plná prospěšných látek. Právě proto se jejich využití rozšířilo i mimo kuchyni a začali se z nich vyrábět doplňky pro podporu zdraví. Obsahují totiž několik skupin bioaktivních sloučenin – saponiny, flavonoidy, alkaloidy, steroly a polysacharidy

Zinek a měď – Jak spolu tyto minerály souvisí?
Minerální prvky zinek i měď jsou oba důležité pro lidský organismus a tělo by bez nich nemohlo správně fungovat, jelikož jsou součástí mnoha procesů. Určitě bychom měli těchto prvků přijímat dostatečné množství ve stravě nebo při nedostatku zvolit kvalitní doplněk stravy s obsahem zinku či mědi. Zinek jistě už zná téměř každý a jeho příjem si už kdekdo hlídá. Na měď se ale v souvislosti s lidským organismem zapomíná a řada lidí ani nemá ponětí, že je stejně tak potřebná. O čem ale také mnoho lidí možná neví, že na sebe mohou mít tyto minerály vliv.