Ženšen pravý, zázračná bylina dlouhověkosti?
Ženšen pravý pod latinským názvem Panax ginseng je jednou z nejstarších, nejznámějších a nejužívanějších bylin na světě. Tato zázračná bylina je také nazývána Všehoj ženšenový a není tomu je tak pro nic za nic. Tuto přezdívku Ženšen získal díky svému skvělému a širokému spektru působení na organismus.
První zmínky o Ženšenu pravém jsou opět z Asie a byly objeveny před více jak několika tisíci lety. Tradiční čínská medicína se opírá o tuto ceněnou rostlinu o čem svědčí i fakt, že v určitých historických období, byla cena Ženšenu dokonce vyšší, než cena zlata.
Kde má Ženšen pravý přirozené prostředí a jak tato bylina vypadá?
Jak již bylo zmíněno Ženšen pravý pochází z oblasti Asie konkrétně Činy, Japonska a Korei. Některé studie poukázaly na fakt, že Ženšen pocházející z Korei obsahuje vyšší množství aktivních látek, než jiné Ženšeny pěstující se na odlišných koutech světa. Dnes se Ženšen pěstuje v různých zemích, ovšem ten z oblasti Asie bude nejkvalitnější, jelikož zde jsou přirozené podmínky pro jeho růst.
Ženšen pravý je středně vysoká vytrvalá bylina, která zpravidla mívá v nadzemní částí 3-5 lístku a červený plod. Nadzemní část, ovšem není tak zajímavá, zázračná část Ženšenu se skrývá pod zemí a je to kořen. Kořen je zhruba 20 cm dlouhý a 3 cm široký žlutohnědé barvy, přípomínajícíc tvar člověka dle některých publikací. My bychom ho spíše přirovnali k nepravidelnému tvaru, podobnému Zázvoru.
Co všechno kořen Ženšenu pravý obsahuje?
Ženšen pravý je blahodárná rostlina zejména díky svému kořenu, který obsahuje aminokyseliny, minerály jako draslík, vápník, fosfor a jiné. Dále vitamíny, flavonoidy, polysacharidy a mezi nejvýznamnější látky patří antioxidanty a saponiny. V Ženšenu bylo objeveno více jak 80 různých druhů saponinů. Nejdůležitější skupinou saponinů jsou ginsenosidy. Ginsenosidy jsou nejefektivnější látkou obsaženou v Ženšenu, která má zásadní vliv na organismus. Pokud tedy sháníte kvalitní Ženšen, je potřeba vždy vybírat Ženšen s deklarovaným obsahem ginsenosidů – NE POUZE NAMLETÝ KOŘEN!
K čemu všemu je Ženšen v organismu dobrý:
- Duševní stav a výkon koncentrace, koordinace, stres
- Fyzický výkon a stav - kyselina mléčná
- Erekce
- Únava, Paměť, Slabost - vyčerpání
- Přirozená obranyschopnost - imunitní systém
- Vitalita
- Sexuální zdraví
- Krevní oběh
- Kognitivní a duševní výkonnost
- Antioxidant
- Normální hladina glukózy v krvi
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:

Maca a její účinky na zdraví
Užívání macy může přinést mužskému osazenstvu spoustu výhod. V první řadě má kladný vliv na celkovou sexualitu a zvýšení libida. Významně také zlepšuje plodnost, jelikož zvyšuje kvalitu, množství i pohyblivost spermií. Zvládne být dobrým pomocníkem i při problémech s prostatou.

Kotvičník zemní a jeho schopnosti?
Kotvičník zemní (Tribulus terrestris) je na první pohled možná ne zcela výraznou rostlinou a mohl by být jednoduše zaměněn s obyčejným a zbytečným plevelem, avšak opak je pravdou. Kotvičník je považován za přírodní životabudič a má vlastnosti, které mohou podpořit zdravé fungování našeho těla. Je oblíbený lidmi s různým věkem a jeho blahodárnosti využívají ženy i muži. Kotvičník je nenáročná poléhavá bylina, jež má malé podlouhlé složené lístky a pětičlenné výrazně žluté květy. Z těch pak vznikají specificky ostnaté plody. Dorůstá se přibližně do 70 cm a je sice nenápadný, ale dokáže vytvářet větší bujné porosty. Nejkoncentrovanější množství látek se pak nachází ve zmíněných plodech a kořenech.

Ostropestřec mariánský – nejen pro zdravá játra
Ostropestřec mariánský pod latinskym názvem Silybum marianum, je pichlavá, statná a na první pohled nezaměnitelná rostlina s charakteristickým nachově červeným květem, která nese mnoho lidových označení. Pro svůj blahodárný efekt na lidský organismus se Ostropestřec mariánský v léčitelství hojně využívá k podpoře funkce jater a kardiovaskulárního/oběhového systému.