Ženšen pravý, zázračná bylina dlouhověkosti?
Ženšen pravý pod latinským názvem Panax ginseng je jednou z nejstarších, nejznámějších a nejužívanějších bylin na světě. Tato zázračná bylina je také nazývána Všehoj ženšenový a není tomu je tak pro nic za nic. Tuto přezdívku Ženšen získal díky svému skvělému a širokému spektru působení na organismus.
První zmínky o Ženšenu pravém jsou opět z Asie a byly objeveny před více jak několika tisíci lety. Tradiční čínská medicína se opírá o tuto ceněnou rostlinu o čem svědčí i fakt, že v určitých historických období, byla cena Ženšenu dokonce vyšší, než cena zlata.
Kde má Ženšen pravý přirozené prostředí a jak tato bylina vypadá?
Jak již bylo zmíněno Ženšen pravý pochází z oblasti Asie konkrétně Činy, Japonska a Korei. Některé studie poukázaly na fakt, že Ženšen pocházející z Korei obsahuje vyšší množství aktivních látek, než jiné Ženšeny pěstující se na odlišných koutech světa. Dnes se Ženšen pěstuje v různých zemích, ovšem ten z oblasti Asie bude nejkvalitnější, jelikož zde jsou přirozené podmínky pro jeho růst.
Ženšen pravý je středně vysoká vytrvalá bylina, která zpravidla mívá v nadzemní částí 3-5 lístku a červený plod. Nadzemní část, ovšem není tak zajímavá, zázračná část Ženšenu se skrývá pod zemí a je to kořen. Kořen je zhruba 20 cm dlouhý a 3 cm široký žlutohnědé barvy, přípomínajícíc tvar člověka dle některých publikací. My bychom ho spíše přirovnali k nepravidelnému tvaru, podobnému Zázvoru.
Co všechno kořen Ženšenu pravý obsahuje?
Ženšen pravý je blahodárná rostlina zejména díky svému kořenu, který obsahuje aminokyseliny, minerály jako draslík, vápník, fosfor a jiné. Dále vitamíny, flavonoidy, polysacharidy a mezi nejvýznamnější látky patří antioxidanty a saponiny. V Ženšenu bylo objeveno více jak 80 různých druhů saponinů. Nejdůležitější skupinou saponinů jsou ginsenosidy. Ginsenosidy jsou nejefektivnější látkou obsaženou v Ženšenu, která má zásadní vliv na organismus. Pokud tedy sháníte kvalitní Ženšen, je potřeba vždy vybírat Ženšen s deklarovaným obsahem ginsenosidů – NE POUZE NAMLETÝ KOŘEN!
K čemu všemu je Ženšen v organismu dobrý:
- Duševní stav a výkon koncentrace, koordinace, stres
- Fyzický výkon a stav - kyselina mléčná
- Erekce
- Únava, Paměť, Slabost - vyčerpání
- Přirozená obranyschopnost - imunitní systém
- Vitalita
- Sexuální zdraví
- Krevní oběh
- Kognitivní a duševní výkonnost
- Antioxidant
- Normální hladina glukózy v krvi
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:

Kyselina hyaluronová a její kombinace s kolagenem – proč je vhodná?
Kolagen a kyselina hyaluronová – dvě látky, které mají v těle nezastupitelnou funkci a kterých bohužel od 25. roku věku v těle ubývá. To se projevuje na pevnosti a pružnosti pojivových tkání, kvalitě vlasů a hydrataci pleti. Kyselina hyaluronová je v těle přirozeně se vyskytující látka, která je obsažena v očním sklivci, synoviální tekutině uvnitř kloubu a v pokožce. Mezi buňkami a kolagenovými vlákny, jež se rovněž nachází v kůži, vytváří jakýsi mazlavý tmel, díky němuž je pleť hladká a hydratovaná. Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která je velice hojně zastoupena v těle savců. Zároveň je klíčovou složkou pojivových tkání těla, jako jsou kosti, chrupavky a kůže. Kromě toho je dokonce součástí stěny cév, struktury vlasů a nehtů nebo stavby svalů.

Arganový olej a jeho využití?
Arganový olej je rostlinným olejem, o kterém v dnešní době slyšel asi prakticky každý, a to většinou v souvislosti s jeho skvělým působením na pokožku těla, obličej či na vlasy. Mnoho lidí ho zařadilo do své denní rutiny a označují ho jako zázračný elixír, protože je velice všestranným pomocníkem, a dokonce může nahradit i několik kosmetických produktů.

Na co je dobrá ashwagandha?
Tato bylina má široké spektrum prospěšných vlastností. V první řadě se řadí mezi adaptogeny neboli rostliny, jenž zlepšují schopnost organismu se přizpůsobit prostředí či změnám vnějších podmínek. Ashwagandha proto přispívá ke zvýšení odolnosti organismu, a to po fyzické i duševní stránce. Z tohoto důvodu je rovněž s oblibou využívána ke zmírnění stresu a napětí. Dokáže totiž korigovat hladinu stresového hormonu kortizolu, který je ve vypjatých situacích více vyplavován. I když tento hormon z určitých důvodů potřebujeme, jeho dlouhodobě zvýšená hladina může být jednou z příčin zhoršeného zdravotního stavu.