Chitosan a jeho vliv na organismus, co umí podpořit?
Chitosan je specifická látka, se kterou se můžeme setkat nejvíce ve spojitosti s hubnutím, kontrolou tělesné hmotnosti či všeobecně s naším trávicím ústrojím. Je tomu tak proto, že má vlastnosti, které mohou snahy o snížení hmotnosti podpořit. Určitým způsobem totiž ovlivňuje lipidy/tuky, jež přijímáme společně s naší stravou. Z tohoto důvodu dostal mnoho přezdívek, a jednou z nich je kupříkladu „magnet na tuky“. Chitosan má ale i další schopnosti a v našem těle se uplatní také z jiných důvodů. My se proto v dnešním článku na chitosan podíváme více zblízka. Prozradíme, co je tato zajímavá látka zač, co vše dokáže, a jak ho užívat pro co nejlepší výsledky.
Co přesně to chitosan tedy je a jaké má schopnosti?
Chitosan je nerozpustný polysacharid s kladným nábojem, který má téměř nulovou kalorickou hodnotu. To znamená, že ho naše tělo nevstřebává a dále nijak nezpracovává. Mohlo by se proto zdát, že je pouze zbytečnou látkou, jež nám nepřinese žádný užitek, ale opak je pravdou. Díky tomu, že se nerozpouští, funguje velice efektivně právě v našem zažívacím traktu. Jako jiné typy nerozpustných vláknin má blahodárný vliv na správný chod jednotlivých částí našeho trávicího ústrojí. I když se nikterak nerozkládá, váže na sebe větší kvantum vody. Zásluhou toho pak zvětšuje svůj objem, dále prochází přes tenké i tlusté střevo v nezměněné podobě a je vyloučen společně se stolicí.
To, co je ovšem pro chitosan specifické, je jeho umění vázat také lipidy. Z potravin, které tudíž zkonzumujeme, naváže veškeré tuky, a to až v množství 6násobku své vlastní váhy. To vše se děje ještě předtím, než má tělo jakoukoliv šanci tuky zpracovat a uložit do svých zásob. V tomto procesu na sebe navazuje rovněž další zbytkové složky, jimiž mohou být třeba žlučové kyseliny.
Kde se chitosan vzal a jaký vliv má na naše tělo?
Chitosan není tak nově objevená látka, jak by se mohlo zdát. Již asi před sto lety se v Japonsku přišlo na jeho vazebné schopnosti, a díky tomu je hojně využíván v místní medicíně, ale například i průmyslu. Odtud se tyto poznatky rozšířily do celého světa a my si v dnešní době můžeme chitosan pořídit velmi jednoduše v podobě doplňku stravy. Chitosan je získávám z látky chitin za pomoci tzv. alkalické deacetylace. Chitin je součástí schránek živočichů jako jsou krabi, raci a mušle, ale k nalezení je taktéž v krovkách hmyzu nebo houbách.
Chitosan může posloužit jakožto pomocník při hubnutí, jelikož může při správném dávkování snižovat energetickou hodnotu stravy, a naopak navýšit podíl vlákniny, jež je pro trávení prospěšná a nezbytná. Zlepšuje tedy rovněž celkovou funkci střev, zažívání a snižuje přebytečný cholesterol a pocit hladu. Hubnutí ovšem nestojí pouze na doplňcích stravy jako je chitosan, ale celou snahu musí doprovázet i celková změna životního stylu – kvalitní, vyvážená strava a dostatečný pohyb.
Jak chitosan nejefektivněji užívat?
Při běžném dávkování by chitosan neměl způsobovat jakékoliv obtíže. Při dlouhodobém užívání je však nutné, věnovat zvýšenou pozornost možnému snížení vstřebávání některých vitaminů a minerálů. Z tohoto důvodu je doporučeno brát chitosan přibližně s 2hodinovým časovým odstupem od ostatních doplňků stravy nebo léčiv. Efekt chitosanu dále umocňuje současné užívání s vitaminem C. Ten totiž podporuje jeho využitelnost v organismu. Chitosan je vhodné podávat cca půl hodiny před jídlem a pro náležitý výsledek je nutné ho zapíjet větším množstvím tekutiny jako každou jinou vlákninu.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc.Michaela Fulínová

Jaká forma hořčíku je nejlepší?
Hořčík (magnesium) je jedním z nejvíce zastoupených minerálů v našem těle. Konkrétně mu v porovnání s ostatními náleží čtvrté místo. Má na starosti mnoho úkolů, a proto abychom byli zdraví a plní energie je zkrátka nepostradatelný. Umí toho ale daleko více. Při jeho doplňování do organismu byste se ale také měli zajímat o jiné faktory, neboť je velice důležitá i jeho vstřebatelnost. Ne každá forma je na tom ovšem tak dobře. Dá se ale určit, jaká z nich je opravdu ta nejlepší?

Jojobový olej a jeho výhody?
Jojobový olej pochází z rostliny nazvané jako Simmondsia chinensis, česky Simondsie čínská neboli jojoba kalifornská. Náleží do čeledi jojobovitých a je jediným druhem, který sem patří. Jedná se o keř, jež rostl původně na vyprahlé Sonorské poušti v Kalifornii. Jojobový olej řadíme mezi nejcennější oleje. Obsahuje mnoho příznivých složek pro naši kůži, které jsou pěstící a vysoce výživné. Konkrétně je jojobový olej bohatý na estery mastných kyselin, vitamin A, E, skvalen, fytosteroly a minerální látky.

Magnesium – proč je vhodné kombinovat hořčík s vitaminem B6?
Hořčík, latinsky magnesium, je pro lidský organismus nezbytný, esenciální minerál, který je tělu nutné pravidelně dodávat. Potřebují ho naše buňky, srdce, svaly i nervy, neboť se účastní více než stovky různých biochemických reakcí. I důležitost magnesia je ale ve srovnání s jinými minerály často opomíjen. Kromě toho chronickému deficitu hořčíku také nahrává hektická doba charakteristická nevyváženým stravováním.