Ginkgo biloba – na paměť i prokrvení celého těla
Ginkgo biloba je strom s velice zajímavými listy, který se často objevuje ve starých čínských nebo japonských pověstech a bájích. Podle nich dokáže ginkgo biloba odvrátit zlo a oheň, a proto je hojně vysazován před tamními domy a chrámy. V Číně a Japonsku se také semena ginkgo biloba používají v tradiční kuchyni.
Britský botanik a geolog Albert Seward nazval ginkgo stromem života proto, že v sobě uchovává tajemství minulosti. Jeho moc je v Asii dokonce natolik proslulá, že jej místní obyvatelé uctívají. V současnosti je ginkgo jeden z nejoblíbenějších doplňků stravy všude ve světě.
Jak ginkgo biloba vypadá a kde roste?
Jinan dvoulaločný neboli ginkgo biloba patří mezi jedny z nestarších rostlin na naší planetě – někdy bývá v jeho souvislosti používáno i označení živoucí fosilie nebo fontána mládí. Jeho výskyt se podle některých studií datuje až do doby před 300 miliony let.
Velice zajímavým faktem je, že i přestože strom vypadá jako listnatý, je řazen mezi jehličnany. Právě pro tvar svých listů je často považován za mezistupeň mezi listnatými a jehličnatými stromy. Běžně dorůstá až do výšky 30 metrů a široký může být i víc jak 9 metrů. Budete-li si chtít vypěstovat rostlinku ze semen, počítejte s tím, že to není vůbec jednoduché. Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) totiž potřebuje spefické podmínky pro svůj růst.
Jinan dvoulaločný je nejvíce ceněný především pro své listy, které jsou využívány v tradičním i moderním léčitelství. Dlouhé jsou zhruba 5–10 centimetrů, mají vějířovitý a řapíkatý tvar a sklízejí se na přelomu léta a podzimu, kdy se z nich získává zdraví prospěšný extrakt. Zajímavé je také to, že jinan dvoulaločný v současné době ve volné přírodě zůstal zachován pouze na malém území v jihovýchodní Číně.
Jaké jsou aktivní látky obsažené v ginkgu??
V Číně bývá ginkgo biloba dost často označován za strom dlouhověkosti, což není tak daleko od pravdy. Díky vysokému obsahu biologicky aktivních látek totiž buňky v těle chrání před předčasným procesem stárnutí a dodává jim kyslík a odolnost, působí tedy jako antioxidant.
Blahodárný vliv na lidský organismus jinanu dvoulaločného je dán především obsahem flavonoidů a terpenoidů v listech. Je v nich rovněž přítomna podskupina flavonoidů tzv. flavonoly, což jsou látky, jež příznivě působí zejména na krevní oběh.
Ginkgo biloba dále obsahuje látku zvanou bilobalid, ginkgolidy a kyselinu ginkgolovou. Všechny tři látky se podílejí na mikrocirkulaci v těle, účastní se energetické výměny a zvyšují žilní tonus. Kladný vliv mají též na periferní krevní oběh, čímž podporují krevní tok.
K čemu je ginkgo biloba dobrá?
Ginkgo biloba zásadním způsobem cíleně ovlivňuje výkonnost mozku a podporuje myšlení, učení a koncentraci tzn. "kognitivní funkce". Přes podporu krevního systému také napomáhá prevenci impotence nebo nedostatečného prokrvování dolních a horních končetin. Pravidelným užíváním extraktu z listů se tak brzy zbavíte věčně studených rukou a nohou a s trouchou štěstí i slabé erekce. Protože je ginkgo přírodním antioxidantem, chrání buňky před poškozením volnými radikály a může tak i zvýšit obranyschopnost organismu.
S čím může Ginkgo biloba pomoci:
- Duševní rovnováha
- Mikrocirkulace krevního systému
- Kognitivní funkce
- Antioxidant
- Periférní oběhový systém - oči - slyšení
- Normální činnost mozku
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Golden Nature Ginkgo biloba ve formě kapslí v silném extraktu 50:1 s deklarovaným obsahem flavonových glykosidů a terpenických laktonů. Ideální volba pro doplnění denní dávky ginkgo biloba v jedné kapsli.
Ginkgo biloba od Nutrisslimu ve formě prášku, zajistí několikanásobně vyšší dávkování čísté ginkgo biloby, oproti kapslím. Lze přidat do jogurtu, vody, mléka, džusu připadně dle chuti..

Rybí olej, proč je důležitý jeho dostatečný přísun?
Rybí olej, nazývaný také jako rybí tuk, je látka, kterou s oblibou využívaly už naše babičky, protože již tehdy bylo jasné, že obsahuje látky, jež jsou pro tělo velice prospěšné. Podávat se může po lžičkách, stejně jako to bylo běžné dříve nebo si v dnešní době můžeme pořídit kapsle olejem naplněné. V takovém případě odpadá i lehce nepříjemná chuť, kvůli níž není rybí tuk moc oblíbeným doplňkem. Rybí olej je tuk, který se nachází ve tkáni a játrech ryb. Při pokojové teplotě má tekutou konzistenci. Najdeme ho v určité míře ve všech existujících rybách, ovšem některé ho obsahují podstatně více než jiné. Největší zásobárnou rybího oleje, a prospěšných látek v něm obsažených (zejména omega 3), je především losos, sardinky, makrela, tuňák, sleď a ančovičky.

Na co všechno má kotvičník v organismu vliv?
Jak jsme již nastínili, kotvičník zemní může být blahodárný pro různé systémy v našem organismu. Je v první řadě silně spojen s podporou sexuality, libida a síly. Nicméně je spoustu dalších situací, při kterých jeho užívání můžete zvážit. Je totiž všestrannější, než si možná myslíte.

Jojobový olej a jeho výhody?
Jojobový olej pochází z rostliny nazvané jako Simmondsia chinensis, česky Simondsie čínská neboli jojoba kalifornská. Náleží do čeledi jojobovitých a je jediným druhem, který sem patří. Jedná se o keř, jež rostl původně na vyprahlé Sonorské poušti v Kalifornii. Jojobový olej řadíme mezi nejcennější oleje. Obsahuje mnoho příznivých složek pro naši kůži, které jsou pěstící a vysoce výživné. Konkrétně je jojobový olej bohatý na estery mastných kyselin, vitamin A, E, skvalen, fytosteroly a minerální látky.