Guarana – přírodní povzbuzovač efektivnější než káva
Guarana je neobvyklá, liánovitá rostlina, která se v dnešní době pěstuje zejména v Jižní Americe, především v Brazílii. Díky svým silným stimulujícím a energizujícím účinkům, které nastupují postupně a mají dlouhotrvající efekt, je oblíbená u studentů, manažerů a sportovců. Z jiných důvodů je guarana dále doporučována v rámci redukčních diet. Zajímá vás z jakých? Přečtěte si o tom v následujících řádcích a zjistěte, jakým způsobem funguje.
Odkud guarana pochází a jak vypadá?
Guarana je tropická popínavá rostlina, která se v češtině nazývá Paulinie nápojná. Původně pochází z Amazonie, kde ji tamní obyvatelé hojně využívali pro povzbuzující a energizující efekt na lidské tělo. Odtud se pak do Evropy dostala díky jezuitskému misionáři a na počátku 18. století byla provedena její první chemická analýza. Výsledky byly překvapivé. Z rostliny se totiž podařilo izolovat velké množství bílé krystalické látky, která byla pojmenována jako guaranin. Dnes tuto látku známe pod názvem kofein.
Na pohled je guaranu snadné rozeznat. Vyznačuje se zelenými lichozpeřenými listy a rýhovanou lodyhou. Květenství má hroznovité a světle zbarvené. Červený plod připomínající bobuli v sobě ukrývá dužinu a černé semeno, které se při dozrávání plodu klube na povrch. Tento zajímavý přírodní úkaz napodobuje lidské oko. Pro léčebné účinky se sbírají vyzrálá semena. A jelikož se jedná o rostlinu popínavou, lze ji považovat za dřevnatou liánu.
Jaké jsou aktivní látky obsažené v guaraně??
Hlavní složkou semen guarany je kofein, což je významný stimulující alkaloid. V semenech guarany je zastoupen ze 4 až 8 %. A i když se vám může zdát obsah kofeinu nízký, ve skutečnosti ho je v semenech guarany dvakrát více, než kolik bychom ho našli v kávě. Proto pokud potřebujete povzbudit svůj organismus například po ránu, raději sáhněte po přírodním povzbuzovači bez vedlejších účinků – guaraně, namísto kávy nebo slazeného nápoje s přídavkem kofeinu.
Mezi další obsažené aktivní látky patří theofylin a theobromin. Tyto složky regulují hladinu krevního tlaku, podporují nervovou činnost a mají protizánětlivý efekt na organismus. Kromě toho společně s kofeinem pomáhají oddalovat pocit únavy, a to na delší dobu než při užití samotného kofeinu. Kofein sám o sobě totiž energii dodává skokově a po několika hodinách po užití způsobuje razantní energetický útlum.
Tím však výčet důležitých a pro tělo prospěšných látek nekončí. Guarana je také bohatá na minerály, aminokyseliny, vitaminy skupiny B a vitamin C.
Jaký má guarana vliv na organismus?
Jako intenzivní přírodní stimulant a antioxidant guarana také posiluje psychickou pohodu, soustředěnost, koncentraci, mentální výkonnost a paměť. Její užívání je proto ideální v případě, že vykonáváte psychicky náročnou práci.
Dále také zlepšuje fyzickou kondici a pomáhá s kontrolou tělesné hmotnosti, neboť urychluje metabolismus a potlačuje pocit hladu a chuti k jídlu. Vítaného pomocníka představuje i při bolestech hlavy. V neposlední řadě detoxikuje tělo a očisťuje ho od volných radikálů, takže se dostavují pocity vitality a omlazení.
Guarana v organismu podporuje:
- Imunitní systém
- Fyzická a psychická vitalita
- Energie - tonus - únava
- Kontrola tělesné hmotnosti a metabolismus tuků
- Normální trávení
Plody guarany lze v našich zeměpisných šířkách sehnat jen velice obtížně. Proto nejsnadnější a nejběžnější způsob, jak guaranu užívat, představují kapsle či extrahovaný prášek ze semen guarany.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:

Ženšen a jeho druhy, jak vybrat ten pravý/správný?
Ženšen je rostlina, která je již od pradávna známá svojí blahodárností. Hojně je využívána v čínské medicíně i jiných tradičních léčitelstvích v nejrůznějších částech světa. Pokud se podíváme na nabídku produktů s ženšenem, možná zjistíme, že je takových přípravků mnoho. Liší se třeba koncentrací, množstvím nebo podobou. Setkáme se s extrakty, kapslemi, tinkturami, čaji nebo jen samotným práškem.

Koenzym Q10 a jeho formy?
Koenzym Q10, také nazýván jako ubichinon, zkráceně CoQ nebo jen Q10, je látka, kterou si tělo v určitém množství vyrábí samo přirozenými procesy v organismu. Je pro nás nezbytný, jelikož je součástí každé naší buňky a zajišťuje jejich správnou funkci. Koenzym Q10 je sloučenina funkčně se podobající vitaminům a svou strukturou se přibližuje především vitaminu K, proto se někdy můžeme setkat i s označením vitamin Q. Nachází se hlavně v živočišných potravinách. Z rostlinných zdrojů ho získáme také, ale v mnohem menší míře. Nejvíce ho obsahuje hovězí maso, srdce a další vnitřnosti a také sardinky. V nevelkém množství je v brokolici, olivovém oleji, špenátu nebo sójových bobech.

Muira puama, co všechno umí?
Muira puama, kterou najdeme i pod latinským názvem Ptychopetalum Olacoides a někdy se setkáme i s pojmenováním marapama nebo marapuama, v češtině pak voňatec vejčitý. To je strom, jehož některé částí již v minulosti využívali indiánské kmeny za účelem zvýšení sexuálního apetitu či pro výrobu různorodých mastiček k vnějšímu použití při hojení ran. Není sice známá jako jiné rostliny, jež podporují sexualitu, ale určitě stojí za povšimnutí a za případné vyzkoušení. Postupem času se přišlo na to, že muira puama obsahuje mnoho aktivních látek a umí být prospěšná také jiným stránkám našeho organismu.