Magnesium malate – v čem se tato forma liší?
Hořčík neboli magnesium. Minerál, který je v dnešní době rozebírán všemi možnými způsoby, a to téměř neustále. Vy jste o něm tedy už pravděpodobně něco zaslechli, ať už v souvislosti s výživou, zdravím či celkovou pohodou. Nízká hladina hořčíku vede k rozmanitým obtížím, a v mnohých případech je proto potřeba jeho množství doplnit. Ovšem opravdu záleží na formě, ve které se ho rozhodnete užívat. My se dnes podíváme na jeden konkrétní druh – hořčík malát, jež může být pro vaše tělo skutečným přínosem. Pyšní se totiž vysokou vstřebatelností a svými energizujícími schopnostmi.
Proč je vlastně hořčík nepostradatelný?
Tento prvek je pro naše tělo naprosto nezbytný z několika důvodů. Hraje důležitou roli při výrobě energie, přispívá ke zdraví kostí, svalů a nervového systému a také napomáhá udržovat normální činnost srdce. Jednou z jeho hlavních funkcí je podpora metabolických procesů. Bez dostatečného množství hořčíku by organismus nedokázal efektivně využívat energii z potravy, což může vést k únavě a vyčerpání. Při deficitu se mohou objevit i jiné obtíže. Kromě únavy se často zmiňují svalové křeče, nervozita, problémy se spánkem nebo i migrény. Nedostatek hořčíku může mít vliv na naši schopnost relaxovat, což se může projevit nejen na fyzické úrovni, ale i psychické pohodě.
Formy hořčíku
Magnesium existuje v různých podobách, které se liší tím, jak jsou vázány na další látky. Tato vazba ovlivňuje, jak dobře se hořčík vstřebává, jaké má účinky a kolik hořčíku z něho tělo skutečně získá. Některé formy jsou proto daleko lépe využitelné nežli jiné. Existuje několik druhů organických hořčíků, nedá se ovšem zcela jasně říct, jaký z nich je nejlepší. Veškeré organické varianty mají totiž (oproti anorganickým formám) vysokou míru vstřebatelnosti. Mají sice obdobné vlastnosti, a navíc každému člověku může vyhovovat něco jiného, avšak existují zde jisté odlišnosti, které se týkají buď určité specifické schopnosti nebo doby, kdy je lepší danou formu suplementovat.
Co je to magnesium malate?
Magnesium malate (hořčík malát, malát hořečnatý) je forma, jež vzniká spojením hořčíku s kyselinou jablečnou. Tato kombinace přináší jedinečné vlastnosti, které z něj činí ideální volbu pro podporu energie, svalové regenerace a celkové vitality. To vše s vysokou mírou využitelnosti bez jakýchkoliv žaludečních problémů a projímavých účinků. Kyselina jablečná je navíc zcela přírodní látka, jež se přirozeně nachází v ovoci a fermentovaných potravinách. Je dokonce součástí tzv. Krebsova (citrátového) cyklu. Jedná se o běžný metabolický proces, jehož funkcí je přeměna živin na energii. V rámci cyklu dochází ke vzniku ATP – hlavního zdroje energie pro naše tělo. Kyselina jablečná hraje v tomto procesu specifickou roli jako jeden z meziproduktů.
Kdy a proč malát užívat?
Pro maximální efekt se doporučuje užívat ráno, v dopoledních hodinách nebo před fyzickým výkonem. Navečer byste měli zvolit jiný typ (např. bisglycinát). Je možné ho bez problému kombinovat s ostatními druhy magnesia, neměli byste ale překračovat doporučenou denní dávku, která zahrnuje součet veškerých přijatých druhů hořčíku. Jak již bylo řečeno, je malát velice dobře snášen, a to i ve vyšších dávkách. Hodí se proto pro kohokoliv, kdo se snaží doplnit hladinu tohoto minerálu. Nejvíce z něho budou těžit lidé, kteří trpí výraznou únavou a vyčerpáním, potřebují doplnit energii a podpořit výkonost během náročného dne. Dále pak sportovci, aktivní jedinci či lidé citliví na zažívací obtíže.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
Magnesium and Human Health: Perspectives and Research Directions - PMC [online]. [cit. 22. 01. 2025]. Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5926493/

Zinek a jeho formy, proč zvolit chelátovou vazbu?
Zinek je esenciální stopový prvek, v našem těle tedy zastoupen jen v menším množství, ale o to více potřebný pro aktivitu několika stovek enzymů, normální růst, reprodukční orgány, imunitu a pro velký počet dalších nezbytných funkcí našeho těla. Protože je zinek esenciální látkou, je nutné ho přijímat z potravin na tento prvek bohatých nebo si při jeho nedostatku dopomoci doplňkem stravy. Existuje více forem zinku, ale ne všechny pro nás budou mít stejný přínos. Některé naše tělo využije mnohem lépe a některé v podstatě prostě jen projdou zažívacím traktem bez většího efektu. Můžeme se setkat buď s anorganickými nebo organickými formami mezi které patří i speciální tzv. chelátová vazba.

Trávicí enzymy a jejich význam v organismu?
Samotné trávicí enzymy hrají v celém průběhu zpracování stravy velkou roli. Jedná se o biokatalyzátory, jež řídí a koordinují rozsáhlý soubor chemických procesů. Umožňují totiž rozložit složité molekuly na mnohem jednodušší a lépe využitelné pro náš organismus. Trávicí enzymy jsou vlastně komplexní bílkoviny, které se podílí na zpracování živin již od chvíle, co je vložíme do úst. V lidském těle a rostlinách je až několik tisíc různých trávicích enzymů. Vyjmenovat a popsat všechny je proto složité a my si tu představíme alespoň ty nejzásadnější amyláza, lipáza, proteáza, laktáza, celuláza, bromelain a papain

Bacillus coagulans v probiotikách – proč je tato bakterie vhodná?
Probiotika jsou prospěšné mikroorganismy, které pomáhají obnovit střevní mikroflóru. Ta je důležitá nejen z hlediska trávení a vstřebávání živin z přijaté potravy, ale hlavně kvůli celkové imunitě organismu. Tak jako je to ale téměř u všeho, nejsou probiotika jako probiotika. Přesněji řečeno existuje spoustu druhů probiotik, z nichž každé v našem těle působí trochu jinak. K nejznámějším druhům probiotik patří například laktobacily nebo bifidobakterie. Půdní probiotika, do kterých patří právě bacillus coagulans, fungují úplně jinak. Během svého reprodukčního cyklu totiž vytváří spory, které chrání bakterie před nepříznivými podmínkami panujícími v trávicím traktu.