Magnesium malate – v čem se tato forma liší?
Hořčík neboli magnesium. Minerál, který je v dnešní době rozebírán všemi možnými způsoby, a to téměř neustále. Vy jste o něm tedy už pravděpodobně něco zaslechli, ať už v souvislosti s výživou, zdravím či celkovou pohodou. Nízká hladina hořčíku vede k rozmanitým obtížím, a v mnohých případech je proto potřeba jeho množství doplnit. Ovšem opravdu záleží na formě, ve které se ho rozhodnete užívat. My se dnes podíváme na jeden konkrétní druh – hořčík malát, jež může být pro vaše tělo skutečným přínosem. Pyšní se totiž vysokou vstřebatelností a svými energizujícími schopnostmi.
Proč je vlastně hořčík nepostradatelný?
Tento prvek je pro naše tělo naprosto nezbytný z několika důvodů. Hraje důležitou roli při výrobě energie, přispívá ke zdraví kostí, svalů a nervového systému a také napomáhá udržovat normální činnost srdce. Jednou z jeho hlavních funkcí je podpora metabolických procesů. Bez dostatečného množství hořčíku by organismus nedokázal efektivně využívat energii z potravy, což může vést k únavě a vyčerpání. Při deficitu se mohou objevit i jiné obtíže. Kromě únavy se často zmiňují svalové křeče, nervozita, problémy se spánkem nebo i migrény. Nedostatek hořčíku může mít vliv na naši schopnost relaxovat, což se může projevit nejen na fyzické úrovni, ale i psychické pohodě.
Formy hořčíku
Magnesium existuje v různých podobách, které se liší tím, jak jsou vázány na další látky. Tato vazba ovlivňuje, jak dobře se hořčík vstřebává, jaké má účinky a kolik hořčíku z něho tělo skutečně získá. Některé formy jsou proto daleko lépe využitelné nežli jiné. Existuje několik druhů organických hořčíků, nedá se ovšem zcela jasně říct, jaký z nich je nejlepší. Veškeré organické varianty mají totiž (oproti anorganickým formám) vysokou míru vstřebatelnosti. Mají sice obdobné vlastnosti, a navíc každému člověku může vyhovovat něco jiného, avšak existují zde jisté odlišnosti, které se týkají buď určité specifické schopnosti nebo doby, kdy je lepší danou formu suplementovat.
Co je to magnesium malate?
Magnesium malate (hořčík malát, malát hořečnatý) je forma, jež vzniká spojením hořčíku s kyselinou jablečnou. Tato kombinace přináší jedinečné vlastnosti, které z něj činí ideální volbu pro podporu energie, svalové regenerace a celkové vitality. To vše s vysokou mírou využitelnosti bez jakýchkoliv žaludečních problémů a projímavých účinků. Kyselina jablečná je navíc zcela přírodní látka, jež se přirozeně nachází v ovoci a fermentovaných potravinách. Je dokonce součástí tzv. Krebsova (citrátového) cyklu. Jedná se o běžný metabolický proces, jehož funkcí je přeměna živin na energii. V rámci cyklu dochází ke vzniku ATP – hlavního zdroje energie pro naše tělo. Kyselina jablečná hraje v tomto procesu specifickou roli jako jeden z meziproduktů.
Kdy a proč malát užívat?
Pro maximální efekt se doporučuje užívat ráno, v dopoledních hodinách nebo před fyzickým výkonem. Navečer byste měli zvolit jiný typ (např. bisglycinát). Je možné ho bez problému kombinovat s ostatními druhy magnesia, neměli byste ale překračovat doporučenou denní dávku, která zahrnuje součet veškerých přijatých druhů hořčíku. Jak již bylo řečeno, je malát velice dobře snášen, a to i ve vyšších dávkách. Hodí se proto pro kohokoliv, kdo se snaží doplnit hladinu tohoto minerálu. Nejvíce z něho budou těžit lidé, kteří trpí výraznou únavou a vyčerpáním, potřebují doplnit energii a podpořit výkonost během náročného dne. Dále pak sportovci, aktivní jedinci či lidé citliví na zažívací obtíže.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
Magnesium and Human Health: Perspectives and Research Directions - PMC [online]. [cit. 22. 01. 2025]. Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5926493/

Hlíva ústřičná jako doplněk stravy – jaká koncentrace je nejvhodnější?
Hlíva ústřičná, latinsky Pleurotus ostreatus, je dřevokazná houba obsahující cenné aktivní látky podporující imunitní systém. Svým tvarem a barvou připomíná ústřice, což vysvětluje její české pojmenování. Jako jedna z mála medicinálních hub hlíva roste také na území Evropy včetně České republiky. Hlíva ústřičná je jedlá houba, která parazituje na kmenech a pařezech listnatých stromů. Klobouk má hladký a šedavě zbarvený v závislosti na vzdušné vlhkosti. Zajímavé je na ní to, že roste v trsech střechovitě posázených nad sebou a jako pravá dřevokazná houba dovede ze dřeva přijímat různé prospěšné látky.

Ghí – co to je a na co všechno se používá?
Ghí nebo také „ghíčko“ to je čistý máselný tuk plný vitaminů a živin, který si mohou dopřát i lidé s intolerancí na mléčné výrobky. Nejedná se však o žádnou novinku mezi superpotravinami, ale o léty prověřené přepuštěné máslo.

Na co je dobrý olej z černého kmínu?
Olej z černého kmínu je považován za jeden z velice cenných rostlinných pokladů. Už ve starověkém Egyptě byl tento olej nazýván „zlatem faraonů" a používal se nejen pro zlepšení zdraví, ale také pro podporu krásy. Dnes je využíván napříč celým světem, a uplatňuje se nejen jako doplněk stravy, ale rovněž jako součást tradičních medicín