Guarana vs. káva – co je efektivnější?
Paulinie nápojná, jak se v českém jazyce guarana nazývá, je neobvyklá popínavá rostlina, která patří k velmi efektivním přírodním stimulantům s obsahem kofeinu. Proto je také tolik oblíbená u studentů, řidičů nebo sportovců. Kromě toho má ale i další pozitivní schopnosti, které si představíme v níže uvedeném článku.
Co je guarana a kde roste?
Guarana je liánovitý keř se zelenými lichozpeřenými listy a světlými květy, které tvoří větší květenství. Zralé červené plody guarany uskupené v hroznech připomínají lidské oko, neboť obsahují jedno velké černé semeno, jež se při dozrávání dostává na povrch. Plné dozrání nastává mezi říjnem a listopadem, při čemž se sklízí právě černá semena.
Původem paulinie nápojná/guarana pochází z Amazonie, kde ji tamní obyvatelé od nepaměti používají k tlumení bolesti a povzbuzení. Do Evropy se dostala s jezuitským misionářem, který si všiml jejích energizujících efektů na lidské tělo. První laboratorní analýza proběhla na počátku 18. století a bylo skutečně ověřeno, že se jedná o silný přírodní stimulant. Při dalším podrobnějším bádání se dokonce povedlo z guarany izolovat bílou krystalickou látku, kterou dnes známe pod názvem kofein.
Guarana versus káva, kdo vyhrává??
Nejzásadnější vlastností guarany je schopnost nabudit organismus a potlačit známky únavy. Svůj podíl na tom má kofein, který je v semenech guarany obsažen dvakrát více než v zrnech kávy. Zároveň je kofein v guaraně vázán na velký obsah nenasyceným mastných kyselin, díky čemuž se uvolňuje postupně a po delší dobu, zhruba 6-8hod.. Nástup se dostavuje zhruba až po hodině, ale zase vám energie získaná z guarany vydrží mnohem déle, než pokud vypijete šálek kávy. Pozvolný nástup je pro tělo navíc mnohem přirozenější.
Díky guaraně a jejímu rovnoměrnému přísunu povzbuzujícího efektu se také budete cítit více rozvážní, koncentrovanější a stoupne i vaše mentální výkonnost. Skokový efekt kávy tyto schopnosti v takové míře neposkytuje. Po vypití kávového nápoje se naopak budete cítit neklidní, rozklepaní nebo nervózní. Kávový kofein se navíc z těla těžko odbourává, takže se nezřídka po krátkém povzbuzení kávy dostavuje ještě větší únava a vyčerpání.
Jaké složky guarana obsahuje a jak v těle působí?
Kromě stimulujícího alkaloidu zvaného kofein guarana obsahuje celou řadu aktivních látek jako například vitaminy B, C, A a E, minerální látky – vápník, draslík a fosfor, theobromin a theofylin – což jsou také aktivní povzbuzující látky. Vyzdvihnout je zapotřebí také vysoký obsah katechinových tříslovin a vlákniny.
Guarana přispívá k:
- Imunitní systém
- Fyzická a psychická vitalita
- Energie - tonus - únava
- Kontrola tělesné hmotnosti a metabolismus tuků
- Normální trávení
Guaranu můžete sehnat buď ve formě kapslí, nebo extrahovaného prášku, který se rozpustí ve vodě nebo ho můžete přidat do jogurtu. Nejběžnější a nejsnadnější způsob užití však představují právě kapsle.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

Lipozomální vitaminy, opravdu se vyplatí do nich investovat?
Lipozomy se vyrábí z výtažku ze slunečnicového lecitinu, mohou mít velikost od několika nanometrů až po desítky mikrometrů a obsahují tzv. fosfolipidy. To jsou látky složené z glycerolu, cholinu, mastné kyseliny a kyseliny fosforečné. Zjednodušeně jsou to složené lipidy obsahující fosfor.

Jaký je rozdíl mezi krilovým a rybím olejem?
Omega 3 mastné kyseliny jsou esenciálními látkami, a my je proto musíme do organismu dodávat z různých vnějších zdrojů. Pokud pravidelně nekonzumujete ryby ani mořské plody, je značně pravděpodobné, že jich nepřijímáte dostatek.

Hlíva ústřičná jako doplněk stravy – jaká koncentrace je nejvhodnější?
Hlíva ústřičná, latinsky Pleurotus ostreatus, je dřevokazná houba obsahující cenné aktivní látky podporující imunitní systém. Svým tvarem a barvou připomíná ústřice, což vysvětluje její české pojmenování. Jako jedna z mála medicinálních hub hlíva roste také na území Evropy včetně České republiky. Hlíva ústřičná je jedlá houba, která parazituje na kmenech a pařezech listnatých stromů. Klobouk má hladký a šedavě zbarvený v závislosti na vzdušné vlhkosti. Zajímavé je na ní to, že roste v trsech střechovitě posázených nad sebou a jako pravá dřevokazná houba dovede ze dřeva přijímat různé prospěšné látky.