Jak se starat o pleť zevnitř?
Péče o pleť netkví pouze ve vhodném výběru kosmetiky a správném čištění. Krása pokožky se totiž v první řadě odvíjí od toho, jak se o naše tělo staráme zevnitř. Myslet byste měli na to, zdali o sebe dbáte dostatečně, přijímáte živiny, které skutečně potřebujete nebo jestli organismus zbytečně moc nezatěžujete. Všechny tyto okolnosti mohou mít na stav vaší pleti poměrně zásadní dopad a vy si můžete pořídit sebelepší kosmetiku, která ovšem bude k ničemu, pokud se nejdříve nezaměříte na váš vnitřek. Pojďme se tedy spolu podívat na faktory, na něž je dobré se zaměřit, jestliže toužíte po krásné pleti.
Vliv spánku a stres
Životní styl se probírá ve všech směrech s ohledem na různou problematiku. Možná vás to již unavuje, ale jedná se skutečně o opravdový základ. Nezdravé návyky mohou přispět k mnoha problémům, jako je předčasné stárnutí, akné, ekzém či jiné obtíže, které nám velice často ztěžují život. Dopřejte si proto kvalitní spánek v délce 7-9 hodin, během kterého se tělo regeneruje a dochází k obnově kožních buněk. Pokud se spánkem jakkoliv bojujete, přestože se snažíte omezit negativní vlivy, je možné, že vám chybí melatonin. Pokuste se také zmírnit stres, jelikož zvýšená produkce kortizolu (stresový hormon) může být příčinou zánětlivých procesů a oslabení kožní bariéry.
Hydratace a strava jako základ
Hydratace je pro zdraví a vzhled pokožky klíčová. Dostatečný příjem tekutin ji pomáhá udržet pružnou, svěží, zářivou a odolnou. Měli byste pít především čistou vodu či neslazený čaj. Sladké limonády s vysokým podílem cukru mohou být spíše ke škodě. Dehydratace způsobuje suchost, šupinatění, ztrátu elasticity a kůže se stává náchylnější k tvorbě vrásek. Na kvalitě pleti se také výrazně odráží strava. Měli byste volit potraviny kvalitní a rozmanité, které vám zajistí dostatečný přísun živin, minerálů a vitaminů. Pro pleť jsou prospěšné například antioxidanty, které najdeme v mnoha přírodních zdrojích. Můžeme jmenovat třeba borůvky, hroznové víno, špenát, goji nebo zelený čaj. Dále je přínosem zinek, vitamin E a C, omega 3 mastné kyseliny a kolagen.
Detoxikace a podpora trávení
Detoxikace je přirozený proces, kdy tělo odstraňuje škodlivé a odpadní látky. Když nefunguje optimálně, může se to negativně projevit dokonce na pokožce. Tento proces můžete podpořit zařazením zelených potravin – spirulina, chlorella a mladý ječmen nebo oves. Velký vliv má samotné trávení. Pokud je v nepořádku zažívací systém a mikrobiom, dochází v mnohých případech ke zhoršení stavu pleti a vzniku nedokonalostí. Pro normální činnost trávicího traktu jsou potřebná probiotika (prospěšné bakterie), prebiotika (výživa prospěšných bakterií) a trávicí enzymy (látky štěpící živiny). Probiotika najdete kupříkladu v zakysaných mléčných výrobcích, kysaném zelí a kimchi, prebiotika pak v česneku, cibuli, banánech, ovesných vločkách, otrubách a čekance.
Hormonální rovnováha
Hormony jsou vlastně katalyzátory, které v organismu ovlivňují celou škálu tělesných funkcí, řídí činnost určitých orgánů a účastní se také metabolických dějů. Jestliže je hormonální rovnováha narušena, mohou se objevit různorodé obtíže. Pleť může reagovat rozličnými způsoby – nadměrná produkce mazu, rozšířené a ucpané póry, vyšší výskyt pupínků a akné, vznik pigmentových skvrn a spoustu dalších symptomů. S hormonální dysbalancí vám pomohou různé bylinky, které jsou vhodné pro muže i ženy. Osvědčený a funkční je třeba kotvičník zemní, drmek obecný, maca peruánská a ashwagandha.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
Discovering the link between nutrition and skin aging - PMC [online]. [cit. 13. 11. 2024]. Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3583891/

Methionin pro lepší růst vlasů?
Methionin je látka, o které možná ani nevíte, že je pro náš organismus důležitá, nebo jste o ní dokonce nikdy neslyšeli. Jedná se přitom o aminokyselinu, jež má klíčovou roli v řadě fyziologický procesů, jako je například syntéza bílkovin či rozkládání tuků. Jestli jste ale o něm přece jen něco zaslechli, možná to bylo ve spojitosti s podporou růstu vlasů. A není tomu jen tak, jelikož je v tomto ohledu tato aminokyselina zásadní

Kdy je vhodné začít užívat vitamin D3?
O vitaminu D je všeobecně známo, že ho naše tělo potřebuje v dostatečném množství, aby všechny procesy v něm mohly probíhat tak, jak se patří. Své jméno dostal podle toho, že byl nalezen jako čtvrtý vitamin. Samotný vitamin D neboli kalciferol je v současnosti považován spíše za steroidní hormon a vyskytuje ve vícero formách. Nejdůležitější je vitamin D2 (ergokalciferol) a vitamin D3 (cholekalciferol). Liší se zejména tím, kde se vyskytují. Zatímco forma D2 je přítomna především v rostlinné říši, tak D3 zase naopak v té živočišné. Pro nás je nicméně zásadní hlavně vitamin D3, jelikož je pro tělo lépe využitelný. Protože se snadněji vstřebává a my si při užívání tohoto typu odneseme daleko více

Muira puama, co všechno umí?
Muira puama, kterou najdeme i pod latinským názvem Ptychopetalum Olacoides a někdy se setkáme i s pojmenováním marapama nebo marapuama, v češtině pak voňatec vejčitý. To je strom, jehož některé částí již v minulosti využívali indiánské kmeny za účelem zvýšení sexuálního apetitu či pro výrobu různorodých mastiček k vnějšímu použití při hojení ran. Není sice známá jako jiné rostliny, jež podporují sexualitu, ale určitě stojí za povšimnutí a za případné vyzkoušení. Postupem času se přišlo na to, že muira puama obsahuje mnoho aktivních látek a umí být prospěšná také jiným stránkám našeho organismu.