Jak se starat o svoje játra?
Játra jsou velice důležitým orgánem, který má pro naše zdraví opravdu zásadní význam. Funkcí má poměrně dost, ovšem mezi ty nejznámější patří nejspíše likvidace veškerých škodlivých látek a detoxikace organismu. Z tohoto důvodu je nadmíru důležité játra zbytečně nezatěžovat a starat se o ně, aby svoje úkoly zvládaly bez problému. Dnes vám proto přinášíme osvědčené způsoby a rady, jak udržet játra zdravá a také jak co nejvíce podpořit jejich regeneraci a náležitou funkci.
Jakou úlohu mají játra v těle?
Tento orgán má dokonce několik stovek různorodých poslání. Jak jsme si již řekli, jedná se v první řadě o detoxikaci, jež spočívá ve filtraci krve a v odstraňování všeho, co by mohlo v organismu škodit a případně se usadit v tkáních – třeba toxiny jako je alkohol nebo léky a rovněž metabolické odpadní látky. Dále se játra účastní metabolismu živin (cukrů, tuků a bílkovin) a jsou důležité pro látkovou přeměnu neboli proces, kdy dochází k přeměně látek na energii v buňkách. Produkují taktéž žluč, která je klíčová pro správné trávení, vytváří určité hormony a jsou zásobárnou glykogenu, železa a lipidů.
Jak poznám, že játra nefungují zcela správně?
Játra jsou unikátní orgán, jehož schopnost regenerace je ze všech orgánů v těle nejvyšší. Pokud jsou však přetěžovány dlouhodobě a výrazně, může dojít k nevratnému poškození nebo dokonce úplnému selhání. Příznaků, jež mohou poukazovat na jejich zhoršenou funkci, je mnoho, není ovšem pravidlem, že by s nimi musely vždy souviset. V případě jakýchkoliv pochybností a obtíží se raději obraťte na svého lékaře, který váš stav zhodnotí nejlépe. Nicméně mezi projevy mohou patřit kupříkladu nevolnosti, zvracení, otoky dolních končetin a břicha, svědění pokožky, tmavé zbarvení moči, krev ve stolici, křehkost kůže a nažloutlé zbarvení pokožky či očního bělma.
Co játrům škodí?
Je asi jasné, že jim zásadně škodí alkohol. Metabolizuje se totiž právě v játrech. Jeho nadměrná konzumace má výrazný a negativní dopad na jejich stav, způsobuje poškození a zvyšuje rovněž riziko zánětlivých procesů nebo dokonce vážnějšího onemocnění. Stejně jsou na tom léčiva, proto nikdy nepřekračujte doporučená dávkování a užívání vždy důkladně konzultujte s lékařem nebo lékárníkem. Myslet byste měli taktéž na vyváženou stravu. Vysoký příjem cukru, příliš tučná jídla, nadměrná konzumace uzenin, transmastné kyseliny – to vše je skutečná zátěž. Pozor si dejte také na přílišný příjem soli.
Čím podpořit zdraví jater?
Změna životního stylu
Jestliže nechcete vaše játra nadále zatěžovat nebo obzvláště v případě, že se už s jistými problémy potýkáte, je na místě se v první řadě zaměřit právě na vaši životosprávu. Omezte nevhodné produkty a po většinu času vybírejte kvalitní potraviny. Dodržujte pitný režim. Ten by měl sestávat převážně z čisté vody. I dostatek tekutin je totiž pro náležitou funkci jater klíčový. Mějte svoji váhu pod kontrolou a zařaďte pravidelný pohyb – stačí obyčejné procházky. Význam má i dostatečný spánek, během něhož se celé tělo regeneruje.
Vhodné doplňky stravy
Samozřejmostí je příjem kompletního spektra vitaminů a minerálních látek. I mírný deficit některého z nich může významně narušit rovnováhu v těle a činnost orgánů. Existují však další doplňky stravy, které je pro podporu jater dobré zvážit. Jedná se zejména o ostropestřec mariánský (Silybum marianum). To je bylinka nabitá prospěšnými bioaktivními sloučeninami. Obsahuje především silymarin, který velice efektivně ochraňuje jaterní buňky, zlepšuje jejich obnovu a mírní zánětlivé procesy. Nadmíru příznivý je také kurkumin, který podněcuje jaterní činnost a chrání buněčné membrány. Všeobecně je přínosné zvýšit příjem antioxidantů, které odbourávají volné radikály, jež mohou škodit i jaterním buňkám.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj:
Alcoholic Liver Disease: Pathogenesis and Current Management - PMC [online]. [cit. 05. 12. 2024]. Dostupné z: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5513682/

Na co je dobrý mořský kolagen?
Pravidelná suplementace rybího kolagenu může přinést spoustu benefitů především vaší pokožce, vlasům a nehtům. Může být nápomocný v boji proti předčasnému stárnutí, zlepšuje elasticitu a pevnost pleti a podněcuje regeneraci buněk a pojivových tkání. Obsahuje také aminokyseliny, které jsou nepostradatelné pro tvorbu keratinu, což je významná bílkovina, která je přirozenou součástí vlasů a nehtů.

Saw palmetto – na prostatu, růst vlasů a libido
Saw palmetto neboli serenoa plazivá je velmi zajímavá menší palma, kterou již v dávných dobách používali indiáni k řešení problémů s močovým a pohlavním ústrojím. V dnešní době tato palma s vějířovitými listy a plazivým kmenem zažívá velký návrat, protože se z jejích plodů získává velice cenný extrakt plný biologicky aktivních látek, které našemu tělu vlivem uspěchané doby mnohdy chybí.

Proč kombinovat kurkumin s piperinem?
Kurkumin se získává z rostliny, která se jmenuje kurkuma dlouhá (Curcuma Longa). Samotná kurkuma obsahuje různorodé látky, ale nejvýznamnější je z hlediska zdravotních benefitů právě kurkumin. Známe kurkumin typu 1, 2 a 3. Dohromady se nazývají kurkuminoidy, samostatně pak kurkumin, demethoxykurkumin a bisdemethoxykurkumin. Nacházejí se v oddenku rostliny a z celkového množství složek zabírají pouhá 3 %. Ale blahodárný vliv, jež umí mít na náš organismus, je podstatně větší. Proto se přistoupilo k jeho extrahování, aby se veškerých vlastností využilo naplno. Vznikly tak doplňky stravy s koncentrovaným množstvím kurkuminu.