Jak správně podpořit zdraví kloubů?
Klouby jsou velice důležitou součástí pohybového aparátu. Přestože jsou poměrně odolné a vydrží běžně fungovat po dlouhá léta, může dojít k jejich opotřebení nebo poranění. Při pohybu pak mohou být klouby bolestivé či se může dokonce snižovat jejich normální funkce, což rapidně ovlivňuje kvalitu samotného života. Správná péče o klouby je tedy klíčová pro udržení pohyblivosti a předcházení vzniku určitých kloubních onemocnění. Je ale bohužel spoustu aspektů, které mohou mít na klouby negativní vliv, a jejich stav tak zhoršovat. Stejně tak ale existuje několik možností, jak jejich poškození předcházet a jejich zdraví naopak podpořit. Pokud chcete o tomto tématu vědět více, přečtěte si právě tento dnešní článek.
Čím jsou naše klouby tvořeny?
Klouby představují pohyblivé spojení mezi dvěma nebo více kostmi. Vzhledem k tomu, že kosti mohou být spojeny různými způsoby, vyskytují se dle toho v našem těle i rozličné typy kloubů. Ty však mohou být děleny také podle dalších kritérií jako je například pohyblivost nebo jejich struktura. Samotný kloub se skládá z kloubní hlavice, kloubní jamky a kloubní dutiny, to celé obklopuje kloubní pouzdro. Styčné plochy jsou pokryty chrupavkou. V pouzdru jsou pak vazy, které jsou tvořeny silnými kolagenními vlákny, jež zajišťují stabilitu a dále pak prostor vyplňuje tzv. synoviální membrána, která produkuje synoviální tekutinu. Ta obsahuje mimo jiné kyselinu hyaluronovou a zabraňuje tření
Jaké mají klouby funkce?
Hlavní funkcí kloubů je samozřejmě umožnění pohybu mezi kostmi. Různé typy kloubů mají navíc odlišný rozsah pohybu. Některé zajišťují volnou hybnost do všech směrů či rotaci, jiné slouží pouze k ohnutí, přitažení nebo otočení. Klouby dále poskytují kostem podporu a stabilitu. Udržují je tedy na svém správném místě a určité z kloubů hrají taktéž významnou roli při udržování rovnováhy těla. Kloub a jeho jednotlivé součásti také kosti ochraňují. Pohlcují a rozptylují totiž nárazy a snižují tření, čímž chrání kosti před případným poškozením.
Co má negativní dopad na stav kloubů?
S bolestí kloubů se během života setká velké procento lidí. Někdy se jedná o krátkodobou záležitost, jindy se s takovými obtížemi potýkáme až do konce života. Klouby je proto třeba chránit a věnovat jim velkou pozornost už v rámci prevence. Prvním negativem je přílišné přetěžování kloubů nebo jednostranná činnost, jež je vykonávána po delší dobu a pravidelně či naopak nedostatek fyzické aktivity. Zásadním faktorem je dokonce váha. Přebytečná hmotnost zvyšuje zátěž, což má za důsledek vyšší opotřebovávání kloubů. S tím se pojí rovněž samotná strava. Deficit živin, vitaminů a minerálních látek může způsobit nemalé obtíže. Problematické mohou být také genetické predispozice, onemocnění kloubů a stárnutí. V těchto případech je obzvláště důležitá právě zmíněná prevence.
Jak nejlépe o klouby pečovat?
V lidském organismu se nachází několik stovek kloubů, které jsou rozmístěny prakticky po celém těle, a tudíž se vyplatí jim věnovat pozornost, pečovat o ně a minimalizovat tak faktory, které představují větší riziko.
Strava – pro dlouhou životnost kloubů je nezbytné zařazovat do jídelníčku skupiny živin, jež jsou pro ně prospěšné. Základem je pestrá strava, bohatá především na vápník, vitamin D a K, omega 3 nenasycené mastné kyseliny a kolagen. Zapomínat bychom neměli ani na vitamin C, jelikož má zásadní význam při syntéze kolagenu.
Pravidelný pohyb – ten je pro náležitou funkci kloubů klíčový. Klouby se tím lépe vyživují a posilují se vazy a svaly, které klouby chrání. Pravidelné procházky, plavání, jóga nebo lehčí cvičení jsou pro klouby ideální. Při namáhavějším sportu je potřeba vnímat limity svého těla – při jakémkoliv náznaku bolesti raději přestat. Při běhu je vhodné volit spíše měkčí povrch, jež nezpůsobuje takové nárazy.
Doplňky stravy – ty mohou být dobrým pomocníkem, pokud dodržujete veškeré předchozí body. Na podporu zdraví kloubů je možné užívat kolagen, zejména se doporučuje ten hovězí, protože obsahuje stejný typ kolagenu jako máme právě v kloubech. Dále je možné užívat chondroitin či glukosamin sulfát. Ty jsou totiž základním stavebním kamenem chrupavek. Na škodu není ani kyselina hyaluronová, která se nachází v mazivu nebo třeba kurkumin, jež je protizánětlivý.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

MCT olej a jeho využití??
MCT kokosový olej má odlišnou strukturu nežli klasické tuky s dlouhými řetězci. Díky tomu je MCT olej více rozpustný ve vodě a snadněji se v organismu vstřebává. Rychlá vstřebatelnost MCT oleje napomáhá získat organismu okamžitou energii, bez požití rychlých sacharidů. Pro tuto výbornou vlastnost se MCT olej dostal do podvědomí ne jen sportovcům, ale všem aktivním lidem, kteří hledají rychlý zdroj energie. MCT olej je tedy výborným pomocníkem při redukčních dietách.

Doplňky stravy na podporu erekce, jaké vybrat??
Doplňků stravy na podporu erekce je na českém trhu nespočet. Jejich velkou výhodou je to, že jsou dostupné bez lékařského předpisu a při jejich správném užívání nehrozí žádné závažné vedlejší účinky, což například u léků s účinnou látkou sildenafil (viagry) nelze tvrdit.

DMSO (Dimethylsulfoxid) co to je?? Použití a působení??
DMSO se aplikuje přímo na kůži nebo se přidává do krémů, sprejů či mastí určených k ošetření pokožky. DMSO totiž velice snadno proniká přes kožní bariéru a dostává se do krevního řečiště