Jaký je rozdíl mezi krilovým a rybím olejem?
O tom, že jsou omega 3 mastné kyseliny nadmíru důležité, není potřeba dlouze polemizovat. Jedná se totiž o látky, které jsou pro správné fungování našeho těla zcela nezbytné, a to dokonce již od raného vývoje. Přijímat je můžeme společně s různými zdroji. Jednou možností je dobře známý, a rovněž hojně využívaný, rybí olej. Nicméně v poslední době dostává také mnoho prostoru olej krilový, který by mohl být v lecčem lepší. Je to ale skutečně pravda? A jak se tyto dva oleje odlišují?
Proč je důležitý příjem omega 3 mastných kyselin?
Omega 3 mastné kyseliny jsou esenciálními látkami, a my je proto musíme do organismu dodávat z různých vnějších zdrojů. Pokud pravidelně nekonzumujete ryby ani mořské plody, je značně pravděpodobné, že jich nepřijímáte dostatek. To se může velmi rychle projevit na vašem zdraví. Nejdříve přichází únava, poté se přidávají další projevy, jako je třeba suchá kůže, zhoršení kognitivní a mozkové činnosti nebo dokonce kardiovaskulární obtíže. Mezi nejvýznamnější omega 3 patří kyselina dokosahexaenovoá (DHA) a kyselina eikosapentaenová (EPA).
Jak se liší olej z krilu a ryb?
Oba dva jsou prospěšné, mají podobné složení, ale přesto mají i několik rozdílů, které však mohou být při vybírání zásadní. Postupně se tedy spolu podíváme na jednotlivé faktory, jež je odlišují.
- Zdroj – oba dva oleje pochází ze zcela jiného zdroje. Rybí tuk se získává ze tkání a jater tučných druhů ryb (makrela, losos, sardinky, tuňák, ančovičky). Jeho výsledná kvalita závisí na metodách chovu, lovu a dalšího zpracování. Krilový olej se získává z poloprůsvitných drobných korýšů, které žijí v oceánech v poměrně rozsáhlých hejnech. Souhrnně jsou nazývány jako kril, ovšem hlavním zástupcem je tzv. krunýřovka krillová, jež obývá především chladné vody polárního pásu, které se vyznačují svojí čistotou.
- Obsahové látky – je samozřejmé, že omega 3 v podobě DHA i EPA nalezneme v obou olejích. Přítomné mastné kyseliny se však liší formou. Zatímco v rybím tuku jsou v podobě triglyceridů, v krilovém oleji je to forma fosfolipidů. Ty jsou považovány za lépe vstřebatelné. Kril obsahuje také mnohonásobně více antioxidantů a především astaxanthin, červený pigment z řady karotenoidů, který je nejen vysoce funkčním antioxidantem, ale podporuje rovněž zdraví očí, srdce nebo mozku.
- Zdravotní přínosy – rybí i krilový olej mají mnoho zdravotních benefitů. Omega 3 jsou totiž významnou složkou buněčných membrán, hrají nepostradatelnou roli při zdraví srdce a mozku, podporují imunitní systém a kognitivní funkce, bojují proti zánětlivým procesům, a ovlivňují dokonce duševní rovnováhu nebo kvalitu vlasů a pokožky. Díky lepší biodostupnosti a obsahu antioxidantů může mít krilový olej výraznější vliv na srdce a daleko více snížit hladinu LDL cholesterolu.
- Cena – posledním rozdílem, který je však pro spoustu lidí také velice důležitý, je cena. Krilový olej vám může přinést určité výhody, za ně si ovšem docela připlatíte. A to až několikanásobně více. Je proto třeba zvážit poměr přínosů a ceny.
Co si tedy vybrat?
Olej z krilu se může zdát jako jasný vítěz. Ale je potřeba ještě spousty studií, které jeho přednosti zcela jistě potvrdí, zatím jsou tyto informace pouze omezené. Volba je tedy čistě na vašem uvážení. Ovšem pokud nemáte problém s o mnoho vyšší cenou, můžete vyzkoušet, zda konkrétně na vás bude krilový olej působit lépe. Nicméně v případě, že s jistotou víte, že nedokážete ze stravy přijmout dostatek omega 3 mastných kyselin, je na místě zvolit jakýkoliv (kvalitní) doplněk stravy s jejich obsahem.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka,DiS
Zdroj:
Comparison of bioavailability of krill oil versus fish oil and health effect - PMC [online]. [cit. 16. 10. 2024]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4559234/

Rozdíl mezi tryptofanem a 5-HTP?
L-tryptofan je poměrně všeobecně známá esenciální aminokyselina, kterou mnoho lidí zná v souvislosti s dobrou náladou a kvalitním spánkem. Málokdo ale už ví, co je 5-HTP a co to znamená. A právě na rozdíl mezi těmito dvěma látkami se podíváme v dnešním článku. L-tryptofan a 5-HTP jsou prekruzory pro neurotransmitery serotonin a melatonin.

Na co je dobrý vitamin B12?
B12 neboli kobalamin je jedním z mnohých zástupců z tzv. B-komplexu a patří mezi látky rozpustné ve vodě, což znamená, že pro správné vstřebávání nepotřebuje žádný tuk, jako je tomu v případě těch, jež jsou rozpustné právě v tucích. Takové vitaminy se většinou nikam neukládají a jejich případný nadbytek se vyloučí spolu s močí. Co se týče vitaminu B12 je to však trošku jinak a ukládá se do jater, ledvin a dalších částí, ze kterých ho tělo může následně čerpat. Denní dávka by měla být přibližně 2,5 μg, nicméně se nelekejte, že v suplementech je ho několikanásobně více – je tomu tak kvůli jeho ne zrovna snadné vstřebatelnosti.

Jak zlepšit kvalitu pleti?
Není nikdo, kdo by netoužil po krásné, zářivé a kvalitní pleti. Existuje ovšem mnoho faktorů, které její stav mohou negativně či pozitivně ovlivňovat. V první řadě se jedná určitě o genetické predispozice – s těmi však bohužel málokdy něco uděláme. Jsou tu ale faktory a zásady, na které vliv rozhodně máme, a můžeme díky nim vzhled naší pleti vylepšit.