Koenzym Q10 a jeho formy?
Koenzym Q10, také nazýván jako ubichinon, zkráceně CoQ nebo jen Q10, je látka, kterou si tělo v určitém množství vyrábí samo přirozenými procesy v organismu. Je pro nás nezbytný, jelikož je součástí každé naší buňky a zajišťuje jejich správnou funkci. Jeho produkce s postupem věku rapidně klesá a tělo si ho nevytváří v dostatečné míře. Nedostatek se ale může projevit i dříve než s přibývajícím věkem, a to jako následek nevyvážené stravy nebo přemíry cigaret či alkoholu. Proč je tedy tak důležitý a v jaké formě je nejpřínosnější koenzym Q10 užívat? To si objasníme v dnešním článku.
Co to vlastně koenzym Q10 je?
Koenzym Q10 je sloučenina funkčně se podobající vitaminům a svou strukturou se přibližuje především vitaminu K, proto se někdy můžeme setkat i s označením vitamin Q. Nachází se hlavně v živočišných potravinách. Z rostlinných zdrojů ho získáme také, ale v mnohem menší míře. Nejvíce koenzymu q10 obsahuje hovězí maso, srdce a další vnitřnosti a také sardinky. V nevelkém množství je v brokolici, olivovém oleji, špenátu nebo sójových bobech.
Jak již bylo řečeno v úvodu, koenzym Q10 si tělo samo vyrábí a v dostatečné kvantitě tomu tak je přibližně do 30. roku života. Následně se ukládá do buněčné struktury (organel), které se nazývají mitochondrie. Ty jsou přímo zodpovědné za tvorbu energie a ochranu buněk. Jelikož je koenzym Q10 tedy součástí téměř každé buňky je pro fungování velmi potřebnou látkou.
Jaký je přínos koenzymu Q10 pro náš organismus?
Důležitých přínosů je hned několik. V první řadě se jedná o přeměnu energie z potravy na tu využitelnou pro naše tělo. To se děje ve výše zmíněných mitochondriích a až 95% energie se takto mění právě díky koenzymu Q10. Pokud významně klesne hladina může docházet k degenerativním stavům a tento dlouhodobý nedostatek může přispět například k srdečnímu onemocnění nebo vysokému krevnímu tlaku.
Dalším bodem je jeho antioxidační funkce. Chrání před oxidačním stresem, tedy napomáhá tomu, abychom lépe odbouraly volné radikály – vedlejší produkty látkové výměny, které škodí našim buňkám. Nutné je také zmínit, že Koenzym Q10 se jako antioxidant spotřebovává mezi prvními, proto ho při vystavení velkému množství volných radikálů může být nedostatek pro tvorbu energie.
Koenzym Q10 se mimo jiné podílí i na biochemických pochodech, jež umožňují vstřebávání minerálů a dalších prvků do buňky. Všechny uvedené věci pak souvisí se zdravím kardiovaskulárního systému a při nedostatku Q10 se může dostavit také únava, naše pokožka začne stárnou, objevují se vrásky a pleť ztrácí svoji pružnost.
Formy koenzymu Q10 a jaká je z nich nejlepší?
Koenzym Q10 je vhodné začít doplňovat ve vyšším věku, ale i pro zdraví našeho srdce, při únavě, namáhavé práci, velkém stresu nebo i při sportu, kdy se zvyšuje jeho potřeba ve svalových vláknech. Na trhu se však setkáme s nepřeberným množstvím produktů a je těžké se v jednotlivých formách vyznat.
První, co je vhodné zmínit je typ suroviny, jaká byla použita. Koenzym Q10 se vyrábí pomocí přirozeného biologického výrobního postupu – fermentací nebo je tu druhá možnost, a to syntetická výroba. Při fermentaci se získává Q10, která je téměř totožná tomu, co vytváří náš organismus a je proto i lépe vstřebatelná.
Nejvýznamnějším faktorem je však forma, v jaké tento doplněk stravy užíváme. Vzhledem k tomu, že koenzym Q10 je látkou, jenž je rozpustná v tucích, měli bychom podle toho volit i takový doplněk stravy. Často se setkáme s práškovou podobou, kde se žádný tuk nevyskytuje. Nicméně taková látka se nemá téměř šanci vstřebat. Vybírat bychom měli tedy ty, které kromě Q10 obsahují i jakýkoliv olej – olivový, sezamový, slunečnicový a další. Taková forma se nejčastěji vyskytuje v želatinových kapslích tzn. softgel, kde je aktivní látka rozpuštěná právě v oleji. Jen takto má pak naše tělo největší šanci získat z koenzymu Q10 to nejlepší.
Koenzym Q10 podporuje:
- Normální činnost kardiovaskulárního systému
- Ochranu buněk před oxidačním stresem
- Lepší fyzickou a psychickou kondici
- Udržení zdraví zubů a dásní
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová

Probiotika a prebiotika, jaký je mezi nimi rozdíl a proč je užívat současně?
Probiotika jsou živé mikroorganismy, které přirozeně osidlují naše střeva a jsou prospěšné pro náš mikrobiom. Pokud je člověk zdravý a stravuje se pestře, převládají na stěnách tlustého střeva právě tyto nepatogenní bakterie. V opačném případě vzniká mezi přítomnými bakteriemi nerovnováha a nastává nadvláda škodlivých bakterií, které mohou způsobit zánět, trávicí potíže a další zdravotní komplikace. Prebiotika nejsou žádné bakterie, jak by se mohlo na první dojem zdát, ale jedná se o nestravitelnou součást naší potravy, která slouží k výživě právě oněch prospěšných probiotických bakterií. Nejznámějším typem prebiotik je vláknina, kterou můžeme najít například v luštěninách, ovoci a zelenině.

Vitamin C – vitamin pro imunitu, nervovou soustavu i pohybový aparát
Vitamin C neboli kyselina askorbová má širokospektrální efekt na lidský organismus a patří mezi základní prvky/vitamíny. Doporučené denní množství vitamínu C se u dospělých jedinců pohybuje mezi 80 a 100 mg. Vitamin C neboli kyselina askorbová má širokospektrální efekt na lidský organismus a patří mezi základní prvky/vitamíny, bez kterých se naše tělo neobejde. Působí totiž na všechny orgány napříč celým tělem a oplývá celou řadou důležitých funkcí. I přes to, že se dnes extrémní avitaminóza tohoto vitaminu, která způsobuje nemoc zvanou kurděje, již prakticky nevyskytuje, stále jsou některé skupiny lidí ohroženější než jiné.

Na co je dobrý lutein?
Lutein je významný antioxidant, jenž poskytuje ochranu buňkám před oxidačním poškozením. Největší koncentraci luteinu bychom našli v oku, přesněji řečeno v sítnici a žluté skvrně. Tedy oblasti, které jsou zodpovědné za centrální vidění.