Kurkumin – zdraví prospěšná látka, které je i součástí koření
Kurkumin je zvláštní pigment, který můžete najít i v různých koření. V potravinách se kurkumín označuje jako E100, není to ale klasické, zdraví né přiliš přínosné, "éčko". Na rozdíl od jiných „éček“ je ale kurkumin zdraví prospěšný a není proto potřeba se mu vyhýbat. Přečtěte si náš článek a zjistěte, v čem je kurkumin unikátní a proč byste ho měli kombinovat s piperinem.
Co je kurkumin a kde ho lze najít?
Indický šafrán neboli kurkuma je žlutě zbarvené koření získávané z oddenku kurkumovníku dlouhého, které se přidává do celé řady asijských pokrmů a právoplatně patří k tradiční čínské medicíně. Typickou nažloutlou barvu mu dodává zdraví prospěšné barvivo zvané kurkumin. To lze v menším množství nalézt třeba i v zázvoru nebo u nás v trochu známější směsi koření pojmenované jako kari. Ve známost kurkumin vstoupil poté, co proběhlo několik významných výzkumů potvrzujících jeho blahodárný vliv na lidský organismus. Nutno ale podotknout, že zjištěných efektů si byla již po tisíciletí moc dobře vědoma východní medicína, která výtažky z kurkumovníku využívala jako podpůrný prostředek potlačující záněty a jako doplňková terapie při onkologických onemocnění.
Proč se doporučuje kombinace kurkuminu s piperinem?
Kurkumin patří do skupiny polyfenolů, což jsou rostlinné sloučeniny s antioxidačním účinkem na organismus. Podle některých studií lidskému zdraví prospívají i pouhé dvě lžičky sušené kurkumy denně. Problém ale spočívá v tom, že kurkumin je špatně rozpustný ve vodě a má nízkou biologickou dostupnost. Lepší ho je proto užívat společně s tuky, na které se naváže, podobně jako vitamin A.
Důležité je také podpořit jeho využitelnost v těle prostřednictvím dalších látek jako například piperinem. Piperin je látka obsažená v černém pepři, která blokuje některé trávicí enzymy narušující kurkumin. Díky tomu kurkumin zůstane v těle při optimální hladině delší dobu a jeho užívání je tedy efektivnější. Účinnost kurkuminu v kombinaci s piperinem se několikanásobně zvyšuje!
Na co je dobrý kurkumin?
Kurkumin v těle působí jako žádná jiná látka. Podle výzkumů oplývá několika molekulárními mechanismy, díky nimž umí rozpoznat „porouchané“ buňky, vyselektovat je a cíleně je zlikvidovat. Tím předchází vzniku zánětů a s tím spojených závažných zdravotních komplikacích. Další zajímavou schopností tohoto žlutého barviva je to, že pomáhá v boji s úzkostmi a špatnou náladou. Dále pozitivně ovlivňuje pohyblivost kloubů a pomáhá udržovat tělesnou schránku v kondici. Jako antioxidant kurkumin zároveň očišťuje tělo od nahromaděných toxinů a snižuje aktivitu škodlivých volných radikálů. V neposlední řadě je důležité také zmínit jeho blahodárné působení na imunitní systém.
S čím vám kurkumin může pomoci?
- Normální trávení
- Normální činnost jater
- Normální stav kloubů
- Normální činnost jater - jaterní lipidy
Z naší nabídky kurkuminu a kurkumy na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8572027/

Bylinky pro lepší psychickou rovnováhu?
Bylinek, které jsou na tuto problematiku vhodné, existuje celá řada. Je dokonce možné, že spoustu z nich roste na vaší zahrádce nebo se s nimi zcela běžně setkáváte. Mluvíme tu třeba o meduňce, levanduli, heřmánku, měsíčku a mateřídoušce. Všechny tyto rostlinky zklidňují mysl, podněcují dobrou náladu a spánek.

Na co všechno má kotvičník v organismu vliv?
Jak jsme již nastínili, kotvičník zemní může být blahodárný pro různé systémy v našem organismu. Je v první řadě silně spojen s podporou sexuality, libida a síly. Nicméně je spoustu dalších situací, při kterých jeho užívání můžete zvážit. Je totiž všestrannější, než si možná myslíte.

Jak posílit vlasy a zlepšit jejich kvalitu?
Vlasy jsou v dnešní době velkým tématem a krásné, silné a zdravé vlasy si přeje nejen většina žen, ale poměrně i dost mužů. Ne nadarmo se říká, že vlasy jsou korunou krásy a mnoho lidí je tudíž ochotno do nich investovat nemalé množství peněz a času. Správně vyvážená strava má na růst a kvalitu vlasů opravdu značný dopad. Bez adekvátního přísunu živin se jim nedostane vše, co je nezbytné a může docházet k jejich větší lámavosti, ztrátě lesku či dokonce vypadávání.