Kurkumin – zdraví prospěšná látka, které je i součástí koření
Kurkumin je zvláštní pigment, který můžete najít i v různých koření. V potravinách se kurkumín označuje jako E100, není to ale klasické, zdraví né přiliš přínosné, "éčko". Na rozdíl od jiných „éček“ je ale kurkumin zdraví prospěšný a není proto potřeba se mu vyhýbat. Přečtěte si náš článek a zjistěte, v čem je kurkumin unikátní a proč byste ho měli kombinovat s piperinem.
Co je kurkumin a kde ho lze najít?
Indický šafrán neboli kurkuma je žlutě zbarvené koření získávané z oddenku kurkumovníku dlouhého, které se přidává do celé řady asijských pokrmů a právoplatně patří k tradiční čínské medicíně. Typickou nažloutlou barvu mu dodává zdraví prospěšné barvivo zvané kurkumin. To lze v menším množství nalézt třeba i v zázvoru nebo u nás v trochu známější směsi koření pojmenované jako kari. Ve známost kurkumin vstoupil poté, co proběhlo několik významných výzkumů potvrzujících jeho blahodárný vliv na lidský organismus. Nutno ale podotknout, že zjištěných efektů si byla již po tisíciletí moc dobře vědoma východní medicína, která výtažky z kurkumovníku využívala jako podpůrný prostředek potlačující záněty a jako doplňková terapie při onkologických onemocnění.
Proč se doporučuje kombinace kurkuminu s piperinem?
Kurkumin patří do skupiny polyfenolů, což jsou rostlinné sloučeniny s antioxidačním účinkem na organismus. Podle některých studií lidskému zdraví prospívají i pouhé dvě lžičky sušené kurkumy denně. Problém ale spočívá v tom, že kurkumin je špatně rozpustný ve vodě a má nízkou biologickou dostupnost. Lepší ho je proto užívat společně s tuky, na které se naváže, podobně jako vitamin A.
Důležité je také podpořit jeho využitelnost v těle prostřednictvím dalších látek jako například piperinem. Piperin je látka obsažená v černém pepři, která blokuje některé trávicí enzymy narušující kurkumin. Díky tomu kurkumin zůstane v těle při optimální hladině delší dobu a jeho užívání je tedy efektivnější. Účinnost kurkuminu v kombinaci s piperinem se několikanásobně zvyšuje!
Na co je dobrý kurkumin?
Kurkumin v těle působí jako žádná jiná látka. Podle výzkumů oplývá několika molekulárními mechanismy, díky nimž umí rozpoznat „porouchané“ buňky, vyselektovat je a cíleně je zlikvidovat. Tím předchází vzniku zánětů a s tím spojených závažných zdravotních komplikacích. Další zajímavou schopností tohoto žlutého barviva je to, že pomáhá v boji s úzkostmi a špatnou náladou. Dále pozitivně ovlivňuje pohyblivost kloubů a pomáhá udržovat tělesnou schránku v kondici. Jako antioxidant kurkumin zároveň očišťuje tělo od nahromaděných toxinů a snižuje aktivitu škodlivých volných radikálů. V neposlední řadě je důležité také zmínit jeho blahodárné působení na imunitní systém.
S čím vám kurkumin může pomoci?
- Normální trávení
- Normální činnost jater
- Normální stav kloubů
- Normální činnost jater - jaterní lipidy
Z naší nabídky kurkuminu a kurkumy na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8572027/

Shiitake a její vliv na naše zdraví?
Shiitake, Lentinula edodes nebo také houževnatec jedlý je houba, které je s řadou dalších řazena mezi tzv. medicinální, protože obsahuje široké spektrum blahodárných bioaktivních sloučenin

Kotvičník zemní a jeho působení??
Kotvičník zemní je jednoletá bylina, která se objevila před více jak 1000 lety a to v oblasti Asie konkrétně Číny. Postupem času se Kotvičník dostal do podvědomí veřejnosti a začal se pěstovat téměř po celém světě. Největším producentem Kotvičníku zemního je Čína a v Evropě má výbornou odezvu Kotvičník pěstovaný v Bulharsku. V Bulharsku jsou ideální teplotní podmínky pro růst této byliny, a tak lze z ní získat kvalitní aktivní složky, kterými jsou převážně steroidní saponiny. Golden Nature Kotvičník zemní s deklarovaným obsahem 90% saponinu patří mezi náš nejprodávanější produkt a jednoznačně ho doporučujeme.

Přírodní sladidla a jaké vybrat?
Klasický nejpoužívanější cukr je získáván z cukrové řepy či třtiny, a je tedy rovněž přírodním sladidlem. Přírodní jsou ty, jež mají svůj původ v přírodě, nejsou vytvářeny uměle a ani nijak výrazně upravovány. Řepný cukr je z chemického hlediska tvořen převážně sacharózou, a to skoro ze stejného poměru glukózy a fruktózy. Obvykle se rafinuje, což je proces, kdy dochází k odstraňování nečistot a ostatních nechtěných složek. Vznikne pak bílá krystalická látka. S třtinových cukrem se častěji setkáme v jeho zlatohnědé nečištěné podobě. Obsahuje o trochu více vitaminů a minerálů, jenže v kvantitě, v jakém bychom ho měli konzumovat to nehraje významnou roli. Předností je spíše příjemná lehce karamelová chuť a vůně.