Maca peruánská a její neuvěřitelná přírodní síla!!
Maca peruánská, peruánská viagra či královna And a mnoho dalších přezdívek si získala během staletí tato malá, ale přesto velmi významná bylina. Maca patří mezi jednu z nejstarších bylin na světě, již starověcí Inkové ji využívali pro svůj blahodárné efekt, zejména v posilování psychické a fyzické odolnosti, dodání energie a samozřejmě nesmíme zapomenout na její silné afrodiziakální vlivy působící jak na ženy, tak muže. Královna And je mála bylina připomínající řepu, která dorůstá do výšky 10-15 cm, přičemž nejdůležitější částí této byliny je kořen o velikosti cca 5 cm.
Kde roste?
Velice zajímavým faktem je, že vyrůstá v jihoamerických horách ve výšce 3000 až 4000 metrů nad mořem, kde jsou velice drsné a nepříznivé podmínky. V těchto výjimečných podmínkách nerostou skoro žádné rostliny, dalo by se říci, že Maca je v tomto aspektu ojedinělá. Možná i díky tomu má své skvělé vlastnosti na náš organismus.
V peruánských Andách najdeme více druhů této bylina, které lze odlišit barvou.
Na co je maca peruánská?
Maca se využívá zejména na oblasti spojené se sexualitou, hormony, libidem a plodností. Podle studie má viditelný pozitivní vliv na sexuální touhu a u mužů byly zaznamenány výsledky dokonce při erektilní dysfunkci. Maca je prospěšná pro správnou funkci pohlavních orgánů a napomáhá vyrovnat hormony u obou pohlaví. Ženy ji tedy mohou vyzkoušet i v období menopauzy, kdy může zmírnit její nepříjemné projevy, také dodává novou energii, zlepšuje vytrvalost a má kladný dopad na lidskou mysl.
Kterou macu vybrat a v jakém množství dávkovat?
Maca má více druhů, ty se ve vlivu na organismus nijak zásadně neliší, jedná se spíše o to, že každý z těchto typů má jiné množství aktivních složek, vitamínů, minerálů a antioxidantů. Jaká z nich je nejlepší, se tedy nedá úplně říci. Nicméně pokud vás trápí konkrétní problém, můžete si vybrat druh, který má i své specifické schopnosti. Nejznámější jsou tři druhy macy, které jsou pojmenovány podle své barvy:
- Maca černá
- Maca červená
- Maca žlutá (nejčastěji využívána)
Dávkování doplňků stravy s obsahem macy vždy záleží na lékové formě, do které je bylina zpracována. Můžeme ji najit ve formě sušeného kořene, kapslí, prášku či tinktury. Každá varianta má svoje výhody a nevýhody. Nejvhodnější a nejkomfortnější volbou jsou kapsle, kde je ale potřeba vždy sledovat obsah aktivních látek a množství extraktu v kapsli. Dle toho se odvíjí i dávkování, které může být v rozmezí 2-4 kapslí denně. Přírodní variantou je také sušený prášek z kořene macy, který lze dávkovat v množství cca 1-3g. Tento prášek je možné přidat do jogurtu, smoothie, kaší, polévky nebo jen smíchat s vodou či džusem.
Co maca obsahuje?
Jak již bylo výše zmíněno nejdůležitější částí této byliny je kořen. Kořen obsahuje téměř všechny účinné složky a proto je také nejvíce využívanou částí ke zpracování. Kořen macy obsahuje vysoké množství aminokyselin, zejména esenciálních, které si tělo nedokáže vytvořit samo, vitamínů B1, B2, B6 vitamín C a E stopových prvků a minerálů jako vápník, železo, zinek, draslík a další účinných látek mezi které patří saponiny, třísloviny a steroly.
Maca je nejvíce využívaná pro svůj blahodárný efekt na:
- Fyzické a duševní zdraví
- Plodnost
- Vytrvalost, vitalita
- Sexualita
- Hormonální systém - menopauza Zdroj fytoestrogenu
Z naší nabídky Macy na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Bc. Michaela Fulínová
Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2928177/

Proč je vhodné kombinovat kotvičník se selenem a zinkem?
Kotvičník zemní neboli Tribulus Terrestris je malá rostlina původem z jihovýchodní části Asie, kde se ji nejvíce daří v nehostinném prostředí. V tradiční čínské medicíně je využívána již po staletí ke zlepšení celkové imunity a podpoře libida.

Má smysl pravidelně užívat probiotika, případně jaká zvolit?
Funkce probiotik je různorodá. Začíná u náležitého chodu střev, potlačování růstu škodlivých patogenů, udržování správného pH, usnadnění trávení potravy a končí až u imunitního sytému. Pokud tedy nemáme dlouhodobě v pořádku střeva, je dost pravděpodobné, že to zásadně a negativně ovlivní taktéž vlastní obranyschopnost.

Na co se používá DMSO?
DMSO je bezbarvá tekutina s charakteristickým zápachem, který mnoho lidí definuje jako podobný česneku. Jedná se o zkratku ze slova dimethylsulfoxid, konkrétně je to tedy organická sirná sloučenina. Vzniká jakožto vedlejší produkt při výrobě papíru a zpočátku se dal upotřebit pouze pro průmyslové účely. Dnes je schválen jeho volný prodej a při správném používání se nemusíte obávat žádných vedlejších účinků, často se totiž uvádí, že je bezpečnější než ostatní, daleko déle známá, léčiva. Je ovšem potřeba s touto látkou zacházet opatrně a řídit se určitými doporučeními.