Magnesium – jednotlivé formy a jejich působení?
Hořčík (magnesium) je veledůležitý minerál, na který jsou kladeny čím dál tím větší nároky. Může za to znečištěné prostředí i naše fyzické a psychické vytížení. Kvůli tomu ani zdravá strava nedokáže pokrýt doporučované denní hodnoty magnesia a většina populace trpí jeho nedostatkem. Vhodnou volbu proto představují doplňky stravy s obsahem magnesia/hořčíku, které je ovšem zapotřebí vybírat pečlivě a obezřetně. Není totiž hořčík jako hořčík.
Jakou formu magnesia (hořčíku) vybrat?
Hořčík se v doplňcích stravy vyskytuje vždy ve formě sloučenin. Jeho využitelnost v těle tak závisí na tom, na jakou molekulu je navázán. Nejlépe vstřebatelné jsou chelátové a organické formy, zatímco ty anorganické nemají prakticky žádný přínos a měli bychom se jim při výběru vyhnout, neboť představují vyhozené peníze.
Hlavním důvodem proč, jsou chelátové a organické formy lepší, je to, že jsou vstřebány přes sliznici v tenkém střevě a jejich využitelnost v těle se pohybuje v rozmezí 50–90 %. U anorganických forem vstřebatelnost dosahuje maximálně 10 %.
Mezi jednotlivé formy hořčíku/magnesia patří:
- Malát hořečnatý – jedná se o chelátovou formu hořčíku, přičemž je sloučenina postavena na kyselině jablečné přirozeně se vyskytující v ovoci. Vstřebatelnost této formy je poměrně vysoká. Podle některých studií dosahuje až 80 %, takže se většina elementárního hořčíku vstřebá. Výhodou této formy je také to, že dodává energii, čímž se hodí pro lidi trpící únavou a vyčerpáním.
- Bisglycinát – jedna z nejlepších forem hořčíku, neboť má vysokou vstřebatelnost (až 90 %) a nevykazuje žádné vedlejší účinky. Kromě toho je sloučenina hořčíku vázána na aminokyselinu zvanou glycin, z níž se v těle tvoří kreatin. Glycin dále podporuje vylučování růstového hormonu, čímž napomáhá k lepšímu budování svalové hmoty a zlepšuje tréninkové výsledky. Celá sloučenina hořčíku pak působí na nervový systém a má regenerační a zklidňující efekt. Užívání bisglycinátu tak vede ke kvalitnějšímu spánku a pocitu uvolnění.
- L-threonát – forma s přijatelnou biologickou dostupností, která podle některých studií prostupuje přes mozkovou bariéru a posiluje vnitřní receptory mozku. Díky tomu podle všeho podporuje kognitivní funkce, předchází problémům s pamětí a celkově zlepšuje výkon mozkových buněk. Tato forma je spíše tlumící a její efekt se podobá Bisglycinátu.
- Citrát hořečnatý – poměrně kontroverzní typ sloučeniny hořčíku, neboť na jednu stranu obsahuje velké množství elementární magnesia a má dobrou vstřebatelnost (cca 80 %), avšak na stranu druhou může narušovat trávení a způsobovat průjem. Tak proč riskovat projímavý účinek citrátu, když existují srovnatelně, ne-li lepší, formy hořčíku, jako je například bisglycinát.
- Oxid hořečnatý – nejméně vhodná forma hořčíku, které je lepší se vyhnout. Proč? Protože se v těle prakticky vůbec nevstřebává a naše tělo jej nedovede využít. Vstřebatelnost dosahuje maximálně 5-10 %. Pokud tedy nechcete zbytečně utratit peníze za doplněk stravy, který nebude fungovat, -raději se oxidu hořečnatému vyvarujte. Kromě toho může taktéž projímat jako citrát.
Co znamená elementární hořčík a jaké je jeho dávkování?
Kromě samotné formy hořčíku/magnesia se při výběru zaměřte také na to, zda výrobce uvádí, kolik elementárního hořčíku produkt obsahuje. Kvalitní výrobce totiž nic neskrývá a obsah elementárního hořčíku se nebojí zmínit. Mimo to se jedná o podstatný údaj, který vypovídá o efektu doplňku stravy. Stačí si uvědomit, že doporučované denní množství se u mužů pohybuje v rozmezí 400-420 mg a u žen 320-360 mg. Nenechte se tedy ošálit uvedeným celkovým množstvím sloučeniny a opravdu se soustřeďte na obsah elementárního hořčíku v jedné kapsli.
Co všechno magnesium v našem organismu umí??
- Přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání
- Přispívá k elektrolytické rovnováze
- Přispívá k normálnímu energetickému metabolismu
- Přispívá k normální činnosti nervové soustavy
- Přispívá k normální činnosti svalů
- Přispívá k normální syntéze bílkovin
- Přispívá k normální syntéze bílkovin
- Přispívá k normální psychické činnosti
- Přispívá k udržení normálního stavu kostí
- Hořčík přispívá k udržení normálního stavu zubů
Z naší nabídky magnesia na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS

Triple zinek a jeho výhody oproti klasickému zinku?
Zinek je látka, která nesmí v našem organismu v žádném případě chybět, jelikož hraje v mnohých ohledech klíčovou roli a tělo by bez tohoto minerálu nefungovalo tak, jak je potřeba a takový deficit dříve či později pocítíte.

Kokosový olej a jeho využití?
Kokosový olej má všestranné využití. Skvěle dokáže zastat práci kosmetického produktu i oleje na vaření. Díky tomu a příznivému efektu na zdraví člověka v poslední době slaví velký úspěch, zejména pak mezi zastánci zdravého životního stylu. Pojďme se podívat na to, proč je kokosový olej tak jedinečný a jakými způsoby ho lze používat.

Zinek – významný minerál pro naše tělo
Zinek patří mezi základní minerály resp.stopové a esenciální prvky. Jednoduše rečeno to znamená, že se v lidském těle vyskytuje zinek jen v malém množství a naše tkáně a orgány si jej nedovedou samy vytvořit. Doporučená denní dávka elementárního zinku se pohybuje okolo 10 mg. Toto množství je pouze orientační a přísun zinku je dosti individuální a zaléží na mnoha aspektech jako je těhotenství, kojení, sportovní zátěž, žívotní styl a mnoho dalších. Samozřejmě při nedostatku, případně zmíněných okolnostech je potřeba přísun zinku zvýšit a to až několikanásobně.