Mandle a jejich přínos pro naše tělo?
Mandle jsou nutričně bohatá jádra, která velice dobře chutnají. Dopřávání si hrsti mandlí několikrát do týdne proto představuje nejen skvělou volbu pro vaše zdraví, ale i vítané zpestření jídelníčku. Stačí jich zkonzumovat jen pár a hned zlepšíte svůj denní příjem vlákniny, bílkovin, vitaminu E a antioxidantů. Výborně se proto hodí jako alternativní zdroj proteinů a tuků pro vegetariány a vegany. To ale není vše. Zjistěte, v čem dalším jsou mandle unikátní a jaký vliv mají na lidské tělo.
Kde mandle rostou a jaké se s nimi pojí zajímavosti?
Mandle jsou jádra semen, která rostou na stromě zvaném mandloň obecná, také někdy přezdívaném jako mandlovník. Tomuto stromu se ze všeho nejlépe daří v subtropických oblastech, avšak vyrůst dokáže i u nás, především na Moravě. Teplé oblasti mu prospívají natolik, že může dosáhnout až výšky 12 metrů. Na mandloni je zajímavé také to, že jejím nejbližším příbuzným jsou broskvoně a meruňky.
Tak jako u jiných stromů i mandloní existuje hned několik druhů. Všeobecně se ale mandlovníky dělí na ty s hořkými a sladkými semeny. Hořké jsou pro zdraví člověka nebezpečné, neboť obsahují jedovatý amygdalin, který se v trávicím traktu přeměňuje na kyanovodík. Běžně se s těmito mandlemi ale u nás v obchodech nesetkáte, takže nemusíte mít strach.
Další zajímavost představuje samotný vzhled peckovice, uvnitř níž se pod několika ochrannými obaly nachází chutné semeno. Peckovice má vejčitý tvar a zelený plstnatý povrch. Po jejím dozrání pod ní můžeme nalézt hnědou hladkou dírkovanou pecku. Hrubá a drsná skořápka pak ukrývá samotnou mandli obalenou v hnědé slupce.
Co mandle obsahují?
Mandle lze právoplatně pokládat za superpotravinu, protože obsahují široké spektrum prospěšných látek. Především jsou bohatým zdrojem vlákniny, bílkovin, zdravých tuků, vitaminů B a E, vápníku, draslíku, hořčíku a zinku. A i když má pouhá hrst mandlí poměrně vysokou kalorickou hodnotu, všechny kalorie se do těla nevstřebají právě díky obsahu tuku, který vstřebávání brání. Obsažené mononenasycené a polynenasycené mastné kyseliny navíc dovedou příjemně zasytit, takže si mandle můžete dopřát i při redukční dietě. Hnědé slupky mandlí jsou také velice dobrým zdrojem antioxidantů, o nichž se ví, že zabraňují stárnutí buněk a předchází jejich poškození.
Mandle a jejich vliv na zdraví
Vliv mandlí na lidské tělo je úzce spjato s jejich blahodárným složením. Například za to, že podporují kvalitu pleti, vlasů a nehtů můžeme poděkovat hořčíku, zinku a dalším neméně důležitým minerálům a vitaminům. Vyvážený obsah vitaminu E a mastných kyselin zase napomáhá regulovat hladinu cukru v krvi, předcházet srdečněcévním chorobám a udržovat stabilní hladinu cholesterolu. Vláknina zase čistí trávicí systém, dodává pocit zasycení a podporuje osídlení střev tělu přirozenými bakteriemi. Ostatní vitaminy a minerály mají pozitivní vliv na paměť, vyčerpání nebo obsah zánětu v těle.
Jak a kolik mandlí denně jíst?
Abyste obohatili svůj jídelníček a podpořili své zdraví, postačí každý den nebo několikrát do týdne zkonzumovat pouhou hrst mandlí, což je přibližně 20–25 jader. Přidávat je můžete do kaší, jogurtů nebo je můžete použít při pečení. Syrové mandle se také skvěle hodí k vínu a sýrům. Kromě toho se z nich vyrábí i různé produkty, jako například mandlové mléko nebo mouka.
Nejvíce svému tělu ale prospějete, pokud budete jíst mandle zasyrova a předem je alespoň na 8 hodin namočíte do vody.
Proč?
Ačkoliv se ve slupkách nachází největší množství antioxidantů, obsahují také enzymové inhibitory, které v trávicím traktu brání využít z mandlí veškeré blahodárné látky. Namočením mandlí přes noc se jich ale efektivně zbavíte. Poté pak můžete mandle jíst přímo se slupkou, nebo je případně vyloupnout.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Allnature Mandle Natural ve výhodném 1000g balení neloupané jsou bohatým zdrojem vitamínů a minerálů.
Allnature Mandle loupané jsou opět skvělou zdravou variantou jak podpořit své zdraví.

Ženšen pravý, proč je důležité sledovat obsah ginsenosidů?
Ženšen pravý je vytrvalá rostlina, která je součástí mnoha přírodních přípravků. Pro svoje vlastnosti je totiž pro lidské tělo velmi blahodárná. Ženšenu však existuje více druhů a někdy může být těžké se vyznat jen v samotných názvech.

Reishi – proč je důležitý obsah triterpenů?
Reishi (Ganoderma Lucidum, Lesklokorka lesklá) je známou dřevokaznou houbou parazitující na stromech či pařezech. Její příznivé vlastnosti na lidský organismus jsou vyzkoušeny napříč staletími. O jejím pozitivním vlivu není tedy žádný pochyb. Má v sobě totiž látky, kterých by bylo škoda nevyužít pro náš vlastní prospěch. V reishi je hned několik stovek aktivních látek. Obsahuje základní prvky jako vodu nebo bílkoviny a rovněž pár vitamínů a minerálů. Je to například železo, hořčík, vápník, zinek, selen, vitaminy z B-komplexu a vitamin D. Cenné jsou pak polysacharidy, které přináší tělu jeden z největších užitků.

Tryptofan – proč je vhodná kombinace s vitaminem B6?
L-Tryptofan patří mezi esenciální aminokyseliny, což jsou látky nesmírně důležité pro správné fungování našeho těla. Konkrétně fungují jako stavební složky proteinů. Slovo „esenciální“ znamená, že si je naše tělo neumí samo vyrobit, a tak je musí přijímat vnějším způsobem – buď potravou, nebo v doplňcích stravy. L-tryptofan ve formě doplňku stravy jistě dobře znají všichni sportovci, kteří jej nejčastěji využívají ke zlepšení fyzického výkonu a regenerace. Tato esenciální aminokyselina je ale důležitá i zcela jiných důvodů. Zjistěte z jakých, a proč byste ji měli kombinovat s vitaminem B6.