Mandlový olej a jeho vliv na naši pleť?
Blahodárnost mandlového oleje je využívána již po dlouhá staletí. Oblíben byl již ve starověké Číně nebo Persii, kde se aplikoval především v případě suché pokožky nebo na kožní problémy. Z tohoto důvodu je i dnes považován za velmi cenný olej, ze kterého můžeme mít při péči o kůži rozhodně prospěch. Je vhodný nejen na pokožku těla a tváře, ale rovněž na jiné části těla. Obsahuje totiž řadu látek, jež jsou pro naši kůži velice příznivé. Jsou to zejména vzácné esenciální kyseliny, minerály, vitaminy a proteiny. My se dnes na tento olej podíváme blíže a popíšeme si, jak je prospěšný pleti nebo také to, jak bychom ho vlastně měli správně používat.
Jak je mandlový olej získáván?
Mandlový olej se vyrábí se syrových mandlí. Ty rostou na stromě, jež nese název Mandloň obecná (Prunus Dulcis). Dorůstá se do výšky až 12 metrů. Její původ je v severní Africe a západní Asii, ovšem v dnešní době se pěstuje i v jiných teplejších oblastech, často se však stává, že zplaní. Nejlepší podmínky má totiž v teplých, ale suchých oblastech, kde jsou mírné zimy. Mandloň kvete bílými až narůžovělými květy, ze kterých později vznikají právě mandle. Ty jsou skryté pod poměrně tvrdou dírkovanou skořápkou a zeleným chlupatým povrchem. Výroba mandlového oleje probíhá podobně jako u většiny obdobných olejů. Semena se vyloupou a za studena se lisují. Mandlový olej má pak žlutou barvu a jemnou charakteristickou vůni.
Na co je mandlový olej příznivý?
Mandlový olej je vysoce výživný olej, který můžeme aplikovat na pokožku celého těla a na oblast obličeje. Má lehkou, spíše řidší konzistenci, tudíž se nejedná o žádný hutný olej. Rychle se vsakuje, ovšem i přesto dokáže kůži dokonale zregenerovat a poskytnout ji žádoucí hydrataci. Pokožka je pak na dotek hebká, chráněná a na pohled rozjasněná. Pro svoje pečující vlastnosti je mandlový olej taktéž často přidávám do krémů či se využívá samostatně na relaxační masáže nebo je součástí rozmanitých olejových směsí. Díky obsaženému vitaminu A, E a omega 3 mastným kyselinám funguje efektivně také proti předčasnému stárnutí a vzniku vrásek. Zinek zase podpoří hojení, bojuje proti zánětům a uklidňuje. Použít ho lze dokonce na slabou kůži kolem očí, kde napomáhá proti váčkům a tmavým kruhům pod očima.
Pro koho je mandlový olej vhodný?
Mandlový olej je velmi dobře snášen, tudíž je vhodný pro jakýkoliv typ pleti. Vyživí i výrazně suchou pokožku a opravdu jen minimální procento lidí má na tento olej nějakou alergickou reakci. Proto je prospěšný také pro citlivou a náročnou pleť, kterou nedráždí a nezatěžuje, ale naopak ji příjemně zklidní. Mandlový olej nezanechává mastný film, jelikož se skutečně dobře a rychle vstřebává. To může být výhodou v případě, že vám je pocit mastnoty na těle či tváři, jakkoliv nepříjemný. Mandlový olej si mohou pořídit rovněž lidé s problematickou pokožkou, protože je nekomedogenní – neucpává tedy póry, takže se nemusíte obávat, že by projevy akné zhoršoval. Stejně tak je možné po něm sáhnout při pečování o jemnou dětskou kůži.
Jak aplikovat mandlový olej, aby nám přinesl co největší užitek?
Mandlový olej můžete podle libosti používat místo tělového nebo obličejového krému. U veškerých olejů, proto i u mandlového, je však důležité, jakým způsobem ho na kůži dáváme. Pokud ho natřeme na suchou nepřipravenou pokožku, pravděpodobně jeho absorpce nebude taková, jako jsme popisovali výše. Každý olej je nutné mazat na pokožku navlhčenou, protože samy o sobě nemají žádné oleje schopnost hydratovat, ale žádoucí hydrataci pouze uzamknou v kůži. Toho docílíte právě aplikací na vyčištěnou a vlhkou pleť a tělo. Mandlový olej můžete proto využít ihned po sprše a poté se vám odvděčí svojí blahodárností.
Z naší nabídky na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Allskin Mandlový olej spadající pod českou značku Allnature je mandlový olej v BIO kvalitě.

Jaké jsou vhodné formy zinku?
Zinek je minerální látkou, která hraje klíčovou roli ve více procesech v našem těle, než bychom si možná dokázali představit. Běžně tento minerál přijímáme v jídle, ovšem ne vždy to je v dostatečném množství. Už však jeho nepatrný deficit může vyvolat řadu obtíží a narušit přirozené mechanismy. Proto není na škodu ho organismu dodávat v podobě suplementu

MCT olej a jeho využití??
MCT kokosový olej má odlišnou strukturu nežli klasické tuky s dlouhými řetězci. Díky tomu je MCT olej více rozpustný ve vodě a snadněji se v organismu vstřebává. Rychlá vstřebatelnost MCT oleje napomáhá získat organismu okamžitou energii, bez požití rychlých sacharidů. Pro tuto výbornou vlastnost se MCT olej dostal do podvědomí ne jen sportovcům, ale všem aktivním lidem, kteří hledají rychlý zdroj energie. MCT olej je tedy výborným pomocníkem při redukčních dietách.

Probiotika a prebiotika, jaký je mezi nimi rozdíl a proč je užívat současně?
Probiotika jsou živé mikroorganismy, které přirozeně osidlují naše střeva a jsou prospěšné pro náš mikrobiom. Pokud je člověk zdravý a stravuje se pestře, převládají na stěnách tlustého střeva právě tyto nepatogenní bakterie. V opačném případě vzniká mezi přítomnými bakteriemi nerovnováha a nastává nadvláda škodlivých bakterií, které mohou způsobit zánět, trávicí potíže a další zdravotní komplikace. Prebiotika nejsou žádné bakterie, jak by se mohlo na první dojem zdát, ale jedná se o nestravitelnou součást naší potravy, která slouží k výživě právě oněch prospěšných probiotických bakterií. Nejznámějším typem prebiotik je vláknina, kterou můžeme najít například v luštěninách, ovoci a zelenině.