Methionin pro lepší růst vlasů?
Methionin je látka, o které možná ani nevíte, že je pro náš organismus důležitá, nebo jste o ní dokonce nikdy neslyšeli. Jedná se přitom o aminokyselinu, jež má klíčovou roli v řadě fyziologický procesů, jako je například syntéza bílkovin či rozkládání tuků. Jestli jste ale o něm přece jen něco zaslechli, možná to bylo ve spojitosti s podporou růstu vlasů. A není tomu jen tak, jelikož je v tomto ohledu tato aminokyselina zásadní. Jak ovšem vůbec funguje, co je zač a kde jí můžeme najít? Na to se zaměříme právě v tomto článku.
Co je to methionin?
Jak již bylo řečeno, jedná se o aminokyselinu, která je však esenciální. Takové látky jsou pro nás velice důležité, ale tělo si je bohužel samo vytvořit neumí. Zároveň je methionin tzv. proteinogenní, což znamená, že slouží jako základní stavební jednotka pro syntézu veškerých bílkovin. Podílí se na četných biochemických procesech, a je dokonce prekurzorem jiných druhů aminokyselin. Představuje tak výchozí složku třeba pro vznik cysteinu, karnitinu či taurinu. Ty jsou pro nás úplně stejně významné.
V čem se nachází methionin?
Vzhledem k tomu, že si tělo methionin neprodukuje, musíme ho přijímat společně s potravou. Pokud je strava dostačující, pestrá a kvalitní, neměl by být problém ani s příjmem této látky. Nicméně ne vždy tomu tak opravdu je. Najdeme ho však například v hovězím mase, rybách, mléku a sýrech. Z rostlinných produktů to je pak quinoa, obilniny a ořechy. V případě, že zrovna z tohoto výčtu moc položek nekonzumujete pravidelně, může se stát, že ho nebudete mít dostatek pro všechny náležité funkce. Můžete ale sáhnout po výživovém doplňku, který vám jeho pravidelný příjem usnadní.
Na co je dobrý methionin?
Jak už je asi jasné, je zcela zásadní pro správnou stavbu a fungování bílkovin. Jednou takovou je třeba keratin. Konkrétně je to skleroprotein, tedy nerozpustná vláknitá látka, jež je zodpovědná za sílu a pružnost vlasů, ale i normální stav nehtů a pokožky. Přísun methioninu tak pozitivně ovlivňuje kvalitu vlasů, podporuje jejich regeneraci, elasticitu, odolnost a zabraňuje jejich předčasnému vypadávání. S tím souvisí taktéž další látky nazývané jako karnitin a cystein, i ty totiž vznikají z methioninu a jsou obě prospěšné pro posílení vlasů. Navíc dle studie, usnadňuje karnitin transport tuků do mitochondrií buněk, kde dochází k jejich přeměně na energii. Methionin je tak dobrý nejen pro vlasy, ale rovněž pro lepší metabolizaci tuků, přičemž zabraňuje i jejich ukládání v játrech a cévách.
Jak poznat deficit methioninu?
Pokud máte podezření, že máte nedostatek methioninu, můžete to v první řadě vypozorovat právě na vlasech. Ty bývají bez života, více vypadávají, jsou matné, lámavé a třepí se jim snadno konečky. Utrpět mohou i nehty a pokožka je citlivější. Jelikož však tato aminokyselina ovlivňuje spoustu ostatních látek, můžete pociťovat i jiné příznaky. Může se tak dále projevit zhoršeným psychickým stavem a náladou, sníženou činností ledvin nebo zvýšenou náchylností k otokům, zánětům nebo ateroskleróze. Zpomalit se může také buněčný metabolismus a trávení.
Na co se dále zaměřit?
Jestliže máte v plánu začít methionin užívat, je vhodné ho kombinovat s vitaminem B6, poněvadž ten přispívá k normálnímu metabolismu veškerých aminokyselin v organismu. Často je také methionin přidáván do sportovních suplementů, protože má pozitivní vliv na svalstvo a jeho regeneraci. Ať už ho pořídíte z jakéhokoliv důvodu, měli byste vždy vybrat kvalitní produkt s dostatečným obsahem aktivní látky. Při užívání si můžete ovšem povšimnout jistého zápachu, toho se ale nemusíte vůbec obávat, jelikož aminokyselina obsahuje síru, která má svůj specifický odér, jež je často přirovnáván k vejcím.
Z naší nabídky methioninu na ProfiDoplnkyStravy.cz doporučujeme:
Autor článku: Daniel Matějka, DiS
Zdroj:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4967041/

Magnesium – proč je vhodné kombinovat hořčík s vitaminem B6?
Hořčík, latinsky magnesium, je pro lidský organismus nezbytný, esenciální minerál, který je tělu nutné pravidelně dodávat. Potřebují ho naše buňky, srdce, svaly i nervy, neboť se účastní více než stovky různých biochemických reakcí. I důležitost magnesia je ale ve srovnání s jinými minerály často opomíjen. Kromě toho chronickému deficitu hořčíku také nahrává hektická doba charakteristická nevyváženým stravováním.

Vitamin K2, proč je stejně důležitý jako vitamin D3?
Vitaminy rozpustné v tucích, A,D,E,K, představují jednu z nejdůležitějších složek naší potravy. Lidské tělo si vitaminy, až na pár výjimek, nedokáže samo vyrobit, a proto je musíme přijímat v podobě bohaté a živé stravy. V poslední době se pozornost odborné i laické veřejnosti zaměřila na vitamin D3, a to nejen v souvislosti se vstřebáváním vápníku ze střeva do krve, ale také pro jeho nezastupitelnou úlohu ve fungování imunitního systému. Zato vitamin K2 (menachinon) zůstává stále neprávem opomíjen, možná až podceňován. Tyto dva vitaminy spolu však velice úzce spolupracují. Vitamín K2 působí preventivně proti mnoha chronickým chorobám. Tím že „čistí“ cévy od nadbytku vápníku a účelně s ním dál hospodaří, předchází ateroskleróze a na druhé straně i osteoporóze. Také má velice příznivý vliv na celý kardiovaskulární a nervový systém. Působí na paměť i kognitivní funkce, které se zhoršují vlivem postupujícího věku.

Na co je dobrý mořský kolagen?
Pravidelná suplementace rybího kolagenu může přinést spoustu benefitů především vaší pokožce, vlasům a nehtům. Může být nápomocný v boji proti předčasnému stárnutí, zlepšuje elasticitu a pevnost pleti a podněcuje regeneraci buněk a pojivových tkání. Obsahuje také aminokyseliny, které jsou nepostradatelné pro tvorbu keratinu, což je významná bílkovina, která je přirozenou součástí vlasů a nehtů.